bugün

Babuba alın aradaki farkı görün.
https://youtu.be/pX71dGQWJeI
Rumeli türkülerine hakarettir.
Rumeli türkülerinin alacağı versustur.
rumeli türkülerinin tek atacağı ancak karadeniz türkülerinin yabana atılmaması gereken kapışmadır.
Karadeniz türküleri.
karşılaştırma yapmak pek bir zor gibi görünse de ben oyumu elveda rumeli sebebiyle rumeli türkülerine kullanıyorum.
bir türkü sevdalısı olarak.
ikiside anadolu türkülerini geçemez.
doğu karadeniz türküleri içerik:
fadimenun memelerinu da elleyum da, 17 yaşinda ağaç altunda oy ne güzel olur eminem, aman da ayşemin kocasu gavat uy ben ayşeyi cötürdüm de cötür, fatmanın bembeyaz bacaklarını yaladum.

rumeli türküleri:
savaş bizi ayırdı sevgilim. anca mahşerde buluşuruz güzel gözlü yarim, aman rumelim canım vatanım ben sensiz ne yaparım.

fark bu.
karadenizliyim ama rumeli ve ege türküleri daha oturaklı bana göre.ve beni müzisyen olmayan insanlardan daha çok etkiliyor müzisyen biri olduğum için. o yüzden karadeniz dinlerken yeri gelir bıkarım ama rumeli ve ege'de öyle değil,bayağı şahlandırır insanı kimi zaman olduğu yerde kaldırır tekrar sertçe yere yapıştırır. o yüzden kimyam hiçbir zaman reddetmiyor aksine bu rumeli ve ege türkülerini arıyor.
rumeli'nin en sevdiğim türküleri "çalın davulları,vardar ovası,sarı zeybek,bir fırtına tuttu bizi,bülbülüm altın kafeste..."ve ayrıca ege türkülerine de yansıyan bir miktar rumeil davul altyapıları da olduğu için ege türküleri de bence rumeli'nin yanında yer almalı bu başlıkta. tıpkı bizim artvin'e yansıyan kafkas ve gürcistan kültürü gibi. egeden (feraye zeybeği,ödemiş iki parmak zeybeği,tekeler köyü zeybeği,kütahyanın pınarları, harmandalı,efelerin efesi) ,

bizim karadenizden ise aynı oturaklılıkta olanlar "şişmanoğli vurdiler, çırpınırken karadeniz, asiye, atabarı,cilveloy,çift jandarma,şeyh şamil, -dereboyu kavaklar/yaylanın çimenine/kolbastı (hepsi aynı türkü aslında) - , , vs.." diye gider. bunların dışındaki eğlenceli veya gevşek algılanan vb türküler her yörede var.
Rumeli türküleri Karadeniz türkülerine amigo Orhan'ın Mustafa Denizli'ye attığı kafa gibi bodoslama kafa atıp, kulağından tuttuğu gibi çöpe atar.
Karadeniz türkülerini bir türlü sevemedim. Ya abicim söylerken niye türkçeyi katlediyorsunuz. Sevdim, geldim demek çok mu zor da sevdum, geldum diyorsunuz.

Biraz karadenizli linci yiyelim.
Bence (bkz: drama köprüsü) ya!
karadeniz ve türkü ; oksimorona örnek ifadeler.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar