bugün

Güzel animedir.
Yeni izlemeye başlamama rağmen hemen bitirdiğim animedir. Arkadaşımın önerisine rağmen daha önce neden başlamadığımı sorgulatmıştır bana. ilk anime izleyeceklere tavsiye edilebilir her ne kadar yavaş izleseler de.
izlemeye yeni başladığım, şimdilik oldukça güzel ilerleyen animedir. bakalım bir hagane no renkinjutsu shi olabilecek midir?
2015'te filmi de vizyona girecek anime uyarlamasından yayınlanan ilk fotoğraflar oldukça ümit verici görünmektedir.
bi bakayım la dedim, sabah beri 2 bölüm izleyemedim daha. oğospucocuğusun ttnet!
devamı olsun isterdim. bir solukta bitti, gitti.
ilk 25 bölümü bir günde bitirdiğim anime. * şimdi büyük bir ikilemdeyim mangadan devam mı etsem yok ise yeni bölümleri mi beklesem bilemedim. gerçi yeni sezonu çekilecek mi ondan da haberim yok ama olsun şahaneymiş efenim.
2. Sezonu gelsin artık dedirten anime. Çizimleri kurgusu feci kaliteli olan başyapıttır aynı zamanda.
Hazızeyinizezigiyena diye başlayan açılış müziği oldukça hoş olan anime serisidir.
ilk iki bölümünden sonra diyebilirim ki kanım dondu şerefsizim... ne pis bi hikayesi varmış la. ayrıca eren, mikasa falan. küçükken mahallede eren diye bi velet vardı. bebeye uyuz olurdum, mikasa top vardı bende de oynatmazdım bunu o aklıma geldi. yazık şimdi üzüldüm çocuğa.
şu sitede eren reyizin türk olduğunu iddia etmişler.

http://seireina.blogspot....f-shingeki-no-kyojin.html

olabilir mi? olabilir... zira bi animede eren diye isim görünce dumura uğramış; "acaba?" demiştim. soyadı almanca ama tipi türk... hiç öyle şıvaynştaygere benzemiyor.
animesinin 2. sezonu henüz yapım aşamasındayken filminin ilk görüntüleri internete düşmüş bile.

--spoiler--
3d manevra sistemi bugüne kadar gördüğüm en yaratıcı hareket ve savaş aracı. animede de nasıl çalıştığı çok güzel anlatılmış ama animenin en güzel yanı şüphesiz levi ackerman.
--spoiler--
openingi sayısız kez coverlanmış güzel bir tanesi için:
https://www.youtube.com/watch?v=TsKs0oGhTWo
bu da otamatone coverı:
https://www.youtube.com/watch?v=nrYpFmPwHIM
ben de babama bağlamayla çaldırdım ama pek beceremedik.
epey şahane ötesi olduğunu söyleyip hakkında birkaç şey eklenesi anime. spoiler içerebilir.

--spoiler--
--spoiler--
20. bölüme kadar geldim. hakkında görsel bile aratmıyorum spoiler yememek için. açılış şarkısı über. loop'a aldım. çizimler şahane, 3d destekli; hafif cellshade soslu. ama sırıtmıyor. biraz jounin havası var bu askerlerde, uçmalar ağaçlardan zıplamalar çatılardan zıplamalar; hiç rahatsız etmiyor bu durum. dinamizme olumlu katkısı var.

senaryo baya bağlayıcı. iki gecedir 5-6'ya kadar bırakamıyorum oradan biliyorum. ilk bölümlerde titanlar vs insanlar gibi bir durum var. 15'ten sonra biraz insanlar arası entrikalar devreye giriyor. yazar burada asıl iyi asıl kötü kim diye sorgulamamızı istemiş gibi bir durum var. birkaç bölümde titanlara karşı sempati duyanlar ve üzülenleri görüyoruz. "asıl canavar insanlar" imaları da var. bu twist umarım "asıl kötü insanlardır" a dönmez; onun dışında gayet tutarlı. hele 20. bölüm sonunda çıkan ipne insan her kimse senaryoyu tam tersine çevirmiş gibi duruyor. insanları öldüren insan..

bir de transform olabilen insan-titanlar var. birden fazla olduklarını görüyoruz. o titan karı oldukça ilgi çekiciydi. sanki titanlar piyon gibi şu durumda. arkalarından titanları kontrol eden insanlar çıkarsa şaşırmam. titanların ne olduğu da tam açığa kavuşmadı aslında. insanları aç oldukları için yemedikleri tespit edildi, insan etine takıntılarından bahsedildi. nerde yaşadıklarına, sosyo kültürel yapılarına falan değinilse tadından yenmez. titanların arasında ajanlık yapsalar, inlerini ya da nerde yaşıyorlarsa mekanlarını gösterseler. değişik olur..

