bugün

iki bölüm sonra aşk dizisi olacak olan.
ereaksiyon .
--spoiler--
3 kazıklı uzman çavuş'a ''başçavuş'' denildiği için silahlı kuvvetler internet sitesinden star tv'nin yeni dizisi ''REAKSiYON''u kınadığını duyurdu.
--spoiler--
cia'li csi lı falan amerikan aksiyon dizilerinin buraya uyarlanmış hali
daşşaklı bir dizi.
Siyasete kurban gitmesini temenni etmedigim, ağızda eriyen şeker gibi bir lezzet bıraktı damağımda.
Her sey iyi guzel, konu, kurgu vs. Ilk bolumden elestirilmez ona da eyvallah zaten daha bir bok anlamadim diziden ama son sahnede ucak duserken, 2 saniye once bogdugun adami ceketle koruma çabani anlamadim bordo bereli yuzbasi? Hayir tamam insanlik olmedi ama ceketle ucagin motorundan falan korunmak ne lan?

Ayrica o efektleri hazirlayan arkadasa 3d dunyasi girsin.
konusuna bisey demiyorum ama o son ucak patlayan sahne ancak bu kadar basit cekilir. Lan ucak patliyo hicbiseymi deymez bi arabaya hepsl ya onunden ya ustunden gecti azda olsa cizilseydi araba bari.
Erdar beşikçioğlu hasretimi gidereceğini umduğum dizi.
Eraksiyon çağrışım yollu subnimesaj olabilir diye düşündüm.

Reaksiyon'u açacak olursak 're' geri dönüşümlü olmak üzere kullanılan ingilizce önden eklemeli ön ek. 'Aksiyon'da bildigimiz aksiyon. Yani burada geri dönüşü olmayan sürekio aksiyon demek istenmiş olabilir. 40 yapar.
bence izlenir bir kere erdal beşikçioğlu tek başına bir sebep.
dizi yüzünden gelen yeni yazarı fark eden pek olmamış. güzel entryler yazan bir arkadaş. inşallah bu çizgi hep böyle devam eder.

''gitmez'' dediğin kaç kişi yanında ? entrysi gecenin sözü olabilir.
yeni türkiye propagandasıdır.
ilk yirmi dakikasını izleyip yorumlara bakmadan devamını getiremediğim dizi. bir propaganda söz konusu evet (hangi taraf için olduğu önemli değil)şu ilk bölümde fakat erdal beşikçioğlu'nu da bugüne kadar tanıyorsak (yaptığı işleri) dizi sonradan duruşunu muhalif kesimlerce pekiştirip yerini alnı açık bir şekilde alacaktır. milletçe hiçbir inanç ve duruşu reklam çabası olmadan benimseyemediğimiz için bu ''muhalifsizliği'' de kabul edemedik sanıyorum. biraz inanç ile antikahraman olgusunun ilerleyen bölümlerde çıkacağına gönülden inandığım dizi. satılmış olamaz. olmamalıdır.
Yeni dizidir.
mis gibi dizidir.

fetullahçı terör örgütünü ve onun rezilliklerini tüm çıplaklığı ile anlatmakta.

erdal beşikçioğlu nu da bir oyuncudan daha fazlası sananlar var.
sanki rolünü seçip de geliyor değil mi? koca behzat ç de 2 satır muhalefeti varsa 10 katıda halkçı sözü vardır.
onu da geçelim, kendisi kurtlar vadisinde israilli psikopat kötü adamı gayette güzel oynamıştır, tıpkı buradaki hain köpek soylu amirimsi şeyi oynadığı gibi.

tıpkı her iyi oyuncu gibi verilen rolü oynamıştır.

