bugün

bir kere duysak da olurdu.

enteresan.
işitme organının duyabildiği titreşim.
diğer fiziksel uyaranlardan daha etkili olduğuna inandığım titreşim.

koku hafızasının gücünün farkındayım, ama sesin herhangi bir geçmiş gerektirmeksizin bir insanı etkileyebilme gücü bence çok daha kayda değer.

bir kokunun sizi duygulandırması için o kokuyu bir yerlerde almış olmanız lazım mesela, fakat hayatınızda ilk kez duyduğunuz bir ses bile sizi etkisi altına alabilir. gerek müzikte, bir enstrüman aracılığıyla gerek başka bir insanın ses tellerinin titreşimi ile.
sen en çok sesindin benim için.
ona tutulmuştum, ona tutunmuştum.
sesin...
en son onu da esirgemiştin.
şimdi duysam da bir duymasam da bir.
Yıllar önce izlediğim enteresan bir film. Selma ergeç başroldeydi.
2010 yılında vizyona giren türk yapımı psikolojik gerilim filmi.

selma ergeç, mehmet günsür ve asmalı konak'tan tanıdığımız bıcırık zeynep eylem yıldız oynamış. serra yılmaz da var ama uyuz olduğum için hiç bahsetmeyeceğim.

gaipten sesler duyan genç bir kızın o sesi dinleyerek onun istediklerini yapmasını ve başını belaya sokmasını konu alıyor. ümit ünal'ın yönettiği bir film olması hasebiyle sağlam bir film. türk yapımı psikolojik gerilim filmi tutkunu bir insan olarak çok beğendim.

--spoiler--

kadın cinayetleri, en çok annesi öldürülen çocukların geleceğine zarar verir.

--spoiler--
Ses, havada saniyede 340 m hızla gidebilmektedir. Sıcak havada sesin hızı biraz daha artar.
(...)

Dün gece sesinin manzarasını seyrettim,
beni güzel kıyılara götürdüler,
senin kıyına.

Kim bilir kokunu içime çektiğimde,
beni nerelere götüreceksin?

(...)

(Yazılmamış Kitaptan Notlar, R. Özcan, s.47)
ses, ancak varlığını yitirirken işitilir. yalnız yok olabilir değil, özünde geçicidir ve geçici niteliğiyle duyulur.
Kulakların algılama yaptığı titreşim.
Adımın anlamlarından biri.
hem insanın ruhunu boğabilen hem de dinlendirebilen şey. kaliteli ses sistemi arayanlara;

http://fenomenses.net/profesyonel-ses-sistemleri/
ne diyon lan sen değişik ?
Saniyede 342.3 metre yol alan titreşim.
1. Kulağın duyabileceği kadarıyla titreşim,sedâ.

2.Her kulağın duyamadığı ve duyabilecek kulaklardan da yalnızca kulak kesilenlerin işitebileceği titreşim, sedâ.

3.Hem kendi içinde hem de halkın içinde can çekişmesi süresince çıkardığı ve her zaman boşa giden titreşim,sedâ. ( diazepam)

4. Maruz kalınan herhangi bir davranış karşısında uyanan ve ruhsal tepkiden kaynaklanan titreşim, sedâ.

5. Aralarında uyum bulunan titreşimler ve sedâlâr.

örnek verecek olursak;

"sesin nerede kaldı, her günkü sesin.."

not: örnek biraz manidar ve sitem dolu oldu kabul ediyorum sözlük.
fil ve balina gibi canlılar için dokunmayla da algılanır, evrensel bir tanım yapabilmek için fizikteki ses olayını tanımlamak gerekir.
--spoiler--
*Sesin fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi dir.
*Ses suda havada olduğundan 5 kat daha hızlıdır.
--spoiler--
farklı desibellere sahip titreşimler.
ayrıca, peeehh taciii. müptelaymış hıhım anlıyorum...
sesim kötü diye sehba ı kaza'ya boyun verdirecekler en sonunda. ne zaman sesli entry girsem nickaltıma kusan bir tane yazar görüyorum.

neyse söyleyeceğim çok şey varda neyse, çok insan var sesime laf edipte sonra delirir müptelası olur bak *
Anlamlar yüklenen düşsel bir metin,kulakları çınlatanından..
Bir sevinç,
bir umut ,
Bir hüzün,
yerine göre de bir korku olan kimi zaman boğuk kimi zaman net kimi zamansa büyük bir kargaşa dizisi..
Akciğerden gelen havanın ses yolunun herhangi bir noktasında boğumlanması ile oluşan ve yayılarak kulakta bir ünlü olarak veya bir ünlü ile birlikte algılanan titreşime denir.
şu an deli gibi ağrıyan başımın içinde çınlayıp duran şeydir ses.. baş ağrısı berbat bişey.....
bazen ufacık bir çıtırtı sesi bile yeter tüyleri diken diken etmeye.
(bkz: sesimi duyan var mı)
ciğerlerden gelen havanın ses yolunda yaptığı titreşim .
kulağın duyabildiği titreşim , seda , ün .