--spoiler--
--spoiler--
mangasından spoiler vererek incelemeye devam etmek gerekirse;

--spoiler--
--manga spoileri; animedeysen okuma--

animeyi bekleyemeyip mangasına devam ettikçe ohalardan oha beğendim sayın yazarlar. insan dilini konuşan maymun kılıklı dev titan, ymir'in de titana dönüşmesi, en şaşırtanı da reiner ve bernholt'un kimliklerini açıklamaları. açıklamakla kalmayıp transform oluyorlar. meğerse reiner armored titan, bernholdt ise colossal titanmış. iki ipneye uyuz oldum. ortaklaşa eren'i kaçırmaya çalıştılar. ne sikim anlatmaya çalıştıklarını anlamadım, lan binlerce insan öldü. yerim amacını felsefeni. gebertemediler sinir oldum.

bir diğer enteresan gelişme de eren'in yeni bir gücünün ortaya çıkıması. titan territory'de birçok asker öldükten sonra eren ve mikasa'nın karşısına analarını yiyen titan çıkar. hannes ortaya atılıp geçmişteki hatasını telafi etmeye çalışıp çocukları korumaya çalışırken ölür. o an eren titana dönüşemez. ama garip bir şekilde diğer titanlara emir vererek annesini öldüren titanı yemelerini sağlar.

işte orada kaldım. twist fetişi bir anime ve manga serisi. titanlar önemlerini yitirmeye başlıyorlar. her şey insan icadı bu seride.

--manga spoileri; animedeysen okuma--
--spoiler--
Bir kaç hafta önce resmi sinema filmi traileri yayınlanmış olan manga ve anime serisidir.

Buyrun fragman :
https://www.youtube.com/watch?v=njH4Y1UBucw

Sıkı takipçisi olarak diyebilirim ki gerçekten çoğu abd yapımı ve boğan amerikan propagandası sinema filmlerinden sonra böylelerini beklemek insanı bir farklı film sever yapıyor muhtemelen anlatamadım ama siz anlamış gibi yapın.
Fragmani sinifta kalan film. Animesi oyle miydi? Bi gecede neredeyse bitirmistim. Ama bitmemisti orasi ayri.
Bence gelmiş geçmiş en iyi anime sayılabileceklerdendir kendisi harikadır. Şayet ben kendisini Hobbit ve Lord of the Rings i çok sevdiğimden bi yakın hissederim (Shingeki no kyojin) Bence 1.Pokemon 2. Attack on titandır tavsiye ederim şayet her anime gibi bundada fazla kan efekti kullanılmaktadır belki benim sayemde bunu öğreniyorsanız bence sizce ilk bölümler kanlı gelebilir Pokemonda kullanılmadığından bi garip olmuştum.
filmini falan boşverdim de 2.sezon 2016 diyorlar kim bekleyecek lan. ayrıca ost leri çok güzel olan anime.
yanılmıyorsam şayet, film fragmanında mikasa ve eren'i öpüşürken gördüm. animede hiç böyle bi şey olacağını düşünmemiştim. 2. sezon için inceden bi spoiler veriyor olabilirler belki. filmden pek bi beklentim olmadığı için tuttum buna takıldım ben de. neyse efendim. animesi müthiştir. ilk bölümün sonunda ekrana bir süre bomboş bakıp kaldığımı hatırlıyorum. ayrıca mikasa ackerman'ı mükemmel yapmışlar. o çizimlere, gözlerine karakterin duygularını müthiş bir şekilde yansıtmışlar. ellerinize sağlık.
linkte ki parçada geçen konuşmayı yapan amcanın ismi aranmaktadır. bilenler yardım lütfen. http://www.youtube.com/watch?v=IMDLHs1yHIA
En sevdiğim animeler arasındadır.

muhteşem epik sahnelerle doludur. Başroldeki karakter türk asıllı bir alman olduğu için onurlandıran bir animedir. Şiddetle izlenmesi tavsiye edilir .

(bkz: animeci was here)
çok iyi bi animedir harikadır. ama bir death note değilir .
25 bölüm 10 saatte izlenmiş bu süreçte çişe bile gidilememiştir. avatar anime sayılmıyorsa hayatımda ilk kez anime izledim ve 10 saate yakın sürede başından kalkamadım. eren in ergenus ağlamalarından sıkılsam da mikasa nın tasavvufi halleri hoş. ayrıca dizi de pompalanan fikir çok yabancı olduğumuz bir şey değil. matrix, world war x, pacific rim ve türevleri filmlerde işlenen ortak düşmana karşı tüm kaynakları birleştirmek teması beyinlerimize çakılıyor. yine benzer bir nokta bu tarz yapımların hepsinde insanlar veya kahramanımız bir şekilde düşmanın yetenek ve özelliklerine sahip oluyor. buradan amaçları ne çok anlaşılmıyor. yine aynı şekilde siyasi ve dini otoritelerden sıyrılmış kendini gerçekleştirmiş kahramanımız qeyfe qeder bir tavır içinde çözüyor olayları.
1 ağustosta filmi çıkacaktır.

not: 1 ağustos tarihi japonya için geçerlidir. türkiye'ye geliş tarihini bilmiyorum.
Baya bir senedir anime izleyen biri olarak beğenmediğimdir, bu sebeplede otaku ortamlarında küçümsenir, ezilirim.