bugün

türkiye'de sigara yasağının gündeme gelmesi ile oluşduğu açıklanan olumlu durum.
sigara fiyatlarının köklenmesiyle oluştuğu düşünülen durum. *
sigara fiyatlarına kol gibi zamlar getirilmesiyle birlikte insanlara dolaylı olarak zorla dayatılan durum. tabi bir zengin olarak ben pek siklemiyorum ama fakir fukara var. ayıp amına koyim.
bir güzel kahkaha atmama sebep olmuş durum.
tiryaki adam kapalı yerlerde yasak olacak diye sigarayı bırakıyor he.
hem de az buz da değil yahu %7'si.
güldürmeyin adamı arkadaş. fiyatlar desenız daha ınandırıcı.
demek ki bırakmaya meyilli insanlar varmış denilen önerme. lakin "tiryaki" dediğimiz insanların sigara içme oranında kişisel artış vardır. bunun içinde bir şeyler yapılması lazım. *
sigara içenlerin sayısında değil, içilen sigaranın sayısında %7 azalmadan bahsetmek daha gerçekçi olur.

belki de bu azalmadaki pay, kaçak sigaraya kaymıştır. hepsinin nedeni ne mi, sigara zammı.
içmediğim için sallamadığım bir durumdur.
artsada azalsada yinede sigaradan gebercek olan kendileri olduğu için zararı da kendinedir.
hemen akabinde, cinayetleri, stres sebebiyle kalp krizlerini yuzde 7 artiran durum. ayrica sigara icenlerin sayisimi yuzde 7 azaldi, icilen sigaranin sayisimi yuzde 7 azaldi bilebilsek ah
caydirici sigara zamlarindn sonra yaşandığı varsayilan durumdur..
1 ocak 2010'da yürürlüğe girecek yasayla, sigara paketlerinin üzerinde yazılı uyarının yanısıra resimli uyarılar da göreceğiz. sanıyorum o zaman bu oran daha da yükselecek. en azından bu uygulamaya geçen bazı ülkelerde durum böyleymiş bizde de nasıl olur artık zaman gösterecek.

http://www.milligazete.co...rtulus-firsati-131634.htm
Yer HEDE BAR iç mekan - gece
oyuncular
1A: 1.adam
2A: 2.adam
G: Garson
GK: Güzel kız
1AiS: 1.adamın iç sesi

iki adam barda oturmakta karşılarındaki alımlı güzel kızı kesmektirler. Kız onları farketmemiş gibi davransada arasıra 1A ya bakış atmaktadır.
1A: Bakıyo olm valla bak
2A: Ya yürü git ne bakcak olm kız sana bi kendine bak bi kıza...
1A: olm ne yalan sölücem bak işte bakıyo...
2A:....
1A: kacırdın gene ya...Neyse bi ateş ver bakayım
G: hooop kardes sigara içmek yasak...
1A: nasıl ya nerde iççem ben bunu
G: 3. kattayız aşağı ineceksin.
1A: ama ama kız der..
2A: bişey olmaz olm hemen git iç gel kız kalkmaz o zamana kadar.

1A aşağı iner sigarasını içer, bu arada kapıdaki güvenlik görevlisi kızıda kesmeyi ihmal etmez. Yukarı çıktığında beyninden vurulmuşa döner. 2A ve GK barda sarmaş dolaş olmuş takılmaktadır. Boynunu büker barın kapısına doğru yürür.

1AiS: Bırakıcam mına kodumunun sigarasını. içen top olsun bundan sonra

1A kapıda garsonla kaşılaşır. Garson birşeyler söyler o sadece son cümlesini duyabilmiştir. Acı acı gülümser

G: üzülme bilader sen bugünkü 7.kişisin...
yeni yasa ile birlikte daha da artacağı tahmin edilen durum.
yasaktan sonra sigaraya başlayan biri olarak istisna oldumu düşünmeme sebep olan durum.
kullanan ve kullanmayan için iyi olan bir azalmadır.