rolünü yapıyor diye satılmış yazan 3. sınıf cehape teyzeleri umarım fazla gölge etmezler.
yoksa yeşil gladiocular mı desek? tuttum bu terimi.
kötü ve özenti bir dizi olmuştur. erdal beşikçioğlu sevenlerini ise şok etmiştir. elbette bir oyuncudur kendisi, her rolde de oynayabilir. fakat bu derece iktidar yanlısı politize olmuş bir yapımda yer alması ilginç olmuş. erdal beşikçioğlu çok mu politikti, hayır ama az buçuk çarşı marşı çıkışları olmuştu. ya senaryoyu anlamadı, ya da iyi para aldı. iki türlü de kötü oldu.
behzat amirimin yeni dizisi, "hangi ara bu kadar tribe girdin be amirim" denilecek yapım.
akp nin propagandasını yapan dizi. zaman kaybı...
konusu gram umurumda olmayan tipik vurdulu kırdılı dizi.

hayır o değil, az önce kanalları dolaşırken bir sahne'ye denk geldim üst geçitten roket atarla bir arabayı vurdular o saçmalığa mı yanayım yoksa bu kötü efektlere mi? rezalet ötesi. rezalet oğlu rezalet.
efendime söyliyim bir chp deseydi bir gezi deseydi bazı kendini kamu ilan eden şahısların gözüne girebilecek bir diziydi. Ama devlet icindeki yapıları kendi bakış acılarıyla anlattığı bir senaryoyu yazan şahıs hükümet propagandası yapıyor diyen bu şahısların gözüne giremediler. arkadaş bu ne özgüven bu ne kibirdir.Ben kimim diye sor aynanın karşısına gecip. Yok efendim aksiyon sahneleri olmamış yok efendim hükümet fasa fiso. Memlekete verdiği sadece karbondioksit olan bu şahısların kendilerini bu ülkenin sahibi gibi görmelerini hazmedemiyorum cıldırıyorum. ne sanıyorsunuz siz kendinizi ? Devlet dairesine gittinmi senin suratına bile bakmazlar dediğim tipler bu ülkeyi,bu devleti sahiplenmişler yazıp cizip kendilerini halk sözcüsü ilan etmişler.Helal vallahi bu özgüveni kazanmak icin kac sene kahvede sandalye cürüttün diye sorarım adama,gazlanıpta buraya gönderilenler sizi.
Güzel dizi. KVP'nin tahtına oturur.
sinema ve televizyon gerçekten çok etkin araçlardır.

adamı vezir de eder rezil de.

bakın rambo serisi. adam vietnamı tek başına aldı. sonra, bundan 20 yıl önce sık sık duyduğumuz klişe bi laf:

(abd vatandaşı başka bir ülkede tutuklanır ya da kaçırılır)

- ben, amerikan vatandaşıyım! benim haklarım var!

yine aynı filmlerde bir amerikan vatandaşı için, başka bir ülkeye gönderilen onlarca eğitimli ajan ve vatandaşımıza nasıl önem veriyoruz, ananızı sikeriz mesajı.

bunlar resmen algı oluşturdu tüm dünya insanlarında.

nereye gelicem? biz de yapalım tabi böyle şeyler. ama kardeşim, sen pıraym taymda nato konseptinden ayrılacağını söyleyen mit müsteşarını dayayınca o anca lokal propaganda seviyesinde kalıyor ve kimse de sallamıyor.

erdal beşikçioğluna da sallamışlar. vayy efendim geziciymiş neden oynuyormuş. allah allaa yaa. adamın işi bu. bundan önce de kurtlar vadisinde oynadı bu adam.

atıyorum belediyede memursun. sol görüşlüsün. mhp adayı seçimi kazanınca istifa ediyor musun? tayin istiyor musun? eee o zaman bu atarın kime amk!!!!
Chuck Norris'in eksik olduğu saçma dizi. kavga sahneleri, hikayesi, patlama sahneleri... pehh 10. sınıf aksiyon.
Bu dizi bana gore bi kamuoyu yoklamasi niteliginde. iceriye ve disariya mesajlar iceriyor.

