bugün

yogun stres nedeniyle, saclarin dokulmasi hastaligidir. erken mudahaleyle yeniden sac cikmasi saglanabilir. tedavi yontemleri ilac veya sifali bitkilerle yapilabilir. dermatologa gitmek daha yararlidir. sackiran bulasici degildir.
saçın dökülen yerlerine sarımsak sürülmesiyle saçın yeniden çıkmaya başladığı söylenir.
yeni doğmuş çocuk pisliğinin de iyi geldiği söylenir.
bazen de sakalda çıkar.iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişir.15 günde yeni sakal-saç çıkaran da vardır, 1.5 yılda çıkaran da.

sarımsağın içerdiği bir asit sayesinde kıl köklerini uyarıp, kıl çıkmasına yardımcı olmasından dolayı, saçkırana iyi geldiği söylenebilir.yine de en önemli şey saçkıranın stresten kaynaklandığını bilip,stres yapmamak, gün boyu aynaya bakıp "abooo hala geçmemiş saçkıranım, ne olacak bu halim" dememektir.zira hayat devam etmekte, dünya tüm hızıyla dönmekte, sevgililer hala el ele tutuşup gezmektedir.
tıp dilinde alopesi areata denilen genellikle stresle ilişkili para şeklindeki saç dökülme alanları ile karakterize bir hastalıktır. tedavisinde topikal, intralezyonel ve sistemik steroid uygulamaları, katran deriveleri, ve ultraviyole ışını kullanılabilmektedir.
kafamda kuçuk bir tane vardı kellik göstergesi olduğunu bilmiyordum ama neyseki geçti bulaşıcı anadan çocuğa geçer korkmayın yakınınızdakinde saçkıran varsa bulaşır mulaşır diye *
tedavisi çooook uzun sürebilecek hastalık...kendimden değil, bir iş arkadaşımdan kelli biliyorum, hayatı zehir edebilecek bir hastalık. birçok söylentiye göre de bulaşıcı.
biraz batıl olacak ama sarımsağın faydası olduğu iddia edilen rahatsızlıktır.
bir aziz nesin eseri.
birinci sınıfta yakalandığım hastalıktı. psikolojik tedavi + arap sabunu + kafayı kazımakla kısa sürede kendine geldi. $uan fırça gibi saçlarım var. kıskananı çok. ama kimse bilmez zamanında ne çektiğimi o küçücük bedende.
sinir ve strese dayalı saç dökülmesidir. kimisi yayılma gösterirken, kimisi tek bir yerde zuhur eder. dişi ve erkek olarak addedilen bu tarz iki durumu vardır.
şifa allah'tan tabii ki de.. başıma gelmişti. dişisi.. çoğalıp duruyor. her şeyi denedim : berberde jilet, soğan sarımsak, doktordan merhem, kafaya yapılan iğne...vs.. en son.. ankara gazi üniversitesi hastanesi tıp fakültesinde bir yrd.doç tarafından yapılan tedavi ile iyileşti.. şu an belki prof bile olmuştur. o vakit üni 1.sınıftım zaar. ama ismini falan hatırlamıyorum.
tam bir baş belasısın adamım!
saçın bazı zayıf noktalarında saçın tamamen dökülmesidir. bu hastalığında erkeği ve dişisi vardır. erkekse iyi çoğalmaz ama dişiyse başka yerlerde sıçrayıp çoğalabiliyor. tek çözümü sarımsak. sarımsak tuzla iyice dövülerek ezilir. saçın dökülen yeri keskin birşeyle iğne ucu yada bıçak, ama iğne en iyisi, o bölgede kanatıncaya kadar delikler açılır hafif kanamasıyla o yaraya o sarımsak basılır. biraz can yakıcı ama kesin çözüm orda saç çıkıyor ve uzuyor. denemesi kafamda yapıldı.
(bkz: saç kıran)
(bkz: alopesi areata)
dünyanın en stresli mesleğini yapan biri olarak 27 yaşında saçlarımın %40'nın beyazlaşmasını hiç takmazken birden kafamın tam arkasında bir parmak ucu alanı yerde saçın yok olduğunu görmemle şahsımı şok eden lüzumsuz bir rahatsızlık. gün itibariyle bir dermatologa giderek çözüm için çalışmalara başlandı. bakalım ne kadar zamanda geri gelecek.
(bkz: alopecia totalis)
(bkz: alopecia universalis)
(bkz: düşman başına)
bir bağışıklık sistemi hastalığıdır..
benim kafanın arkasında var. kafa değil imara açılmış sit alanı gibi duruyor..
dün sabahtan beri ağlamaktan helak olmama sebep olan hastalık.
üstelik görünmeyen bir yerde olmasına rağmen psikolojimi altüst etti. oysa ki psikolojim altüst olduğu için olmuştu, yaşasın kısır döngü!
doktora gidene kadar internette bununla ilgili okumadığım yazı kalmadı, ay saçım çıkmayacak, ay o olacak, ay bu olacak diye yedim bitirdim kendimi resmen.
Sabah kendimi hemen iyi bir cildiyeciye attım ve içim biraz olsun rahatladı. Zaten stres sebebiyle oluşan bir hastalık olduğu için elimden geldiğince stresten uzak durmamı söyledi. biotin tablet,minoxil verdi ve içinde sirke ruhu olan bir karışım hazırlatıp onu sürmemi söyledi. bir ay takipte kalınacak eğer hala çıkmamış olursa kortizon uygulanacakmış ama zaten şimdiden çıkmaya başlamış. o yüzden sakin olup, panik yapmamak gerekiyor. ve şu saçma sapan saç derisini kanatıp sarımsak sürme bıtbıtlarına da inanmamak gerekiyor. eyvallah alternatif tıp ama bir durun artık!
ama işin özeti şudur ki kimse için ne sebeple olursa olsun hele ki değmeyecek insanlar için kendini hırpalamanın bir anlamı yokmuş, kıymet bilinmediği gibi yine kendi vücudunun ağzına sıçıyormuşsun.
(bkz: acı deneyimler vol38938299423)
Kelleşmeye sebep olan bir hastalıktır. Hastalığa karşı çeşitli ilaçlar geliştirildiysede verimli olduğu söylenemez,kullanılan ilaçlar bırakıldığında kelleşme tekrardan başlar yani günümüzde gerçek bir tedavisi olmayan bir hastalıktır.
Tek ilacı sarımsak olan hastalık.
Sebebi bilinmemekle birlikte stres diyenler çoğunlukta.
Tam 7 ayrı yerde ve 2si çok büyük saçkıranlarım var. Stres, sıkıntı, üzüntü sebepli olduğunu söylüyor doktor. Bir tedavi uygulayıp komple o bölgeleri yara yapacaklar ve çok can yakıcı bir şeymiş.
Canım tatlı olm benim ya korkuyom ben.