bugün

türk birliği hükümeti(turan)'nin 2 büyük yönetici ülke adayı var. türkiye ve kazakistan. kazakistan sırf türk dünyası lider ülkesi olabilmek için 27 yıllık siteminde vazgeçiyor. peki türkiye 2013te lider ülke statüsündeyken 2016-2017 yıllarına ise başkanlık tartışmaları ve akılcı olmayan politikalarından dolayı adaylığını kaybetmiş gözüküyor. ihtimali azalıyor. türk dünyası türk birliği için.referandumda hayır demek gerekir.
çok basit üşenmedim tüm maddeleri tek tek okudum.

görsel okumaya üşenenler basit bi tabloya indirgenmiş, baksın derim.

böyle bir anayasaya babam aday olsa hayır derim.
ulu cumhurbaşkanımızın başkanlık amerikan emperyalizminin bize bir tavsiyesidir sözü.
türkiye'nin temel sorunu yönetimde ikilik değildir. bu sorun erdoğan'ın kendisine daha fazla yetki almak için ortaya attığı bir bahanedir. türkiye'nin ihtiyacı olan şey başkanlık değil, kurumların güçlendirilmesidir.

ülkemizin ihtiyacı olan şeylerden bazıları;

- seçim barajının düşürülerek fakir tabanlı partilerin rekabette yer alması
- hdp türevi huzur bozan bölücü partilerin hukuk çerçevesinde saf dışı bırakılması
- siyasette nezaket ve anlayış
- kamu kuruluşlarının sosyal hayatta daha aktif olması
- birey haklarına verilen önemin artırılması ve yasaların güçlendirilmesi
- siyasi partilerin ortak bir dış politika, eğitim sistemi, ekonomik planı üretmesi ve uygulaması
- ermeni iddialarına karşı yeni bir diyaspora bakanlığı kurulması
- türkiye'nin kendi savaş gemisi, uçak, denizaltı, tank gibi savaş araçlarını üretmesi

gibi maddelerle sıralanabilir. başkanlık sistemi türkiye'yi daha güçlü yapmaz, aksine demokrasi kazanımlarımızı çöpe atar. türkiye'nin ihtiyacı olan şey tüm yetkileri tek bir kişiye vermek değil, mevcut sistemi güçlendirmektir.

akpli olabilirsiniz, erdoğan'ı çok sevebilirsiniz ama erdoğan'a meclisi fesh etme yetkisi veremezsiniz. bugün erdoğan bunu kullanmaz belki ama yarın başka biri kullanabilir.
bugün erdoğan ilk 4 maddeye dokunmaz ama 5 yıl sonra ''fiili bir durum var'' diyip güle oynaya değiştirebilir.

o yüzden oyum hayır olacak. hiçbir partiye de oy vermiyorum.
benim için şunlar, kol gibi yazdım ama belki fikri olmayanlar ve maddeleri bilmeyenler için bir şeyler ifade eder.
öncelikle 18 maddede yapılan değişiklikler şu linkte. isteyen önce yapılan değişiklikleri okuyabilir.
http://www.aljazeera.com....yasa-teklifinin-tam-metni

1) 600'e çıkarılan milletvekili sayısı. ne değişecek yani 600 olunca, daha çok eş dost akrabanızı dolduracaksınız. başka?

2) 18 yaşındaki çocuğu milletvekili yapmanın anlamı ne? ayrıca bir de askerlikten muaf tutacaksınız. askere, savaşa gitmesini istemediğiniz çocuklarınız mı var? gidenlerden ne farkı var onların?

3) 4. maddedeki durum.

MADDE 4- türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılır. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde 101 inci maddedeki usule göre ikinci oylama yapılır.

ya cumhurbaşkanlığı ilk seçimde seçilemezse? ya da cumhurbaşkanının partisinin tek olarak girdiğini düşünsenize meclise? tek partili bir sistem. bu demokrasi mi?

