bugün

bu soru, makasın altı mı keser üstü mü keser sorusu ile eşdeğerdir.
Tahtada kalan daha değerlidir.
Kürtlere göre bu dünyada Eşşekten daha değerli hiç bir hayvan yoktur.
kapalı oyunda at , açık oyunda fil.
At daha değerlidir çünkü fil sadece tek bir renkte çapraz gider.
damadan devsirme oyuncular icin fil, stratejik satranc oyunculari icin at.
fili degerli diyen gitsin 9 tas, tavla neyim oynasin. evet.
Hâlâ cahil cahil muhabbeti dönen versus a.t. Filin yaptığı şeyi vezir de yapabiliyor ama atın ilerleme şekline sahip başka bir taş yoktur. Özeldir, az bulunur yani daha değerlidir.
at, sıkıştırma için daha münasiptir. fil oyun başlarında ve ortalarında uzun menziliyle iyi işe yarar. eğer üstün olduğum bi oyunun sonundaysam at isterim. maç ortada ve yeni başlamışsa bi fil daha iyi olur.
Doğru kullanıldığında at çok daha değerlidir.
(bkz: anneni mi çok seviyorsun babanı mı) gerçi bu da kişiden kişiye değişir.
At evladım. En sevdigim hareket atla ikileme getirip taşı almak. Şah ve veziri at ile ikileme getirip veziri aldigim cok oldu.
Kullanmayı bildiğin sürece, at.
At, çünkü 'L' şeklindeki hamle çoğu zaman öngörülemiyor, hem bir de at güzel hayvan, fil de neeemiş?
oynayanın tarzına göre değişir.
hangisi mat yapıyorsa o daha değerlidir benim gözümde.

evet, içki içmeyip sürekli meze yiyen o beleşçi yancı benim evet.
Satranç oyuncusu olan hemen herkes at güzellemesi yapmayı seviyor ama satranç bir strateji oyunudur.

Belli bir oyunun özellikleri ele alınmadan yani tahtada bulunan taşların sayıları ve konumları analiz edilmeden oyun sonuna nasıl daha avantajlı gidileceği bilinemez.

Dolayısıyla bir taşın değeri tespit edilemez. Atı da abartmamak lazım.

görsel
hiçbirisi.

görsel
Şu soruya at demeyen ağır salaktır.

L şeklinde kaçabilmesi; atın en büyük özelliğidir. Beyazdan siyaha; ya da siyahtan beyaza geçebiliyorsun. Fil bunu yapabiliyor mu?

Savunma için kesinlikle at. Tartışmasız. Hücum içinse yine at. Ama tartışılabilir. Evet.
Bana göre at çünkü ATI file göre daha iyi kullaniyorum. Özellikle atla attigim çatallarla unluyum.
Bence fil. Fil adamdır. isteğe göre öne gider arkaya gider. Rahattır. At öyle mi? Kesinlikle değil.
at stratejik açıdan önemlidir ileri hamlelerin adamıdır fil gidebileceği nokta olarak daha potansiyeldir.
Oyun başında at sonunda fil.
gerçek hayatta at daha değerli. yihaa.
Fil daha cazip durur ama asıl maharet attadır. L çize çize yıkar evinizi ocağınızı.
hala at dediğim başlıktır.

puanı şusu busu olarak değil, stratejisi olarak bakmak gerek duruma. satrançta atı oynatmak fili oynatmaktan zordur. filin zaten belirli bir rotası var; çaprazından öteye gitmiyor. at ise büyük l harfi çizerek bir sürü gidilecek yön buluyor kendine. fille gizli gizliden karşı rakibini mağlup edemezsin ama atla hiç hissettirmeden mağlup edebilirsin. atın artısı budur.