bugün

genellikle sinirlidir. biletlere bakarken sinirlidir, bagajı alırken sinirlidir. rutin servisten sonra istediğim suyu başımdan aşağı dökmek istediğini de biliyorum.
papyon takıp kek dağıtır, su istendiğinde bardağı daima yarım doldurup bir daha isteme lan ı beden diliyle karşı tarafa geçirir. bu yüzden iyi bir pantomimcidir.
siz kibarlaştıkça o kabalaşır..defalarca şahit oldum ne kadar sert davranılırsa da o kadar iyi hizmet ediyolar.
bardakları içindeki dökülmesin diye fazla doldurmayan, ısrar edilip doldurduğunda dökülünce de suçlu muamelesi gören insandır.
otobus'e binmeden cep telefonlari kapansin diye uyarir. kapamazsan hele bir de yolda calarsa yandin ki ne yandindir yani.
ne isterseniz isteyin kızar, kafanıza vurur gibi getirir istediğiniz şeyi. otobüs şirketinin sahibi de, hobi olsun diye muavinlik yapıyor sanırsın..

tüm muavinler böyle mi? elbette değil. benim şanssızlığım tamamen.
geçip giden, ilgilenilmeyen, yolcµlµk boyµnca sÂdece birkaç cümlelik isteklerin mµhÂtabı olacak kişidir.

- nerede ineceksiniz ?

- güvenlik için cep telefonlarını kapatalım

- kolonya ??

- ne alırdınız ?

- bir isteğiniz var mı ?

- 30 dakika yemek ve ihtiyaç molası

- cümleten geçmiş olsµn...

der, başka söze gerek kalmaz.
otobüsteki alımlı bağyanlara yavşayan er kişidir. elbetteki düzgün olanları vardır ancak, er kişiyi skine sallamazken bu kişilerden bazıları, hatun kişisine her türlü hizmeti sunar...

paleface: 3'ü 1 arada mı var sadece? sade kahve yok mu?
muavin: yok bilader...
p: peki, ben su alayım o zaman sadece...

5 dk. sonra

m: buyrun efendim sade kahveniz...
bağyan kişisi: çok teşekkür ederim...
m: isterseniz soda da getirebilirim...
p: ?!?
bk: bir de varsa bisküvi alabilir miyim?
m: tabi...
p: varsa sade kahve ben de alabiir miyim!?!
m: kalmadı bilader, sonuncusunu hanımefendiye verdim...
p: ama ben hanımefendiden önce istemiştim?
m: bilader ben de sonradan fark ettim bir tane kalmış... hanımefendiye verdim...
p: hey allahım...
m: bilader sen de hiç centilmen değilmişsin haaa... amma uzattın...
p: !?!
hakkında bu kadar entry girilince artık şoför koltuğuna oturmuş sandığım başlıktır.

(bkz: otobüs şoförlüğüne giden yolun muavinlikten geçmesi)
yurtdışında bayandır bunlar.

http://img71.imageshack.us/img71/3899/s417hdhid1.jpg gibi
beyaz gomlek ve parlament.
kola değdirmede üstüne olmayan insandır.
özellikle karadeniz arabalarında yolcularla her hafta yolculuk ediyormuş gibi davranan candan kişilerdir. nilüfer turizm' dekiler de kolpa sırıtıyor gibi geliyor bana.
metro istanbul-ankara hattında bayan muavin kullanır ankara'dan sonra değişir erkeği gelir. pamukkale muavinlerinin telefonu çalar yolculuk sırasında ama telefon yasak derler pişkin pişkin. kamil koç muavinleri artisttir. gürmanda telefon serbesttir muavin geç saate kadar uyumazsanız bir şey ister misin diye sorar.
kimileri robottur.buyrun ve ne alırsınız efendim dısındakı sozleri pek kullanmazlar.
(bkz: aa benim lan bu)
eskiden hangi muavin daha iyi bagirirsa halk o otobuse binermis ve oraya gidermis..
eskiden her yer dutlukmus.
bazen 120 kilo olanları denk gelir adama. bir de cam kenarında oturmuyor olursunuz. Yol da 6 7 saatlik bir yoldur.
her şey tamam, yorgunsundur, bıkmışsındır... eyvallah... ama bir deodorant sık be canım kardeşim...
otobusun kalitesine, firmasina ve gidilecek olan yere gore degisim gosteren insan. lan diye hitap edenden tut, size isminizle hitap edip kibarligiyla sizi utandiranina kadar buyuk bir yelpazede degisiklik gostermektedirler.
muavin: otobüsün bagajından sorumlu olan otobüs'ün sahibinin adamı yani araç için çalışan kişidir
host veya hostes: Yolcuların seyehat boyunca isteklerini yerine getirmeye çalışan firmayı temsil eden kişidir.
Eski meslek sonuçta..
yolcu: * abi bir su alabilirmiyim?
muavin: yandın mı lan!?!? * *
yol bursa-muğla yolu. otobüs içerisinde yolculuk yapılmaktadır. mola yerine gelmeden muavin eline mikrofonu alır ve korku filmlerinde ki bir ses tonu ile az sonra mola vereceğiz(tabi bu arada fısıldıyor şahıs)ilgilenenlerin dikkatine. bir irlikdik noluyo a.q die. sanki az sonra hepiniz öleceksiniz dedi. sonra muavini bir punduna getirip yakaladık konuştuk fakat adamın doğal hali katilmiş:) her zaman böyle konuşuyormuş meğer.
deli gibi çalışan klimadan rahatsız olup " çok soğuk oldu lütfen biraz klimanın derecesini arttırabilir misiniz?" dendiğinde "tabi efendim" demesine rağmen hiç birşey yapmadığı yetmiyormuş gibi bir daha çağırılıp " beyefendi bir değişiklik olmadı neden tamam deyip yapmadınız, hasta olucaz" dendiğindeyse " hasta olursan ben sana bakarım" diyen terbiyesiz ve enteresan insan.
(bkz: hayvanoglu hayvan)