4) Bakanlar kurulunun olmaması, bakanların memur pozisyonuna düşürülmesi. bakanlar kurulu ortadan kaldırılıyor. bakanlar kurulunu denetlemek de tbmm'nin yetkisinden çıkarılıyor. baştakinin 2 dudağının arasında her şey.

5) TBMM’nin denetim görev ve yetkisi “genel görüşme açılması”, “yazılı soru”, “Meclis araştırması”, “Meclis soruşturması” şeklinde sınırlanıyor. Cumhurbaşkanına, cumhurbaşkanı yardımcılarına ve bakanlara sözlü soru bile sorulamayacak. Hiçbiri Meclis’e gelmeyecek. yani denetleme ortadan kalkıyor.

6) 8. maddedeki durum. yürütmenin tamamı, yasama ve yargının büyük bölümü başkanın eline geçiyor. başkan tek başına kafasına göre kararname çıkarabiliyor, tek imza ile bunu kanunlaştırabiliyor ve bunu tbmm'ye sormasına bile gerek olmuyor. böyle demokrasi olur mu?

7) tbmm'nin herhangi bir savaş durumunda asker gönderme ile ilgili karar alması gerekmiyor. başkan nereye isterse o şekilde türk askerini yollayabiliyor? atıyorum, peru'da bir s avaş mı var. hadi gidin diyebiliyor.

8) başkan bundan sonra herhangi bir denetlemeye tabi değil. 600 milletvekilinin 2/3'ü yani 400 kişinin ok demesi ile yüce divana gönderilebiliyor. bu da pek mümkün görünmüyor.

9) istediği kadar, istediklerini yardımcı olarak atayabiliyor. yani yarın istese kadir mısır'ı da, yiğit bulut'u da ne bileyim nihat doğan'ı da başkan yardımcısı yapabiliyor. aynı ziamanda istediklerini de bakan olarak atayabiliyor. bununla birlikte bakanlar da milletvekillerinden olmayacak.

10) kafasına göre seçime gidebiliyor.

11) istediği zaman ohal ilan edebiliyor.

12) Hakimler ve savcılar yüksek kurulu 13 kişiye iniyor. bunun 6'sını kendi, 7'sini tbmm seçiyor. yani tamamını kendileri seçecek.

13) bütçenin tamamı kendisine bağlanıyor.

benim hayır deme sebeplerim bunlar.

bunlara evet diyenin de bildiğinden evet dediğini sanmıyorum. şunlara bile bile evet diyen birinin de demokrasi ve parlamenter sistemi kavramından çok uzak olduğunu düşünüyorum.

ayrıca 15 senedir tek başına iktidar olan akp'nin önceliğinin başkanlık değil, iç huzur, savaş, suriyeliler, ekonomide istikrar, daha demokratik bir hayat, özgür düşünce, çevre bilinci olması gerektiğini söylüyorum.
beynim var ?
Beynim var ve çalışıyor tıkır tıkır.
(bkz: hayır demek için 40 neden)

Sayısız neden var aslında. Ama evet demek icin ayakları yere basan bir tane bile neden Yok.
Şeriat ve padişahlık sistemini istememek.
beyin error! fatal error! php config dosyası bulunamadı hata 404! unknown hata! explorer aradığınız sayfayı bulamadı! böyle bir sayfa olmayabilir! dll exe dosyası bulunamadı!...
hayır demek için 40 neden var ama evet demek için tek bir neden var. o da para. yetmez mi?
yetkilerin tek bir kişide toplanıp meclisin tümüyle sembolik ve aynı zamanda komik bir duruma düşürülmesi en güçlü hayır deme sebebi olabilir.

milletin meclisi nasıl oluyor da bakanlar kurulunu denetleyemez bir hale geliyor hiç düşündünüz mü?
hani en yüce olan milletti?

koca bir yalan...
mal olmamak .
Sırf hayırcilari terörist ilan etmeleri bile yeterli olur.
Ben ingiltere de yaşıyorum.

