bugün

2008 ankara Uluslararası caz festivali açılışında konser verecek trio'da kontrbas çalan müzisyen. 1962 paris doğumludur. paris ve aubervilliers konservatuarlarından birçok ödül almıştır. emprovizasyon, caz, geleneksel müzik, çağdaş müzik gibi akımlarla ilgilidir. endülüs ve flamenko ritmlerini kontrbasa uygulamıştır.

(bkz: kiko ruiz)
(bkz: pascal rollando)
kudsi ergüner ve orkestrası ile bir ya da iki albümde çalışmıştır.

müziği güzel, yetenekli, ufku geniş bir kontrabasçı. bu açılardan doğru enstrümanı seçtiğini düşünebiliriz. fakat bunlardan da fazla, adamın her albümünü dinlerken sanki başka memleketlerden başka kontrabasçıların albümlerini dinlediğini düşünüyor insan. yani farklı farklı çalgıların farklı farklı müzik tarzları çaldığı albümlerde bu amca asla kendini tekrarlamadan, o tarza ve çalgı tabanına uyaraktan hemen muhteşem bir uyum sağlıyor ve albüm yine bir şaheser oluyor.

müziğinde flamenko, geleneksel fransız müzikleri, bazı asya ve kuzey afrika coğrafyalarının perdesiz çalgılara has müzikleri, hepsi yer alır. çok yönlülük açısından ercümend batanay ya da yansımalar yakınında bir yerde olduğu düşünülebilir.

çok hızlı çaldığı eserler de vardır. fakat saniyede şu kadar nota yarışı gibi değil, yeterince hızlı, bazen her ne kadar artık zor algılanacak denli hızlı olsa bile, duyguyu kaybetmez. yer yer de eric clapton, erkan oğur gibi, yavaş yavaş, yerinde -ama tam olması gerektiği zamanda ve perdede- mükemmel tuşe ayarıyla çalar.

bazı açılardan benzer başka müzik adamları ise;
(bkz: rabih abou khalil)
(bkz: yansımalar)
(bkz: ercümend batanay)
double bass olayında aklımı başımdan alacak derecede güzel çalan, çaldıkça içimi okşayan melodilerle bana hayatın anlamını ifade eden caz insanı.
son albümüyle beni benden almayı başarmıştır yine. öylesine güzel bir sentez içinde sunmuştur ki, herşeyden öteye bir hal içinde kaldım. doğu-batı sentezini kendince, ritmiyle, notaları ve duygusuyla öylesine harmanlarmış ki, dinledikçe dinleyesiniz gelir.
tıklarken 'o ne lan o model ne zaman çıkmış ki' diye düşündürüp, girdikten sonra 'ben neden bu kadar kültürsüzüm lan amına koyim' dedirten başlık. renault bile değilmiş, renaud.
bazen aşkın, bazen de kentlerin müziğini işler bu adam. emprovize icra ettiği eserleri, diğer kontrbas ustalarından aldığı hazla, onu başka kılar.
Fransız ozentısı bunyemde adıyla dahı heyecan yaratan muhtesem yaylı ustadı.

Navıgatore adlı calısması, album kapagıyla baslı basına bır ıronıdır.
(#26148844)

adam ustalığını konuşturuyor:
http://www.youtube.com/wa...feature=player_detailpage