bugün

quentin tarantino'nun bir filmi.
quentin tarantino'nun yazıp yonettigi ilk fılmı
aynı zamanda tarantino'nun başyapıtı...
bu filmde, tarantino da rol almıstir.
en güzel suç filmlerinden biri özellikle kulak kesme sahnesi ve steve buscemi nin oyunculuğu çok güzeldir
ekipteki herkesin bir renk adı olarak lakabı olduğu suç örgütü. başlangıçında süper geyik çevirmişlerdir (bkz: mr pink)
bir erkeğin mutlaka izlemesi gereken 10 filmden biridir.
birkaç dakikalık bir olayı 2 saat kadar anlatan kült filmlerden biri.
herkesin birbirini vurduğu, tarantinonun anti kahraman modelini ilk kez sinemada gördüğümüz filmi. hikaye olarak bir soygun çetesi, sorgun çetenin içine sızan polisten ibarettir. düşük bütçeli bir filmdir ve tarantinonun ilk filmidir *.

film içerisindeki kulak kesme sahnesi dehşetti...alınıp izlenmesi gereken filmlerden.
basit bir film olmasına rağmen diyaloglarda tarantino elinin olduğu açıktır.izşenmesi gereken filmlerdendir.
kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt.diyalogların mükemmeliği bile izlemek için büyük sebep.hele filmin başında yapılan bakire muhabbeti ve bahşiş olayı var ki..*
(bkz: repertoire dogs)
1992 yapimi quentin tarantino yapimi bir film.

Oyuncular
Harvey Keitel- Mr. White/Larry Dimmick
Tim Roth- Mr. Orange/Freddy Newandyke
Michael Madsen- Mr. Blonde/Vic Vega
Chris Penn- Nice Guy Eddie Cabot
Steve Buscemi- Mr. Pink
Lawrence Tierney- Joe Cabot
Randy Brooks- Holdaway
Kirk Baltz- Marvin Nash
Edward Bunker- Mr. Blue (as Eddie Bunker)
Quentin Tarantino- Mr. Brown
Steven Wright- K-Billy DJ (voice)
Rich Turner- Sheriff #1
David Steen- Sheriff #2
Tony Cosmo- Sheriff #3
Stevo Polyi- Sheriff #4

butun tarantino filmlerinde oldugu gibi mukemmel sountracklere sahiptir..
Filmin hemen basındaki "garsona bahsis verilmeli mi?" ve "Like a virgin" konulu tartışma replikleriyle yarmış,vasat konulu ama işleniş bakımından süper bir Tarantino filmidir
almış olduğum rezervuar dersi sebebiyle sürekli "...ahan da rezervuar köpeği olmuşunuz ehe.."şeklinde geyiklere maruz kalmama neden olan bir quentin tarantinoı filmi.
tarihin en güzel sokak çatışma sahnelerine sahip tarantino filmi.
tekrar tekrar izlenmesi gereken filmlerin başında gelir.
tarantino'Nun yaptığı eniyi 2. filmdir.* *
Michael Madsen'in polise yaptığı işkence vardır ki aman allahım...

şöyle bir replikte mevcuttur;

-bugün hiç insan öldürdün mü?
+1-2 polis
-yani hiç insan öldürmedin mi?
Bir tarantino klasiğidir,senaryo çok yaratıcı değildir ama aksiyonun ve oyunculuğun kralı mevcuttur..Karşısında tüküre tüküre bağıran adama "-Are you gonna bark all day little doggy,or are you gonna bite?"*diyerek efsaneleşen mr.blonde favorimdir..
filmin ne kadar müthiş olduğunu anlamak için sadece filmin girişindeki bayların masabaşı konuşmalarını dikkatlice dinlemek bile yeterli.
tarantino 'nun, kendisinin de oynadığı, ilk filmidir. filmin senaryosu yaratıcı olmamakla beraber, film konunun işlenişi ve oyunculuk (tarantino hariç) bakımından oldukça iyidir. filmde kimi olaylar çeşitli zaman kırılmalarıyla verilir. filmin sonunda ise "katil uşak" gibi bir durumla karşılaşılır.
kod isim verme sahnesiyle yarmış, her tarantino filmi gibi bol kanlı, bol diyaloglu bir filmdir. kulak kesme sahnesiyle şu aralar yayınlanan bir reklama* ilham olmuş filmdir.
ıngcesını yanlıs yazıp entry gırdıgım fılm ... ıcten ıce nıye acılmamıs dedıgım entry kendı kendıme ... mrs black ıle saltanat olusturmus taratınoun ılk sahaserlıgı ... elemanların sokakta slow motion seklınde yurumelerı ıle hayat bulan fılmlere ornek olmak adında harkulade bır fılm..
flashback kavramını hayatımıza sokan filmdir ki kurtlar vadisi'nin son bölümlerinde serdar akar abimiz bile kullanmaya çalıştıydı.. tabi saçma olmuş o ayrı..
üstad tarantino nun ilk filmi ve ilk şaheseridir.film lokanta sahnesinde geyiklerle başlar , ve film boyunca * devam eder. *

- Şu lanet olası şeyi bana ver.
- Ne yaptığını sanıyorsun? Defterimi bana geri ver.
- Bunu duymaktan sıkıldım, Joe. Onu sana giderken geri vereceğim.
- Ne demek giderken? Onu hemen bana ver!
- Son on beş dakikadır oradaki isimleri homurdanıp duruyorsun. "Toby... Toby? Toby? Toby Wong. Toby Wong? Toby Wong. Toby Chung? Lanet olası Charlie Chan. Sol tarafımda Madonna'nın büyük penisinden, sağ tarafımda ise Japon Toby bilmem neden bahsediliyor.
- O defteri bana ver.
- Onu ortadan kaldıracak mısın?
- Ne s.k istersem onu yaparım!
- Öyleyse korkarım ki veremeyeceğim.
- Hey Joe, bu adamı vurmamı ister misin?
- Lanet olsun.
- Beni rüyanda bile vursan, kalkıp özür dilemen senin için daha iyi olur.
fuck kelimesini artık saymaktan bıkıp bir süre sonra kanıksadığımız filmdir. jenerik * unutulmazdır.