bugün

genelde kızların söylediği yalan. hadi yalan biraz ağır bir laf olabilir, biz kibarca bahane diyelim. ama normal şartlar altında bal gibi yalandır, çünkü rüyada aslında görüldüğü söylenen kişi görülmemiştir. görülse bile korkulacak bir şey yoktur.

kız arkadaş ile problem yaşayan erkeklerin başına gelen bir mevzudur. kız ne yapsam da arasam diye kafasında kurar ve böyle bir yalan aklına gelir. der ki; "kötü bir rüya gördüm ve inan çok korktum, iyisin değil mi?" erkek barışmak istiyorsa "merak etme canım iyiyim, sende iyisin değil mi?" şeklinde bir cevap verir. ama erkek bu yalanları yemiyorsa, bunlara karnı toksa "rüyalar tersine çıkar ya da senin bir yerin açıkta kalmış, ondan öyle görmüşsün" der ve gerekli lafı çarpar.
siklikla eski sevgililerin muhabbet kurmaya calisirken basvurduklari yalandir. "selam, ruyamda seni gordum kotuydun, nasilsin?" seklinde klasik kalipla bu ruyalar 2-3 ayda bir tekrarlanir. sonunda isyan edip "bi olemedim gitti su ruyalarinda" denebilir.
uzun süredir görüşülmüyorsa başvurulan yalandır.
yine erkeklerin ,uzun zaman sonra "ben buna * nasıl yanasırım da tekrar eski gunleri yad ederiz" durtusunun bir ısmarlama yalanıdır.
külliyen yalan söyleminin açılımıdır.
en kolay ve en ucuz iletişim yolu. zira aşk ve aşık ayrılığı kabul etmez. aşka yalan mübahtır prensibinde gereğinin yapılması durumu.
ıyı yalan söylemeyi beceremeyen birinin söylediği bir yalandır. gercek olma durumu aklımızın ucundan bile geçmez.

(bkz: bahaneler)
(bkz: pembe ve sıradan yalanlar)
ilk söylendiğinde inandığım, birkaç defa daha duyunca, yanaşmak maksatlı olduğunu anladığım yalan.
ama işe de yarar. eski sevgililer haricinde, arkadaşlar da der bazen. saçma sapan insanlar yüzünden bir kız arkadaş ile 3 aydır konuşulmamaktadır. 3 ay sonra mesaj atar rüyamda gördüm, kötüydün, iyi misin diye. artık tecrübeli olduğumdan muhabbet istediğini anlar, ararım. herşeyin yanlış anlaşılmadan ibaret olduğu ortaya çıkar. ben özür dilerim, o da özür dileyecek biri varsa benim der. böylece herşey tatlıya bağlanır.
bilmiyorum belki de benim hayatımda hep güzel şeylere sebebiyet verdiği için, çok masum ve iyi niyetli bir yalandır gözümde.
her zaman yalan değildir. (yaşadım biliyorum) *
bir mesaj gelir

-Pusat dün gece seni rüyamda gördüm çok kötüydün iyi misin?

iki üç günden beri sinirleri tepesinde olan pusat ise

- Kimsin Lan sen!

- Nasıl tanımazsın beni, Güntülü

-Kem küm, telefonu değişmiştim de yeni numaran orda kalmışda vs vs.

- Tanımayınca çok şaşırdım neyse görüşürüz.

işte benim bittiğim an o andır bayanlar beyler.
genelde birine "merhaba" demek yerine ya da arama bahanesiyle kullanılır.
görüp anlatmak istediğiniz ancak görmediğiniz zaman söylenen bi durumdur genelde. bilincinizin bilinç altına hükmetmediğini açıklayan bi durumdur. karşı tarafsa doğru olma ihtimalinin düşük olduğunu bildiği halde bu cümleyi duymanın güzel olduğunu düşünür. velhasıl güzel bişeydir dostlar söyleyelim yani. *
"çok iyiyim, hatta şu an sevişiyorum" diye cevap verilebilir.
Söylenecek söz bulunmadığında maksat muhabbet olsun diye söylenen pembe bir yalan daha doğrusu bahane diyelim.tabi gerçekten yaşandığı da olur ama o zamanda ne kadar inandırıcı olur allah bilir.
yalandan ruyada gorulen kisiye y diyelim, goren kisiye x, gorunmeyen elemanımız ise z olsun. durum soyle gelisir; y sahsi z kisisiyle x den once gorusmustur. z kisisi y sahsindan sonra da x kisisiyle gorusmustur ve y sahsiyla gorustugunu moralinin, durumunun, o gunlerde ki hislerinin iyiye gitmedigini sir olmasina ragmen soylemistir. x kisisinin birinci agizdan dinleme istegide telefona sarilip y kisisini aramayi gerektirmistir. anlatilanlar y ile z nin sirri oldugu icin ve z de;

-bak olum sir dedik sakin benden duydugunu soyleme!
dedigi icin x in y ye atacagi, samimi gorunen tek yalan cumlesi vardir;
x : alo
y : efendim
x : nasılsın?
y : iyiyim ya sen?
x : bende iyiyim de dun gece seni ruyamda gordum.
y : a! dogrumu soyluyorsun? nasıl gordun?
x : valla iyiyim dedin ama az once pek iyi gormedim ben.
y : aslında, yani dogrusunu soylemek gerekirse
x : dur! tahmin ediyim. iyi degilsin? sadece laf gelisi soyledin
.

(bkz: biram bitti ben gidiyorum)