bugün

'Oyun bitince at do fol do oyno kotoyououou...' ağzım yamuldu. (bkz: klişeler)
Filin bir hamlede oynayabileceği alan daha fazla olduğu için hep fil diye düşünürdüm. Maçlarda filimi feda etmekten kaçınırdım. Ama atın hamlede alabileceği menzil kısıtlı olsa da çok korkulması gerekir.
Genelde at ile ileri hamlelerde yapılacak planlarin anlaşılması daha zordur fil bu acıdan basit kalıyor.
At hızlır fil yavaş ama fil daha güçlüdür.
ikiside aynı puanı verir ama manevra kabiliyeti sayesinde atın alacağı versustur.
atta filde 3 puandır biri çıkıp demiş ki at 2.5 puandır neyse atın bana göre en kıymetli özelliği taşın üzerinden atlamasıdır önüne taş koyarak hamlesini bozamazsın 1 hamle önceden atın hamlesini görüp tedbir almak gerekir fil sinsidir.
Kapali oyunu at acar. Acik oyunu fil siker. 2 fille mat edersin, 2 atla edemezsin. Ayrica ikisi de 3 puan degerindedir. Gotunden uydurmasin nooblar.
Yap rokunu cek atlari onune kaleleri yukari, profesyonel degilse karsindaki fillerle mata yuru. Stratejik oyunda neyin hesabini yapiyorsunuz anlamadim ki.
ikisi arasında seçim yapamayız. at L çizerek gider,fil ise rengine göre çapraz gider ikisinin görevleri farklıdır .
Benim için fil.

Atı pek işlevsel kullanamam satrançta oldum olası.

Tüm taktiklerim önce kaleler ve fillere dayanır. Sonra vezir ile atlar da çıkar ön plana.
Oyuncunun tarzına göre de değişmekle birlikte, oyun sonu dediğimiz hamleleri iyi yapan bir oyuncu iki attan ziyade iki fili tercih edecektir. Ama benim gibi oyun kapalıyken işi bitirmeye çalışanlar atı sever.
at. güzel bir yere park edersin ve rakibinin hata yapmasını beklersin.
konuma bağlı olarak değişir bazen bir at 3 taşı birden yerine bağlar. fil ise kendi karesinden hiç çıkamaz 6 senelik oyuncuyum kanımca at biraz değerlidir. Atsız asla oynayamam.
Fil atı siker bilginiz olsun.
her ikisinden de elinizde bir tane olduğunu varsayarsak at daha değerlidir. ama ikisinden de ikişer adet varsa fil daha değerlidir.

fil çifti ile oyun sonunda mat etme şansınız varken, at çifti ile bu şanş çok düşüktür, hatta o kadar düşüktür ki yok sayılır.

filler aynı kaleler gibi açık alanlarda iyiyken atlar kapalı konumları sever. kapalı konumları seven atın, tahta sadeleşmeye başladığında değerli nispeten azalır.

o nedenle oyunun geneline bakıldığında fil daha güçlüdür. oyunun her evresinde işe yarayabilir. at için böyle bir durum söz konusu değildir.
Ne zaman piyon değerli olur o Zaman bizi de dikkate alır dünya!
Şah'a hangisi daha yakınsa o daha değerlidir.
Attır tabikide en ummadık anda hamle yapar fonksiyol bir taştır ama fil sabit rotası vardır.
Kişinin oyun tarzına göre değişebilir.Lakin oyun sonlarında fili tercih ederim.
oyun bittiğinde ikiside aynı kutuya koyulur.
Kesinlikle at. Filin gorevini goren baska bir tas var zaten. Ama at gibi diger taslarin ustunden atlayabilen ve ayni anda 8 farkli yone gitme secenegi bulunan baska bir tas yok. Ayrica filler sadece tek renk uzerinde hareket edebiliyor.
oyun anina gore degisir eger oyun basiysa at dHa degerlidir fakat oyun sonuda filin yeri tutulamaz.
2 at, 2 fil karşılaştırılınca fil daha değerlidir.

1 at, 1 fil karşılaştırılınca at daha değerlidir.

Nabza göre şerbet yani. Oyunun gidişatı senin lehine ise fil ile atı takas etme. Oyunun gidişatı lehine değil ise takas kartını kullan. Büyük ihtimalle atı senden çok daha iyi kullanıyordur.
Anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı ?
yersiz versus.

zira oyun bittiğinde, at da fil de aynı kutuya konu.. ahahass tamam lan vurmayın.
Rakip alanda baskılı oynayan kişi için at değerlidir. Agresif bir rakibi savunmaya zorlar, stratejisini değiştirmesine sebep olur. At dediğin iyi bir 10 numaradır. Kullanmayi bilirsen olmadık anda maçı alır.

Alaninda pasif oynayan kişi için fil değerlidir. Rakip taşları azaltmak için birebirdir. Adeta gizli forvettir, çok gol atan defansif orta saha veya ileri çıkıp gol arayan ön liberodur.