Dün burada 5 kg file kuru soğan aldım ve fiyatı buranın parası ile 1 lira, ingiltereye kuru soğan yurt dışından geliyor yani ithal.

Türkiye de marketler de kuru soğanın kilosu 3 TL, yani 5 kg kuru soğan için 15 TL vermeniz gerekiyor ve türkiye kuru soğan üreticisi bir ülke,

Erikli Pet Su 1.5 lt 6'lı Koli ingiltere de ki türk bakkalların da ingiliz parası ile 1.80 kuruş, su türkiyeden ve nakliye, bayi satış kar payı vs de içinde.

Türkiye de aynı su 5,23 TL market satış fiyatı.

Şimdi ama ingiliz parasını türk parasına çevirince fiyatlar aynı demeyin sakın. Siz asgari ücret olarak ayda 4736 TL asgari ücret mi alıyorsunuz, sizin asgari ücretinin ingiliz parası ile 314 lira,

işte bunun için hayır demelisiniz,

kendi malınızı, kendi marka ürünlerinizi bile pahalı yiyorsunuz, pahalı alıyorsunuz diye bu referanduma hayır demelisiniz.
meclisten geçirilen yeni anayasanın 18 maddesini okumaktır. bakın çok kısa şekilde "beynine kan gidiyor olması sebebi ile" diyerek yazabilirdim bu entiriyi lakin iş artık o kadar basit değil. insanlara bir şeyleri gösterebilmek hepimizin sorumluluğu bu saatten sonra birbirimize laf sokarak ülkenin geleceğini tehlikeye attırmamamız gerekiyor..

işin boyutları öylesine enteresan ki her hayır oyu çok değerli. anayasayı kılıf yaparak başkanlık sistemini geçirmeye çalışıyorlar açık ve net olarak. peki bu sistemin hangi partiye oy verdiğini ayırt etmeksizin ülkedeki herhangi bir vatandaşa herhangi bir faydası var mı ? yok. emin olun yok. bu değişiklik tamamen tek bir adamın ve ailesinin selametini sağlamak için bizlere dikta edilen bir şeydir. o yüzden zaten tanımda belirttim 18 maddelik paketi mutlaka okumak gerektiğini..

ekonomi düzelmeyecek. ekonomi sistem değişince düzelmez ekonomi hırsızlıklar olmaz ise düzelir. devletin imkanlarını har vurup harman savurmaz isen düzelir. cumhurbaşkanlığına milyarlarca lira ödenek ayırırsan diyanete milyarlarca ödenek ayırırsan devletin tüm kurumlarını satarsan gelen paraları da suriyelilere gömersen ekonomi nasıl düzelsin ? terör bitmeyecek. terörü bitirebilseler şu anda zaten ellerinde tüm imkanlar var neden şimdi bitirmiyorlar ? başkanlık gelince eline sihirli değnek vermeyecek kimse bugün elinde olan tüm yetkiler o günde olacak en ufak bir fark olmayacak ki..

velhasılı uyumayın. uyutmalarına izin vermeyin bu referandumu normal seçim gibi düşünmeyin particilikten bağımsız olarak oyunuzu verin. tek bir adamın eline ülkenin anahtarını vermeyin. yargının bağımsız kalması çok ama çok önemli yargıyı bu adamın eline vermeyin. yarın bir gün bu ölecek yerine aynı yetkiler ile başkası gelecek. ya o gelende tıpkı bunun yaptığı gibi karşıt görüşlülerden intikam almaya kalkarsa haliniz nice olur bunu bir düşünün her şeyden önce..
Tek başına hükümet istikrar dediler, ekonomik büyüme dediler... 15 yılda sayısız işsizlik rekoru kırıldı. Sayısız dolar ve euro kur rekorları kırıldı.

Komşularla sıfır sorun dediler, bütün ortadoğu ateş çemberi oldu. Biz ortasında kaldık.

