bugün

bulamadığım sebeplerdir.

birileri gerçekçi gerekçeler yazarsa memnun olacağım.

mümkünse bu gerekçeler maddelerle ilgili olsun; fındıkla kayısıyla değil!
(bkz: #8883395)

ayrıca;

(bkz: referanduma hayır demek için 3 neden) *
ergenekon u sevmek ve korumakl,
postal yalama bağımlılığı olmak,
demokrasiye inanmamamk,
yargının hsk nın oyuncağı olmasından mutlu olmak,
anayasa mahkemesinin milletin meclisinin kararlarının ırzına geçmesini zevkle seyretmek...
kepek sorununa çözüm olmaması gibi nedenlerdir. haklılar tabi. aşırı sıcakları da engellemiyor bu yeni anayasa, pişiyoruz ya hu!
(bkz: referandumda evet demek için nedenler)
terörist başı abdullah öcalan ile aynı zihniyette bulunmak.
-künefeye faydası var mı?

-hayır

-o zaman, hayır.
hükümet anayasa mahkemesinin anamuhalefet partisine döndüğünü söyleyerek ve hatta zaman zaman anayasa mahkemesi tsk ve chp yi statükocular olarak yaftalayıp , ne düşünerek söylediği muğlak bir 'millet iradesi' kavramını kendine zırh edinip kaçak güreşiyor. oysa yargıda en az yürütme ve yasama organları kadar meşruiyetini milletten alır. her ne kadar ''türkiye türklerindir'' şiarını tasvip etmesem de bu ülkede mahkeme kararları halen daha ''türk milleti adına'' verilir. eğer siz yargı milleti temsil etmiyor diyorsanız öncelikle değiştirmeniz gereken yargı değil bizatihi millettir.

anayasa mahkemesinin zaman zaman kamu vicdanını yaralayan kararlar aldığı ve bu kararların millet iradesini yansıtmadığı görüşü ise bana göre kısmen doğru kısmen yanlıştır. kamu vicdanını yaralayan kararlara imza atmış olması doğru olan bu görüşün yanlış kısmı anayasa mahkemesine başvuru koşullarını göz ardı etmekten kaynaklıdır. 110 milletvekili imza toplayıp anayasa mahkemesine başvuruyor ve siz o 110 milletvekilinin millet iradesini temsil etmediğini söylüyorsunuz. bu trajikomiktir.akp yarın muhalefete düştüğünde; anayasaya aykırı olduğunu düşündüğü bir karar hakkında ne yüzle anayasa mahkemesinin kapısını çalacak ya da çalacak mı bunun cevabının verilmesi gerekir.

yıllardır türban nedeniyle yök ile problemli olan tabanının yök ele geçirildiğinden beri seslerinin çıkmaması ve hatta ve dahi yök'ü sahiplenmeleri ortada ayan beyan bir ikiyüzlülüğün olduğunu göstermiyor ise neyi gösteriyor.eğitim sistemine değinmeyen, kürt sorununa değinmeyen, seçme seçilme haklarının adilane kullanımına, siyasi partilerdeki lider sultasına değinmeyen, çalışma hayatında ki pervasız sömürüyü görmezden gelen, kadın erkek eşitliğini ıskalayan, bir anayasa değişikliğini rededilemeyecek bir takım soslarla süsleyip millete komple bir paket olarak dayatmak olsa olsa şark kurnazlığıdır. lakin bu millet kendinden kurnaz olduğunu iddaa ve ima edene hiç bir zaman teveccüh göstermedi.bana göre yine göstermeyecek.

gerçek şu ki ne takke, takunya ne de kep ve postaldan zerre hazetmeyen şahsım,refarandum eğer madde madde oylamaya sunulmuş olsa birtakım maddelere evet diyecekken illa ki paket olarak oylayacaksın şeklinde yapılan dayatmadan sonra anayasanın en basit tanımıyla toplumsal mutabakat olduğunu kani olan ben bu anayasaya değişikliği refarandumda yüzde 51 evet oyu alarak geçse bile esasında toplumsal mutabakatın gerçekleşmiş sayılmayacağının bilincinde olarak, 12 eylülün bütün sıkıntılarını yaşamış onca eş dosta rağmen bitkisel hayata girmiş bir anayasaya serum vererek toptan değişmesi gereken anayasanın ömrünü uzatanlara da, sımsıkı sıkı sıkı asker paçalarına yapışıp icabında asker postalının altında paspas olurum diyenlere de destek vermenin doğru olmadığından hareketle referandumda tepkimi göstermek adına boş oy kullanacağım.
KEMAL KILIÇDAROĞLUNDAN BiR ÖRNEK;

KAYISI FiYATLARI ÇOK DÜŞÜK SEVGiLi MALATYALILAR DEMEK Ki REFERANDUM DA HAYIR DEMEK LAZIM
istenmeyen kıllara çözüm getirmiyor dolayısıyla ke mal halktan hayır oyu vermesini istiyor.
mutaassıp olmak,
vatanını, milletini çok sevdiğini söyleyip sırf solculuğunu yaşamak ve de islamdan uzaklaşmak adına aslında alttan alttan o sevdiğini söylediği vatanın satmak istemek.
farklıklara kapalı olmak..
daha onlaracası sayılabilir.
ama en öncelikli olan 2. satırda yazdığımdır, bilgilerinize..
(bkz: referandum müsabakası)
akp gibi bir partinin anayasası olmasıdır.

anayasa değil "bana"yasa olmasıdır.
1- akp nin kim-ler den emir ve direktif aldığı mechuldür.
2- ne parti içi ne de topluma karşı şeffaf olamamıştır.
3- muhalefetle anlaşmayı zul gören bir akp anlayışı mevcuttur.
4- bu refarandum tamamen akp nin rest çekmesinin eseridir.
5- bu memlekette iyi şeyleri de kötü şeyleri de sadece biz yaparız dayatmasıdır.
6- düne kadar 12 eylül darbesine laf söyletmeyenler bugün tam tersini konuşmaktadır. başta rte.
7- bu anayasa değişiklikleri ilerde akp hükümetine zarar verebilcek konulardan ayıklanmış, işine yarayacaklara ağırlık verilmiştir.
8- stratejik oy kullanmak.

