bugün

Genlerinde Galatasaray geni taşıyor. Finallerin takımı. Galatasaray oynadığı finallerin neredeyse hepsini kazanırken real madrid de çoğunu kazandı. Bu benzerliğe dikkat çekmek istedim.
Dünyanın ultra lüks futbol takımı. Sanıyorum şuan en büyüğü. Evet.
bugün itibariyle en yakın iki dev takipçisi milan ve liverpool'un toplamından daha fazla şampiyonlar ligi kupası olmuştur.
14. Kez şampiyonlar ligi şampiyonu olmuştur. bazı takımlar kendi liglerinde bile o kadar şampiyonluğu yok . biri bunlara dur demeli.
Şampiyonlar liginin ağasıdır.
Onu karşısında gören takımlar tir tir titrer.
Ona karşı koyabilmek için arap sermayeleriyle pahalı kadrolar kurulmuştur.
Ama real madrid hepsini üst üste koymuştur.
(bkz: hala madrid)
Premier ligi ilk üç sırada bitiren takımı yenmiş takımdır.

Real madrid > premier lig
Bazı mallar gs genleri taşıdığını söylemiş ahahaha. Yine aynı mal. Şaşmaz. Gs kim amk? Ne kadar dev aynasında görüyorlar kendilerini çok ilginç.
Winner takım, öyle veya böyle.
kupa beyi. sosyal medyada sırf moda diye liverpool abi, salahla klopp var abi, adamlar top oynuyor abi diye sayıklayanları susturmasıyla meşhur takım.
Kral yine kazandı,adamlar turnuva takımı.
türkiye'den resmi maçlarda sadece galatasaray'ın yenmeyi başardığı dünya devi.
Şu kadro nasıl 6 yedi hala anlam veremiyorum aq. Büyük ihtimal babel cenabetliği.

Edit: kırmızı görünen kartlar aslında sarı.

görsel
83-84 sezonundan sonra bir sezonu kırmızı kart görmeden tamamlamış

görsel
Defans hatlarında ve ön libero kısımlarında sıkıntı çeken takım.
2000’ li yıllardaki tek kupa finalini galatasaray’a kaybetmiş kulüp.
laliga'daki en sevdiği takımlarda birisi.
2000’li yıllardaki tek resmi kupa finalini galatasaray’a kaybetmiştir.
zamanında galatasaraya çok fazla kaybettiğinden trübünlerde, işte böyle her sene böyle realede böyle koyarlar amman gibi tezahuratlara maruz kalan büyük kulüp.

şu seviyeye bakarmısınız. realle resmi maç yapmayanlar gelip galatasaray ile aşık atmaya çalışıyorlar. utanç verici.
kendisiyle ilgili başka bir platformda şöyle yazılmış, çok hoşuma gitti.

--spoiler--
benim bu kulüpte en çok sevdiğim olay kimsenin sahip olmadığı bir asalete sahip olmasıdır. bir kulüp düşünün futbol tarihinin en büyük kupasını domine etmiş.(ucl) kendi ligine ambargo koymuş. her zaman dünyanın en büyük kulübü olmuş. fifa tarafından 100 yılın kulübü seçilmiş.
lakin bu kulüp hiçbir zaman “ben dünyanın açık ara en büyük kulübüyüm” tribinde değildir. yöneticileri falan asla bunu diğer avrupa kulüpleri gibi duyurmazlaz. açıklamalarında o kibir hiçbir zaman yoktur. (çok çok nadir yada) hani game of thornes’da bir cümle var ya, gerçek bir kral asla ben kralım demez
tam olarak real madrid’in durumu budur. mükemmel bir karizma değil midir bu!

xavi 2015’te çıkıyor ve şöyle bir açıklama yapıyor.
google’da bulabilirsiniz. “bence bayern münih ve barcelona gökteki en parlak 2 yıldız” diyor. real madrid’den tek bir cevap yok. “ulan senin 100 yılda kazandığın ucl’yi ben 9 yılda kazandım” minvalinde bir açıklama beklersin değil mi? yok adamlarda tık yok.. bayern münih ceo’su çıkıp ne diyor? “gökyüzündeki en parlak yıldız her zaman real madrid, diğer avrupa kulüpleri onların arkasında kalır” işte alman gerçekçiliği diyorsunuz..

