bugün

Riot Games'in League of Legends'ı sadece bir MOBA oyunundan çıkartıp bir marka haline getirme çabalarından bir başkası, ve bu aslında çok takdir edilesi bir hamle bence. Aynı zamanda Türkçe dil desteği, Steam, Epic gibi alternatif launcherlarda da çıkartması ve lokal kur fiyatlandırmaları bunlar gerçekten ciddi artılar.

Oturup oynamadım, açıkçası oynayacağımı da sanmıyorum, trailer ve bir kaç gameplaye baktım. Markadan dolayı ilgi çekici olduğunu da itiraf etmek lazım, ne yapmışlar acaba dedim ve marka dolayısıyla oynanacaksa oynanacağını söylemem gerekli. Sıra tabanlı dövüş sistemi ve serinin kanıksanmış izometrik kamera açısıyla point and click exploration sistemi kullanılmış. Dövüş sistemi bu oyunu batıracak ya da kurtaracak olan şey bana kalırsa. Açıkçası benim kişisel beklentim de bu konuda düşük, çünkü çok fazla ihtiyaçları da yok. Marka yeterince oyunu sattırabilecek kadar büyük. Ama AA hatta indie sayılabilecek kalitede bu oyunu çıkartmaları da bana biraz "ya çok riske girmeyelim bir piyasaya atalım bakalım piyasa ne tepki veriyor" izlenimi de yaratıyor. Riot Games öyle az geliri olan firma falan değil, isteseler bunu çok rahat yapabilirler. Ama bu bütçe sanırım lokalizasyon ve fiyatlandırmaya gitmiş, anlaşılabilir bir yandan da.

Yani bu oyunun piyasada kıyaslanacağı örnekleri de baya kuvvetli. Darkest Dungeon mesela var. Persona ve Shin Megami Tensei gibi işler her ne kadar büyük bütçeli olsalar da benzer savaş sistemi kullanmaktalar. Yakın zamanda çıkmış olan yine büyük title olan Yakuza 7: Like a Dragon gibi işler bu oyuna rakip sayılabilir. Keza indie cehpesinde daha neler neler var, yani bu pazarda umarım iyi bir iş olarak kendisini gösterebilir. Ben beklemedeyim, League of Legends fanları özellikle şu sıra sağa sola bağırarak her içeriklerinin inanılmaz iyi olduğundan bahsediyorlar ve bu oyunda da aynı şey görünüyor. Bu duman dağıldığında eğer iyiyse bakmak isterim. Ama markanın büyüklüğünü ve bu olayın asıl amacının bence "kanka bak biz burda League of Legends diye bir oyun yaptık onun evreni de böyle gel sen de ucundan girdin bak" olduğundan çok bir beklentim yok. Belki sadece League of Legends oynayan ve diğer tüm işleri hakir ve boş beleş gören kardeşlerimizin başka oyun türleri olduğunu görmesine yardımcı olur, hoşta olur işin doğrusu.
Her yer MOBA oyunu doldu artık. Ayrıca lol dan kalma insanlar doluşacak oraya uzak durmak en güzeli illaki MOBA oynarım dersen miss gibi smite var.