şimdilik, bu kadarı ile sayılabilecek nedenlerdir.
içerdiği maddelere göz gezdirildiğinde bazı kesimin evetlerini almak için konulduğu apaçıktır. bunlar sendikal hakların genişletilmesi darbecilerin yargılanarak darbe mağdurlarına bir intikam hissi sunması vs vs.

ancak yargının bağımsızlığına yapılan müdaheleyi arada geçirmek tam bir samimiyetsizlik olduğunu gösteriyor. görün işte hala göz göre göre kandırıyorlar milleti kardeşim. ayrıntıları bırakıp şöyle bir genel bakış atmak çok daha mantıklı diye düşünüyorum. zira tek tek maddeleri incelerseniz çelişkilerle dolu. samimiyeten uzak bir değişikliğin bir faydası olmaktan ziyade sadece bir zümreye yönelik olduğundan şüphem yok. al sana neden.
çünkü bu ülkede demokrasiyi sindiremeyen, demokrasi kursağına takılan bir güruh var. Halk cumhurbaşkanını seçmesin, halk hükümetini seçmesin, halk hiç bir şeye karışmasın, halk ne anlar ki. Mantık bu. Zaten chp'ye eğitimli insanlar oy veriyor, e o halde her haltı chp belirlemeli diyenler var.

Türkiye yeni yeni demokrasiye geçiyor. Şu an yaşadıklarımız türkiye'nin fransız ihtilalidir. Sindiremeyenler soda içsin geçer.
-aym ne güzel bizim parti ile uyumlu çalışıyo neden bozuyolar ki
-partimiz hayır diyor madem...
-ayrıca bu paket türkiye'nin enerjide dışa bağımlılık sorununu çözüyo mu, yooo.
maddelerin içeriği ile ilgisi olmadığı gözlenen sebeplerdir.
1. ülkenin bütün kesimleri tarafından tartışmasız kabul edilebilecek bir takım maddelerin ayrı ayrı oylanması ve geçirilmesi talebinin akp tarafından reddi kasıttır. Keşke uzlaşılan maddeler tek tek geçseydi. bu maddeler referandumda yem olarak kullanmak üzere saklanmıştır.

2. 12 eylül'ün getirdiği vesayetçi rejim, akp tarafından kaldırılmıyor, ele geçiriliyor. aym ve hsyk'nın yapısındaki değişiklik, siyasetin yargı üzerindeki etkinkiliğini doğrudan artıracaktır. Bugün akp kullanır, yarın bir başkası. Bu şekilde, iktidara göre bir yargı standardı oluşur ki hukuki terördür bunun adı.

3. Toplu sözleşme konusundaki madde, kandırmacadan ibaret. Hakem kurulu son sözü söyleyecek ama hakem kurulunu da iktidar atıyor. Hükümetten tek farkı seçilmiş değil, atanmış olmalarıdır. Dolayısıyla gayet rahat maliye bakanından talimat alabilirler. Buna mukabil çalışanın hakkını arayabileceği grev hakkı yok.

benim vatandaş olarak aym ve hsyk ile toplu sözleşmeyi düzenleyen maddelerden hariç geri kalanlara ciddi bir eleştirim yok. şüphesiz toplumsal mutabakatla daha iyi olabilirdi. Ama sırf şu üç madde için hayır diyeceğim.

asker, yargı, yüksek öğretim, emniyet... bir iktidar, kendi ülkesini böyle işgal etmez.

ayrıca daha önce defalarca değişen 12 eylül anayasının bugün ilk defa değişiyormuş gibi gösterilmesi de kasıtlı bir aldatmacadır. Bunlar özgürlükçü, demokrat falan filan değiller. Bildiğin siyasal islamcılar. Sistemle de kavgaları var. ha siz ona statüko dersiniz. Tü kaka dersiniz. ona da eyvallah.

1960 anayasını yeniden topyekun kabul etsek bundan iyi be.
badem bıyıklılara güvenememek yeterli sebeptir.
(bkz: dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak)
türkiye cumhuriyetinin yönetimini sadece recep tayyip erdoğan ve fettullah gülen' e endekslenmesine itiraz etmektir.
en masumca benzetmeyle birleşmiş milletlerin kıbrıs için hazırlanan kofi annan barış planına benzetebiliriz.
başkaları hazırlamıştır, adında barış geçiyor diye atlamadan önce, içine nelerin gömüldüğünü bilmek için devamlı uyanık olmak gerekir.
tc nin cephede kazanıp masada kaybettiği tezini evetçiler de söylüyor ama demek ki boşa söylüyor.

seri eksi oy veren yavşağa not: buraya da beklerim. sonunda bayramlık ağzımı bozdurdun. lafın varsa dinleyelim, seri eksi oy verene ibne denildiğinde hakaret olmuyosa yavşak neden hakaret olsun ki.
(#8889527)

anlamayana açıklama babında;

(#8890250)
en büyük nedenin akp zihniyeti olmasıdır.
akp' nin kendi çıkarlarını düşündüğü için maddeleri tek tek değil topluca değiştirip ağzımıza sıçmak istemesi...