bu kulüp en büyük kulüp kupası olan şampiyonlar ligini kuran kulüp. dönemin real madrid başkanı santiago bernabeu uefa’ya baskı yapıyor ve uluslararası kupa 1’i kurduruyor.. aradan 72 sene geçiyor.. real madrid bu kupanın açık ara en başarılısı olmasına rağmen bu organizasyonu yıkmak istiyor? gram kibirlenme yok. hangi kulüp dünyanın zirve kupasının en başarılı takımıyken o kupayı yıkmak ister? bir düşünün? galatasaray’ın tsl’yi yıkalım, sıfırlayalım yeni bir lig kuralım demesi mümkün mü? fenerbahçe ile nasıl girdiler birbirine 7-8 kupa için. neden ? baba çünkü bizim kulüplerin bakış açısı bu. kıçı kırık tsl için birbirine dalıyorlar. ulan adamlar ucl’yi yıkmak istiyor..

bir de real madrid çok derin baylar bayanlar.. öyle böyle değil. olm avrupa’nın diğer büyük kulüpleri, barcelona liverpool juventus chelsea milan juve manchester, real madrid’in arkasına saklandı real madrid futbolun patronu uefa ile kılıçları çekti. dikkat ettiniz mi bilmem uefa başkanı ceferin agnelli’ye yılan dedi, laporta’ya ağır giydirdi, lakin florentino perez’e tek kelime saygısızlık edemedi. üstelik projenin başkanının perez olmasına rağmen.

bu kulüp çok acayip bir güç, marka değeri eli kolu falan kimseyle kıyas edilecek gibi. avrupa kraliyet ailelerinin (ingiltere, belçika, ispanya) ayrı ayrı bir çok teması var real madrid’le. yetmemiş amerika’nın en büyük bankaları, markaları coca cola microsoft her zaman real madrid sponsoru olmuştur. (forma ya da isim hakkı değil)

real madrid futboldan büyük tek futbol öğesidir.
bir kulüp düşünün formasında hac işareti var ama araplar arasında en çok tutulan kulüp, beyaz forması ve katolik anlayışıyla kimilerine göre papalığın temsili olsun. bir kulüp düşünün hem kraliyet ailelerin hem amerika’nın arkasında olduğu, bir kulüp düşünün uefa’dan fifa’dan daha güçlü. bir kulüp düşünün 72 senedir oynanan şampiyonlar ligi tarihinde 1 sezon bile en çok kazanan 2 takım sırasına hiç düşmemiş.

dünyanın en çok taraftarı olan, tüm sosyal medyada en çok takip edilen, kupasal olarak açık ara en başarılı, sahipli olmayan kulüpler içinde en zengin kulübü, bu asil ve masalsı kulüp.
--spoiler--
efsane bir kadrodur.

1 iker casillas
2 míchel salgado
3 roberto carlos
5 zinedine zidane
6 ıván helguera
7 raúl (kaptan)
9 ronaldo luis nazario de lima
10 luís figo
11 javier portillo
13 carlos sánchez
14 guti (ikinci kaptan)
15 raúl bravo
16 antonio núñez
17 oscar miñambres
19 esteban cambiasso
21 santiago solari
22 francisco pavón
23 david beckham
25 césar
31 jordi lópez
33 álvaro mejía
34 juanfran
35 josé manuel jurado
36 roberto soldado
37 álex pérez
38 enrique corrales
39 álvaro arbeloa
40 miguel palencia
41 javier paredes
42 diego lópez
Sheriff'e yenilip şampiyonlar ligini kazanan kulüp.

Böyle basit yenilgilere takılmamak lazım demek ki.
nihayet gol atabilmiş takım.
barcelona'yı 3-1 yenerek ilk kez barçayı yenmiş takım.
Kral takımı.
la liga'da 2 gol yemiş barcelona'ya 3 gol atıp maçı 3-1 alan takım.