bugün

saçma bir eylemdir.. içiyormuyum? evet..
dünyanın kokusunu unutmak demektir.
bir kültürdür. ayrıca camel içiliyorsa bambaşka bir şeydir. bir ayrıcalıktır insan için.
bir nevi metrestir kendileri.*
bünyeye zararlı alışkanlık.birde puro içmeye başlamadan önce ilk adım olarak görenler vardır.görelim:
x:oh be hava çok güzel, bi cigara yakayım.sen de içicen mi len? al al yak bi tane.
y:yok abi ya sigara adi geliyo bana.ben puro içerim içsem içsem.
x:hasktr lan tarraım.sen daa cigara içemiyosun.
her fırsatta duvara, yumruk-kafa atan; mutlaka birilerine, bir şeylere veya kendine zarar veren kişinin, artık diğerlerinin yerini alan tek zararlı eylemidir...
yahu özentimidir bilmiyorum ama izmirde karşıdan karşıya geçerken, rüzgarın imamın abdes suyu gibi yaptığı çayın yanında bir tane içmek keyif veriyor. ha bir de birayla beraber. ayrıca sexten sonra mutluluk verdiği söylenir ama nedense ben kendimi daha çok rahatlamış hissettim.
esarettir.
özgürlüktür.
mazoşistlik olarak nitelendirilmesi mümkün eylemdir, zira kendinize zarar verip bir de ondan keyif alırsınız.
zavallı ciğerlerinize yerleşmiş mikrobun açık yakaladığını bildiğiniz anlarda daha önce hiç içmediğiniz için kendinizi tebrik ettiğiniz eylem.
yani; sigara içsem pert olmuştum..
Çevremdekilere ciddi zararlar veren aktivitedir.
(bkz: sigara ve icki icmeyi anlamsiz bulan insan) (bkz: #2253069)
fark yaratır. ne gibi? şöyle;
sarı dişler,
yaklaşmayı gerektirmeyen, bir metreden hissedilen ağır koku,
artık cepte ağırlık yapmayacak, çünkü sigara alırken verilmiş para,
kullanım süresiyle paralel artan öksürük,
bitik ciğerciler,
polo şekerleme taşıyan, ebeveyn yaklaştığında ağıza atan genç olma,
kapalı alanlarda içip milletin öfkesini toplama,
beyaz gömlek cebinde taşıyıp ne kadar, ne marka gibi insanlara kendi tüketimi konusunda bilgi sunma ihtiyacı,
ama karıcım artık içmiyorum! türü. hani rengi beyaz olan, işte öyle yalanlar söyleme,
zayıflatıcak bu beni ey gidi.. diye başlanmış yıprattı olum beni! düşüncesiyle bırakmaya çalışıldığında, inanılmaz kilo aldıran cıkkımın kökü.
alışkanlık sonucu vücudun nikotin ihtiyacını karşılamak.
gece yarısı bolkona çıkılıp içildiği taktir de; etraftaki yarasaların etrafınızda üşüşmesine sebep olabilen hadise. ne diye gelirler hemen etrafta dönerler anlamam sanki batman çıktı balkona toplantı yapıyo. başa bi bok gelmeden sigarayı bitirip içeriye girmeye bakılır hemen bu pozisyonda.
sadece dişleri sararttığı için bile uzak durulması gereken eylemdir.
kahvaltı sonrası eylemlerinin en keyiflisidir. Artık kurtulunması gereken bir bağımlılıktır.
insanoğlundan başka yengeçlerinde gerçekleştirebildiği eylem.
nefesinizi açar, dişlerinizi beyazlatır ve ömrünüzü uzatır. ayrıca cüzdanınıza hiç dokunmaması gibi güzel yanları da vardır. dumanı da çevredekiler tarafından çok hoş karşılanır, memnun olurlar bundan..

(bkz: yersen)
içmek için hep bir bahanesi vardır. burdaan hareketle albeni cukulataları da reklamlarında bu temeayı kullanmıstır. albeni yemenın bahanesi olmaz ,ama sigaranın olur, nekadar zorlasanda olmaz, albeni kardeşim.
zararlı bir eylemdir ama sigara öldürmez *
günahtır.
ömrü ortalama 16 yıl azaltır.
sayısız hastalık etkeni.
yeni yila girilen su günlerde almanyada restorantlar,cafelerde, barlarda ve kapali bütün devlet daiyrelerinde yasaklanmis olaydir.
tanım: (bkz: #3293460)

sigara içenler bunu kişisel bir tercih olarak görürler. içiciye göre başka bir kötü alışkanlığı yoktur. işte efendim alkol kullanmıyordur, kumar oynamıyordur, uyuşturucu kullanmıyordur ama işte bir sigarası vardır onu da çok görmeyindir vs. diye savunmaya geçerler.

tamam daha gençsin yalnızsın şimdi içiyorsun. ya evlendiğinde ne olacak? çocukların olduğunda bir ailen olduğunda ne olcak? yine içmeye devam edeceksin. ailene bakıyorsun, çocuklarına sahip çıkıyorsun, eve ekmek getiriyorsun, yaşamın iyi, her şey mükemmel, bütün işlerin istediğin gibi, karını seviyorsun, kocanı seviyorsun ama o da ne? hastalanmaya başladın korkunç bir baş ağrısı ya da derin öksürükler içindesin. basit bir grip olduğunu düşünüyorsun ama geçmiyor haftalar sürüyor ve doktora gidiyorsun öğreniyorsun kiiii 'kansersin'. evet kansersin. başka kötü alışkanlığım yok diye savunduğun sigara yüzünden çocuklarından, yuvandan ayrılmak zorundasın. ölüyorsun... arkanda ise hayatında her şeyden çok sevdiğin çocuklarını, ömür boyu içlerinde acı bırakarak yok oluyorsun.

peki bu haksızlık değil mi? evet, belkide hayattaki en büyük bencillik...

sigara öldürür ama öldürmeden önce süründürür.