bugün

rahmetli westwood'un yaptığı, 2001 yılında piyasaya çıkan, red alert 2'nin ek görev paketi.
oyunun hikayesi, adından da anlaşılacağı üzere yuri'nin intikamı üzerine kurulu, ancak oynarken yuri'nin ordusunu sadece multiplayer kısmında seçebiliyorsunuz.
esasında bu oyunu anlatmak için fazla söze gerek yok fikrimce, tüm zamanların en iyi oyunlarından bir tanesi.
(bkz: olsa da yesek)
red alert oyunu serisinden biri.

(bkz: westwood)
xp ile uyumsuzluluğu bulunan oyunlardan, fakat gene de riplenmiş all in x tarzı toplama dvd lerde bulursanız düşünmeden alın. sorun çıkmadan oynabilirsiniz.
bu oyunda sovyetlerin son görevi, nasıl desem, zordur biraz sanki.
allied campaignlerde yuri'nin defansını geçmeniz için gereken tek şey 5 adet prism tankı ve onları koruyan 8 adet grizzly tank üretmektir. bunları yaparken ore purifier edinip ekonomiye de 3 adet chrono minerla sağlamlaştırısanız, allied campaignleri sizindir.
deli gibi hasret duyduğumuz oyun. üzerine bir de deezire mod kurulduğu vakit tadından yenmeyecek multiplayer oyunlar atmanın en iyi yollarından bir tanesi. tabi sevenleri için.
400mb'lık ripli kurulum dosyası güzel torrent'i, pek güzel seeder'ları sayesinde 1 saatte indirilebilinen oyundur.
ilk başlarda red alert 2'de sovyetlerin yanında , amerika ve diğer kapitalist ülkelere karşı gönüllü olarak savaşan psionicist, deli - dahi bilim adamı sonraları '' ben emir altında çalışamam arkadaş, bu ne ya ayda 150 dolara köle gibi çalışıyoruz bir eline sağlık bile demiyonuz ne yapıyım şimdi ben adımı nataşa olarak değiştirip türkiyeye gidip lazlara kendimi çerez mi ediyim'' diyerek oyundan istifa etmiş kendi ülkesini ve hatta kendi oyununu mind control, ufo, tuhaf yaratıklar ve daha bir sürü alengirli silahları ile tüm dünyayı korkutmuş, dize getirmiş para elde etmek için sosyal güvenliksiz, sigortasız işçi ve hatta köle çalıştıran şerefsiz yuri ile aynı adlı harika strateji oyunu.
single'ı zor , skirmish'i çok zevkli ve kolay oyundur . yurileri aldığınız takdirde kusursuz bir savunma yapar , dandik atak birimleriyle oyunu anca 28 saatte bitirirsiniz , nato'nun yandan çakması allies alırsanız , orta düzey bir savunma yapar , prism'leri basar , ortalığı kasıp kavurursunuz , sovyetler ise orta derece , sadece boris için bile sovyetler tercih edilir , en azından ben öyle yapıyorum .

bunun yanında yuri prime bu oyunda vardır , oyunun içine etmiştir .
efsane oyun ra2'ye ek pakettir. bir anlamda oyundaki düzeltme sayılabilir. çünkü ra2'de allies ezici bir güce sahipti sovyetler'e göre. fakat bu paket ile biraz biraz eşitlenmiştir. sovyetlerdeki boris, bir tank ve bir zeplinle beraber düşman ülkeleri yıkmak mümkündür. şahsen brutal moddaki birkaç ülkeyi böyle yıkmışlığım vardır.

ayrıca bu oyun, kategorisindeki tüm oyunlardan daha iyidir. bu da bir gerçek.
superweapon seçeneği kapalıysa, allies ile yuri'yi biraz zor bitirirsiniz. gatlinglerden mi geçiceksin, yoksa mind control towerlardan mı? piyade yapalım desen o da yok, yuriler çatır çatır ele geçiriyor beyinleri, mutation makinesi de hulk a dönüştürüyor. hava birimleri ile de pek etkili olamazsınız.
senaryosu çok sağlam olan ek pakeddir. şimdinin red alert 3 ünü , tiberium şeylerini falan alayını temizler o derece sağlamdır. yuri karakteri resmen döktürür o nasıl ses o nasıl müthiş oyunculuk? rus görevleri daha zevklidir, yada ben o subay hatunu çok beğendim o gazla dağıttım tüm yuri saflarını.
keşke yurinin görevleride olsaydı. yada en azından ea azıcık kafayı çalıştırıp bu red alert 2 yi devam ettirseydi. yuri kaçsa kurtulsa ne biliim onun emrinde olsak mesela?
güzel olurdu...
yuri ile bir okul otobüsü mind control ile ele geçirildikten sonra içine infantry doldurulup düşmanın üzerine salındığında düşmanın saldırmadığı oyun.
alliedların son görevinde şu şekilde bir taktik izlenebilecek oyun.

