bugün

kimliğimin doğum yeri hanesinde yazan ilçe. hiç görmedim ata toprağımı, yalnız insanlarının tarif ederken adeta eyaletmiş gibi övmeleri ile meşhurdur gönlümde. çıkardığı sanatçıların namı hollywood kasabası ile yarışır.
şivan perverin memleketi aynı zamanda. aşiretler ilçesi.
kendine has insanlarının olduğu tavası, üzümü, karpuzu, peyniri ile ünlü. yüz ölçümü ve nüfusu ile 38 ilden daha büyük iLçemizdir.
25 eylül 2012 de aynı anda 30 bin kişinin Ahmet ARiF in ANADOLU şiirini okuyarak Guiness dünya rekorlar kitabına girmeye hazırlandığı güzel şirin ilçedir.
insanların genelde açık mavi puşi, şal vb. birşey kullandıkları ilçe. merak ederim bu nedir, neyin nesidir diye.
allaha bol bol dua edin de yolunuz dusmesin.
20 yıldır bucak aşiretinin kontrolünde olan belediyenin 30 mart itibari ile AKP adayı resul yılmaz'a geçtiği şehirdir. halk feodalizme mi hayır demiştir yoksa AKP'ye mi evet demiştir konusu tartışmalara neden olmuştur.
tonlama açısından yüzde gülümseme yaratan dudaklarda "siverek ayrılalım aşka hasret kalalım" melodisi ile neşe veren şanlı urfa'nın şirin ilçesi.
siverek lilerin urfa' lıyım demediği urfa ilinin ilçesidir.
Eşimin memleketidir. Zazalar vatansever adam gibi adam delikanlı kimselerdir. Pkk lı şerefsizler siverekte barınamaz bu yüzden. Ayrıca müthiş bir kebap kültürü vardır. Şiddetle tavsiye olunur.
adını çok duyduğumuz ama gitmediğimiz enteresan bir kültür yoğunluğuna sahip ilçedir.
kalabalık bir şehir. fakat bu nüfus yoğunluğu coğrafi konumundan ötürü daha çok öyle ahım şahım güzelliği olmayan bir yer.
adeta az gelişmiş bir arap kenti.
Insanları bi garip olan şehir.
Siverekli biriyle tanışmıştım zamanında Aramızdaki diyalog aynen şu şekildeydi;

P:patronum
S:siverekli

P:nereliydin sen
S:Siverek
P:Hmm urfalısın yani
S:yok siverekliyim
P:ora Urfa da değil mi nerde orası Türkiye nin neresinde
S: Siverek Siverek de

Adamlar burayı Türkiye nin 82. ili olarak bellemiş herhalde. Bi türlü Diyarbakır'a yakın veya Urfa'nın Şurasında lafını alamadım ağzından. Telefonda haritadan baktım nerde olduğuna.
Urfalıyım yerine siverekliyim derler, urfalı olmayı hakaretmiş gibi sayanları çok fazladır.
Not, urfalı değilim.
bunun gibi bir yüz karasını içinde barındıran güzelim şanlıurfa'nın arap-zaza ağırlıklı kesimidir.

http://www.youtube.com/watch?v=iR81prOrl8o
#13900746 entrimde yazdıklarımı bir temiz yalamama sebep olan ilçe, askerlik sonrası atamalı işlerle alakam olmaması için ne kadar kassam da atanarak buraya geldim. malum kolej dershane mevzuları; burda her şey yine sakin, yine alakasız bir kalabalık var ortalıkta, yine akşamları kimseler yok ortada ama en azından gidip oturulup kahve içilecek bi kaç yer yapmışlar sağ olsunlar.bi kaç sene daha buralardayım, bilgi vermeye açığım.
nufusunun çoğunu zazaların oluşturduğu ilçe.şehir olmayı çoktan hak etmiştir.

çoğu zaza olmasına rağmen kendinlerini kürt olarak görürler.bunda yılmaz güney ve şiwan perwerin büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum.
asırlardır tezek kokuyor ve kokacak böyle il mi olur allasen.
Siverek diye yazılır sıvaregg diye okunur.
Siverek'li asker arkadaşımın hep dediği gibi "siverek cumhuriyeti".
şanlıurfa'nın büyükçe bir ilçesi. şehirleşmede pek başarılı olamamıştır orası ayrı konu.

şanlıurfa'nın türkmen nüfusa sahip ilçelerinden biri.
görsel
görsel
bugün;

görsel
Nüfusunun büyük çoğunluğu zaza veya türk olan urfa ilçesi.
Hafif sarışın mavi gözlü bir kız tanımıştım, "haymanalıyım ama aslen siverek'ten gelmeyiz." Deyince bayağı şaşırmıştım.
Tamamına yakınının kürt olduğu urfa nın aşiretler ilçesidir.
Çoğu türktür diyen çocuk anasının amından uyduruyor amk.