Milli güvenlik dediler, ülke istihbarat örgütlerinin, yerli yabancı terör örgütlerinin arka bahçesi haline geldi. Çoğuna göz yumuldu. Her hafta bir yerlerde bombalar patladı. Sayısız sivil, köy korucusu, asker ya da polis şehit oldu. Afrikada bile artık kolay kolay yaşanmayan darbe yaşandı. Hükümet kendi eliyle büyüttüğü beslediği terör örgütleriyle baş edemez oldu. Gazi meclis bombalandı. Türk halkı tankların altına yattı memleketi zar zor kurtardı.

ileri demokrasi dediler, insanlar ağzını açmaya korkar hale geldi. Ülke, dünyada tutuklu gazeteci sayısıyla lider oldu. Daha düne kadar öve öve bitiremedikleri hoca efendileri bir numaralı terörist oldu. Yıllarca dağda türk halkına silah sıkan teröristler davulla zurnayla kahraman gibi karşılandı. Pkk tarihinde hiç olmadığı kadar siyasallaştırıldı. Pkk yasal zemine taşındı. Muhatap kabul edildi. Oslo oldu, dolmabahçe oldu, apo denilen kansız köpeğin mektubu meydanlarda bangır bangır okutuldu. Pkk barış güvercini ilan edildi.

Çözüm süreci dediler. Kck şehirleri zaptetti. Şırnak düştü, cizre düştü. Avuç içi kadar yerler 6 ayda zar zor kurtarıldı, geride ne şehir kaldı ne taş üstünde taş.

Tarım dediler tarım bitti. Hayvancılık dediler ülkede hayvan kalmadı. Avrupadan parça et ithal eder olduk. Tohum ithal eder olduk.

Çiftçiye destek dediler, çiftçinin anasına bile tahammül edemediler. Anasını da alıp gitti.

Yol yaptılar, köprü yaptılar. Köprü zarar etti. Kamyonlara macbur ettiler, yetmedi Devletin kasasından zararı karşılandı.

Siyasetin şekli şemali değişti. Kasetlerle genel başkan seçer olduk. Gemicikler alındı. Ayakkabı kutularından paralar çıktı. Unutuldu. Şimdi ona da darbe der olduk.

Başkan değilken bunlar oldu. Eğer başkan olursa varın gerisini siz düşünün.
Türkiye'de yaşayan bir Türk olarak suriyeli kadar değerim olmadığı için. evet diyorum ben. adamlar sonuçta kavmi necip. yani soylu kavim haşa araplara nasıl hayır deriz Allah sonra beni kızgın ateşlerde yakar irinli su içirir. ya evet dersem işte o zaman huriler verir. tam 72 tane.
Cumhurbaskaninin hayir diyen teroristtir demesi. Bu zihniyetteki adamin destekledigi tekliften ne hayir gelir? Bu zihniyetteki biri anca dikta yonetimi isteyebilir. Zaten 10 yasindaki cocuga artik basbakansin istedigini as istedigini kes dedi adam, simdi demokrasi havarisi olmus, cok enterasan.
Hani anayasamızın karar alma mekanizması aksıyor, çift başlı bir rejim doğuruyor ya! Bu ülke anayasının bu haliyle 35 yıldır kaç kere sikildi, bir de gelecek sistemle nasıl sikilir varın siz düşünün.
Hayır diyen kâfir olur diyen bile var yuh be bu kadar düşmeyin yeter lan dedirtir.
(bkz: Çünkü vatan hainiyim)
federal sistemin türkiye için yararlı olacağına inandığım için evet demeyi düşünüyordum. ama evetçilerin söylemleri beni #hayır demeye ikna etti. başta malum orospu çocuğunun söylemleri olmak üzere ne kadar yalaka varsa öyle bir gösterdiler ki kendilerini, bu kadar yetkiyi bu insanlara veremem dedirtti.

beybi!
radikal islamcılar
islamcılar
osmanlıcılar.
ben bu insanlarla aynı şekilde düşünüyor olamam.
Daha önceden desteklediğim halde artık daha fazla yetki verilmesine razı olamam. iktidarın gücü de orantılı olmalı...