olaya sovyet tesisiyle başlanıyor. etrafta kamp ve bir bina var. buraları askerle doldurduktan sonra alt ve üst çıkışlara da 2 tesla yapmak lazım. radar yaptınız mı allied mcv si bir kaç tankla beraber yuri'nin buzulları tarafında size veriliyor. bölüme başladığınız yerde, yani üst adada solda machine tech shop var, bunu kaçırmamak lazım. bir de fuel depot... radar yapıldıktan ve harita açıldıktan bir süre sonra yuri nin super weaponları sizi zora sokuyor. bölümün zorluğu da zaten psychic dominatorla genetic mutatorın aynı anda sürece başlaması. grup halinde infantry bulundurmak son derece tehlikeli. dominator ise birliklerinizi size karşı çeviriyor, binalara zarar veriyor. bu yüzden en akıllı seçim alt adada battle lab, nuclear power plant ve nuclear missile* yapıp üst adayı pek de siklemeden 3-4 prism tank, 3 adet de mirage tankla robot tanklarınızın çoğunu* alt adanın kuzey cephesine yollamak. alttan giderseniz pek ünite yapan binayla karşılaşmazsınız. bu sebeple üst taraftan yığınla ünite yağar. kuzeyden girip özellikle power plantleri de yok ederek ilerlediğinizde pek sorun yaşamayacaksınız. allied-soviet karışımına girmeyin. bu bölümde dikkat edilmesi gereken mind control üniteleri veya taşıtları havaya kaldıran magnetron.
bu sebeple robot tankları önde tutmaya özen gösterin. geriden psychic towerları ve binaları yıkmak için prism tankları, üzerinize gelen yuri, brute veya infantry içinse mirage tankları kullanın.

ek: gerektiğinde nuclear missile i kullanın. haritayı açmak için spy satellite kurun. ekonomiyi alt adaya bağlayın, robot tanklarla kaynak araçlarını koruyun.

not: robot tank ne yuriden, ne psychic tower dan ne de masterminddan etkilenmez. ucuzdur, powerınız kritik seviyeye inmediği müddetçe çalışırlar. grizzly tanklarından çok daha etkilidirler.
çocukluğumuzun oyunudur.
gençliğimizi yiyen güzide oyunlardan bir adet.

6 apocalypse tanka iron curtain çakıp sabahlara kadar yardırabilirsiniz.
nuri nin sikertiği oyun olmuştur... o değil de libya falan yalan oldu ya... ona uzuluyorum...

for mother russia
Yanyana bi enerji santrali bi tesla seklinde giderek rakibin sahasina kadar gidebilirsiniz.
Binalara asker doldur kimse gecemesin.
Enbasta Bi kac tane fazladan chrono miner uret paran cogalsin.
baraka yada tank uretilen yerlere spy sok degisik tur askerlerin olsun. Celeron 400, 64 ram,4mb ekran kartiyla oynardim.
şahane efsane oyun. bir arkadas sağolsun bulup getirdi hala sıkıldıkça oynarım.
az önce yuri ile ben tam 6 rakibe kar$ı 4 saat 10 dakika olan mücadelemizi kazandık.
4-5 sene öncesine kadar arkadaşlarla sabahlara kadar oynadığımız oyundur. 2 kişi oynanıyorsa oyun başladığında şok saldırıyla yani bütün tank ve askerleri karşı tarafa saldırtmak müthiş zevk verir *. türkiye ülke modunu arkadaşlarla kendi aramızda programlarla geliştirdiğimiz bir oyundu. altay tanklar, bordo bereli asker, mehmetçik gibi yaptığımız yamalarla 3 gün üstüste sabahlamıştık. sonra bilgisayara format attığımda yama silinmişti. sonradan anladığımda artık çok geçti.
ne yazık ki oyunda çok kötü bir güç dengesi var rüzgar tamamen amerikadan yana plazım tankların zırhı iyi değil ama 5-6 tankla rakibi devirebilirsiniz en güzeli de saldırısının engellenemiyor olması buna karşılık rusyanın v8 leri rakip verilebilir fakat bunun saldırıları rakipte ki hava savunma sitemleri tarafından durdurulabiliyor. ayrıca amarikanın en buyuk avantajı haritanın tamamını açabiliyor olması...

nereden bakarsan bak rusya bir adım hep geride kirovları çok güçlüler fakat kullanabilmek için düşman basesine girebilmesi şart giremeden bir işe yaramıyor çünkü bombayı havadan rakibe atmıyor bırakıyor yani imha dilmesi kolay apollo tanklar ise görüntü sadece hava savunma sistemleri olması çok iyi ha birde rusya da niye savaş ucağı yok aq oysa kı rusya nın ve soyyetlerin su savaş uçakları var.

edit: rusarın ucagı var aslında ama hava lımanı yok rusların ucagını almak ıcın boris isimli rus askeri almanız lazım dusmanın ıcıne sızıp keleşin lazeriyle mig ler için işaretleme yapmanız gerekiyor biraz zor ama 2 tane mıg gelıyor bunlarda gercektern cok saglam...
5 6 yaşlarındayken dayımlarla mp kurup oynardık doyamamışım hala download sırasında şuan.
bunun simgesini internet kafede hep görüyodum.
bir kere bile açıp oynamadım.

bu da böyle bir anımdır.