bugün

entry'ler (50)

o kadar zengin olmak ki

yanlışlıkla basılan ikinci akbil için üzülmemek.

uşaklı hemşehri

ekseriyetle karadeniz insanı sanılmaktadır. yer yer, 20 küsur yaşına gelmiş üniversite öğrencilerine ilin haritadaki yerini gösterirken rastlanır.

diyarbakır denince akla gelenler

tam olarak bu:
https://pbs.twimg.com/med...B81W5IaCcAE0IJJ.png:large

küçükken ne olmak isterdiniz şimdi ne oldunuz

hep mühendislikti. değişen tek şey belirlediğim dal. en son haritacılıkta takıldım devam ediyorum.

shingeki no kyojin

yanılmıyorsam şayet, film fragmanında mikasa ve eren'i öpüşürken gördüm. animede hiç böyle bi şey olacağını düşünmemiştim. 2. sezon için inceden bi spoiler veriyor olabilirler belki. filmden pek bi beklentim olmadığı için tuttum buna takıldım ben de. neyse efendim. animesi müthiştir. ilk bölümün sonunda ekrana bir süre bomboş bakıp kaldığımı hatırlıyorum. ayrıca mikasa ackerman'ı mükemmel yapmışlar. o çizimlere, gözlerine karakterin duygularını müthiş bir şekilde yansıtmışlar. ellerinize sağlık.

ben bu yazıyı sana yazdım

yaklaş yanıma gel. buluruz yolunu...

gece saat 1 de ateşlenen ocak

yüksek faturadan mütevellit doğalgazın kapatıldığı gecelerde üzerinde su kaynatıp buharıyla oda ısıtmaya çalışılan ocaktır.

bir üniversite öğrencisinin aylık masrafı

zar zor bulunan 1+1 çatı katı kirası için 500 tl, çatı kat olduğu için 300 tl doğalgaz, 64.5 internet, 53 tl elektrik, 50 tl su, 250 tl mutfak masrafı. evi 2 kişi paylaşıyor. öğrenci kişisinin eline geçen aylık para 800 tl olduğuna göre diğer ihtiyaçları* için ayıramadığı para miktarını bulunuz.

boşanmaların 100 de 100 ü evlendikten sonra oluyor

(bkz: insan gerçekten hayret ediyor)

ikinci öğretim harç saçmalığı

öğrenciliğin kanayan yarasıdır. yatırılan 765 liranın üstü atm'nin geri verdiği 50 kuruş durumu daha da trajikomikleştirir. muhtemelen hayatında ilk defa bu kadar parayı bir arada görüp akabinde bir makineye yediren çilekeş tayfanın çığlıklarını duyun ey yetkililer!

üniversitede alınan en düşük not

finalinden 20 küsur aldığım ölçme bilgisi-2'nin bütünlemesinden 09 almıştım. üstelik dersi bıraktığım gibi arazi uygulamalarını da kilitledim. bu dönem de yine aynı hocanın verdiği yükseklik ölçmelerinden bi 15 daha yazdım haneye. finalden umudum da tek haneli bi rakam. hocam ben size neettim? :(

yazarların oğulları olursa koyacakları isimler

yiğit ya da bora.

yazarların hakkında bilgi verebileceği üniversite

az biraz karadeniz teknik üniversitesi. az biraz diyorum çünkü ktü senatosu'nun değişiklik yapma hızlarına yetişilmiyor. bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım arkadaşlar.

hassiktir lan o kadar para eder mi denilen şeyler

uzun yol otobüs bileti. neredeyse 90 liraya geldim lan trabzon'dan. zamanında alınan uçak bileti bile o kadar. bir fakir gurbetçinin isyanı.*

araba kiralayacak olanlara tavsiyeler

kiralamayın. o paraya öküz alırız. öküze binersiniz. *

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

direnç üzerindeki renkli ince bantların direnç değerini bulmakta kullanılan kodlar olması. ilk iki bant direnç değerindeki ilk iki rakamını, üçüncü bant direnç çarpanını 10^ olarak temsil ediyormuş. son bant ise tolerans değeriymiş. yani mesela; kırmızı(2), yeşil (5), turuncu (10^3) ve gümüş (%10) için direncin değeri 25x10^3 ohm = 25 kiloohm ; %10'luk tolerans = 2,5 kiloohm oluyormuş.

siyah = 0
kahverengi = 1
kırmızı = 2
turuncu = 3
sarı = 4
yeşil = 5
mavi = 6
mor = 7
gri = 8
beyaz = 9

altın = %5 tolerans
gümüş = %10 tolerans
renksiz = %20 tolerans

ayrıca efendim sokakta sayamam gibi şeklinde bir kolay ezberleme şeysi varmış bu hedenin.

sözlük yazarlarının itirafları

koskoca bir aileyi yüklenmiş sırtına yıllardır. nelerin üstesinden tek başına gelmiş. kendi sorunlarına hiçbir zaman ikinci bir kişiyi karıştırmamış, hep tek başına çözmüş sorunlarını yaşını ve toyluğunu umursamadan.

şimdi de gelmiş bu güpgüçlü adam bana "sensiz yapamam ben, bırakma beni" diyor. ah be çocuk, ah be bıyıklarına tütün nakışlı adam...
kendine bile yararı olmayan birinden mi medet umuyorsun sen?

saykan

sesini duyabildiğim için ne kadar da çok şanslı hissediyorum kendimi. hem herkes tanısın, bilsin istiyorum; hem de hiçkimse bilmesin, hiç eskimesin istiyorum. albüm öncesi bize sunduğu 2. şarkı da budur:
http://www.youtube.com/watch?v=n2VXnl_KFXQ

sen hep söyle yiğit, hep söyle.

verilen kulaklığı bozan insan

kulaklığımı başkasıyla paylaşmadığım için karşılaşmadığım, karşılaşmamaayı temenni ettiğim insandır. l tarafını sağa, r tarafını sola bile asla takmayacak kadar da takıntılıyım bu kulaklık mevzusunda.

türklere özgü hitap şekilleri

(bkz: gadasını aldığım)