Dizideki iki mustesardan birinin kimligi acikca belli. Dis iliskilerle alakali istihbarattan sorumlu bu zat ayan beyan nato konseptinden cikilmasi gerektigini, uluslararasi hukukun ulkeyi engelledigini soyluyor.

Simdi burda vatandas ve birey gibi davranan insanlar(turkiyede muhalif ve eylemci pozisyonundalar) bundan sikayetciler. Cunku bireyin veya bir toplulugun cogunluk dahi olsa devlet karsisinda hakkini savunmasi cok zordur. Devlet gucu karsisinda kolayca bastirilip bertaraf edilebilirler. Gezi eylemcilerine bakabilirsiniz bu konuda. Keza devletteki kadrolarina ragmen cemaat denilen yapinin devlet gucu karsisinda bir bir nasil elde ettiklerini kaybettigine bakabilirsiniz.

Tarihte hukuku ve evrensel degerleri kazanabilmek icin insanlar uzun yillar suren mucadeleler verdiler. Bireyin haklarinin korunabilmesinin tek garantisi var o da hukuk. insanlari bi guce karsi orgutleyip daha sonradan gucu ele gecirdiginde yine insanlarin haklarini gasp edenlerden ders alinarak olusturulmus kazanimlar var. Bunlar evrensel degerlerdir. Avrupa birligi dedigimiz seydir. Bu isin icerideki boyutu.

Dis isleri ulkenin en mahrem alanidir. Bazen kahramanliklar ihanet gibi yansitilir. Bazen tam tersi olur.

Bu dizideki mustesarin yabanci ulkelerdeki mevkidaslari nato'ya, evrensel hukuka cok mu baglilar?

Bakin, ulkede ic huzuru saglayip disariyi karistirabilirsiniz. Bu sayede dis yatirimlari kendinize cekersiniz. Bunu yaparken sifir sorun politikasi gudseniz de olur hatta. Bunlar ulkeye menfaat saglar.

Ama bunu yaparken uluslararasi arenada savas suclusu pozisyonuna duserseniz haliniz nice olur a dostlar.

Ulke dis yatirimciya gobekten baglanmis ve uretimi bitik seviyedeyken sen bu islere nasil kalkisabilirsin denmez mi adama.

Bunlarin halka kadar inmesi ne demek? Bilirkisi degilim ama bence savasa hazir ol demek. He savasi goze almis bi turk halkini kim karsisina almak ister o da ayri bi soru isareti.

Ama buyuk devletler bu isi halkinin gozu onunde yapmaz. Gizli sakli yapar. Simdi bunu kime sorsan aferim iyi olmus der. Sonra buyuk devletler derler ki biz keriz miyiz lan al sana ambargo, al sana yaptirim. Bunlar olmuyorsa bu islerde karsilikli tavislerle yurutuluyor demektir sanirim.

Yine dikkatimi ceken bi baska nokta da turk askerinin, polisinin leblebi gibi can vermesi oldu. Turk insaninin cani bu kadar ucuz mu lan. Bunu kabul etmeyin oglum bunu protesto edin. Mavi marmara'da vatandaslarimiz olduruldu. Terore binlerce sehit verdik. Eylemlerde insanlar oldu. 49 vatandasimiz rehin. Bu ulke insanin cani bu kadar ucuz olmamali. Bu ulke insani iyi guzel seyleri hak ediyor. Egitimli, saglikli, zengin ve huzurlu olmayi hedeflemeli bu ulke insani. Savasin hic bitmedigi topraklara cok yakin oturuyoruz biz. Bazi seyleri gormeliyiz bazi seylerin kiymetini anlamaliyiz. Burasi amerika degil. Teknolojimiz yok, ekonomik gucumuz yok, silah sanayimiz gelismis degil, ic sorunlarimiz hallolmus degil.

Neyse erdal basganin ne ayak oldugunu cozemedim ama haftaya bakiceyz.
doğuş grubunun kanalında oldğuğndan ötürü memlekete fayda değil zarar vermek için yapıldığına emin olduğum dizi.