bugün

kemal k.'nın recep tayyip erdoğan'a hitap şekli.
olayları izleyip duruma göre hareket edecek olan saygıdeğer insan.
(bkz: hani benim recebim)
tayyip isminin çok duyulmamış ve kulağa hoş gelen yanını bertaraf etmek için k.kılıçdaroğlu tarafından bulunmuş güzel bir yöntemdir.
(bkz: kim demiş kemal k siyaset bilmez).
kılıçdaroğlu'nun kurultayda yaptığı konuşmasında iki kelimesinden biri. çok fazla kullandığından gayri ihtiyari kulak tırmalamakta..."sayın" dememek için böyle bir yola başvurmuş zaar...

"hey gidi recep bey, gün geldi hesap döndü" ibaresidir.

fikrimdir, olmamış; yakışmamış.
bey mi?
canın sağolsun
(bkz: lan mı canın sağolsun)
recep diye hitap etse vay ayı, hiç saygınlık yok koskoca başbakan karşındaki bla bla bla denirdi böyle olunca denilecek bir şey olmadığından recep beyyyy şeklinde dalga geçmeye çalışılıyor.

(bkz: zihniyetinize sıçayım)
ricepime en tuhaf hitap şekli. bey de ne demek yahu? beyefendiye beyefendi denir öyle herkeslere denmez.
Twitter Hot Trending Topics'te an itibariyle 1. sıradadır.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
başbakan dememenin güzel bir yorumu. gönülden geçerdi ki recep efendi yada rte desin tabi.
ne var bıçakdaroğlu? diye cevap verilmesi gereken cümle. pardon ya kılıçdaroğlu.

edt: vay arkadaş ne çok bıçakcıoğlu taraftarı varmış sevmiyorum kardeşim baykalı da sevmezdim ama bu adam birilerinin imali. biri imal etti getirdi vitrine koydu herkes sevdi bilmem ne bunun olacağı dünden belliydi. ilerleyen zamanlarda anlarsınız beni.
recep isimli bireye hitap şekli. tüm recepler tayyip mi sanıyorsunuz lan, ananız babanız da recep olabilir, adam olun.
(bkz: recep ivedik)
olabilir mi? neden olmasın...
(bkz: atma recep din kardeşiyiz)
Recep Tayyip'in "bak arkadaşım" diye cevap verdiği Kemal Kılıçdaroğlu'na ait söz.
geçenlerde izdivaç programlarından birini izliyorum, o derece kaptırmışım, acayip de sardı var ya. yani ekrana kitlendim kopamıyorum, açıkçası.

sonra sunucu araya bi aranot ekledi, deklare etti.

ad soyad vermiyoruz başlarına bi iş açılmasın diye.

osman bey, ahmet bey, medine hanım, sevdiye hanım gibin.

recep beyi yakınlarda izdivaç programında da görmek isteriz.

nasıl olsa iktidardan olunca dedikodu yapacak başka daha iyi bir ortam olamaz.

- recep bey kutusundan çok büyük açtı. aman allahım, kutusundan bir kemal açtı.

- evet bu hafta yemekteyiz yarışmacısı recep bey alışverişine gemicik almakla başladı, hadi bakalım recep bey, iyisiniz gene.

bık bık bık.
nedense aklıma muratbey peynirlerini getiren hitap şekli.
kemal kılıçdaroğlu nun siyaseti ne kadar iyi bildiğini gösteren hitap sözüdür.

akıllıca atılmış bir adımdır. takdir ettim. yıllarca rte eziyetindeydim. artık başbakana doğru düzgün bir hitapla seslenebileceğim için kendi adıma mutluyum.

hava nasıl oralarda recep bey? üşüyor musun?
sayın öcalandan sonra "bey"i bile fazladır ya neyse...
kemal kılıçdaroğlunun siyaset lügatımıza kattığı yeni sembol.

cümle içinde kullanalım:
recep bey i yüce divan korkusu sarmıştır.
(bkz: op beni ricep yi beni ricep)
artık padişah recep tayyip erdoğan yok, recep bey var tadındaki sözdür.
kemal derviş'in "recep erdoğan" hitabına benzer bir hitap şeklidir.
hiçbir esprisi olmadığı halde sanki çok zekice bir lafmış gibi alkışlanan, lafı edilen söz.