bugün

rapçiye göre değişen aralıktır.
Veled veya ergen grubudur.
0-3 aralığında değişen yaş aralığıdır.
sanat,bir kültürü yansıtmak ve bir düşünceyi anlatmaksa bu bir resim,bir rock parçası ya da rap parçası olabilir bu yüzden dinlenebilir.gayette dinliyorum.ayrıca https://www.youtube.com/watch?v=eXvBjCO19QY

bu yüzden eğer anlayabilerek dinlemek istiyorsanız belli bir zeka düzeyini geçmeniz gerekmektedir.0-20 yaş aralığı gibi.
Eminem dışın da dinlemediğim müzik.
16 17 yaşlarında merak salıp cok araştırıp hakkını vererek dinlemiştim. Şimdi aklıma bile gelmiyor açıp yoklamak. Demek ki neymiş dinlediğiniz müzik tarzı yaşa yaşanmışliga ve ruh haline göre değişkenlik gösterebiliyormus.
türkiye'de dinleyen kesimin ekseriyeti lise çağındaki kişilerdir. insan bu dönemde yoğun duyguların altında ezilir ve bunu bazı şekillerde dışa vurur. nitekim rap savaşı, sokağı, umudu, kısacası gerçek dünyayı anlatır. fakat son 3 4 senedir türkçe rap underground yapısından sıyrılıp biraz daha gün yüzüne çıkmıştır ve popülaritesi giderek artmaktadır. ve bu artan popülaritesiyle önümüzde ki senelerde kendine daha geniş bir dinleyici kitlesi bulabilir.
çoğu hayalini geliştirdiği için bazen ben de ulaşabilirim diye dinlediğim oluyor.
ondan bir yana, 2-3 yıl sürekli dinledim.
ileri yaş gruplarında nadiren bulabiliriz rap dinleyen insanları ama buda bir süreç meselesi. rapin türkiye de büyük adım attığı tarih daha doğrusu türkçe rapin güzel yaygınlaştığı tarih 2005 civarına denk geliyor. o dönemde bu işe ilgi saranların yaşı ilerledikçe yaş aralığı da üstlere doğru çekecek kendini ve o zaman yaşı büyük ve kemik bir rap dinleyen kitlesi olacak türkiye de tabi burada yerli yabancı ayrımı önemli. evet yerli rap çok ileri yaşa hitap edemiyor. çocukken bir ton yerli parça dinlerken yaş ilerledikçe tek tek azalıyor 7-8 e kadar iniyor. ama dediğim gibi bu da bir süreç meselesi o dönemin rape merak salan çocukları büyüdükçe bu gelenekte büyüyecek kemikleşecek ve daha sağlam bir yer edinecek.
https://www.youtube.com/watch?v=tAo9vMyUXwQ bununla başlığa veda ediyorum. iyi geceler.
edit: yabancı konusunda ise azalma eksilme olmuyor ancak tercih ettiğin rapperlarda bir değişim oluyor. bu hem tarz ile hemde büyüdükçe ufkun gelişmesiyle alakalı tabi teknoloji ve ulaşılabilirlikte önemli.
3-12 aralığında değişen yaş aralığıdır.
Arabesk rap diye rap türü uyduranlar da var.
O ne lan hahaha.
çoğunlukla çocukların oluşturduğu yaş aralığına sahiptir. dinlesinler efendim kelime hazneleri genişler, iyi veya kötü kişiliklerine katkı sağlar, kendilerine hayata dair bir görüş sağlayabilirler. arabesk rap'e gelince umarım bize bunu yapmazsınız.
rap dinlemek ergen müziği değildir .kişinin müzik ve söz birleşimi olarak kendisini en iyi tanımlayan müzik türünü dinler .
rap i severim ama arabesk rapi bende sevmem .şimdi arabesk rapi sevmiyoruz diye bu şarkıları yapan insanları idam mı edelim ?
zevklerin tartışılması konuları açılan , açan her türlü tartışmaya karşıyım .
dünyada zevkler ve renkler tartışılmaz . anlayın bunu sayın kendini bi halt sanan entel havasından çekilmeyen odun herifler .
10-15 yaş aralığı ağırlıklıdır.
Daha dinlerken kendi anlamadıkları şeyle millete rap şöyle böyle diye anlatmaya çalışırlar.
95 de trap Almanya'da doğup türkiye'ye girdiğinden beri! trap dinliyorum. bugün burada rap dinleyenlere ergen diyenlerin birçoğu; o zamanlar daha ya ekmeğe ''anne mamma, mammma'' diyordu, ya da hala babasının önünde geziyordu. siz bilmezsiniz babanıza sorun cartel grubunun ilk türkiye'ye giriş albümünü ve parçalarını. babanız size ezbere söyleyecektir zaten. hatta wikipedia da bile arama yapsan yeter. ilk 100.000 cd altın kaset ve 250.000 cd'yi de çifte platin ödülüne layık gördüler. toplamda da 543.000 adet satıldı. mtv'de röportajları yayınlandı. inönü stadında verdikleri konser michael jackson'dan sonra en kalabalık konser olarak time dergisine konu oldu.

cartel grubu o dönemde; almanya'da türk olarak anılmaktan, türkiyede'de alamancı diye anılmaktan duydukları rahatsızlığı ve vatansızlığı kendilerince ve dinlemeyi özledikleri türk ezgileriyle rap müziğe yansıttılar.

rap müziği türkiye'ye sokabilmek için belki biraz saçmaladılar bazıları zaman zaman, evet ama hiç bir çocuk doğar doğmaz koşmaz. önce sürünür, sonra emekler ve en sonunda da yürümeye başlar.

insanların emek sarf ederek yaptıkları bir şey hakkında kimse ''ergen müziği, yaş aralığı felan ile falan'' gibi saçma yorumlar yapma hakkına sahip değildir. kimin ne dinlediği, yaşı, başı ortada. siz kendi fakir edebiyatınıza bakın.

ayrıca bu iddia sahipleri kimi dinlediklerini yazıp bizi şereflendirirlerse kimlerle muhattap olduğumuzu daha net anlar ve yorum yaparız.
türkçe rap ağırlıklı olarak 11-20 yaş arasında dinleyici kitlesine sahip.
ben hala dinliyorum, yani yaş aralığı falan yoktur.
türk insanının ergen bunlar yuuaaa diyerek yaftaladığı insanların yaş aralığı. oysa ki avrupa da 7 sinde de 70 inde dr dre, jay-z, tupac, eminem dinler.
13-17 arası. evet.
13-15 yaş arası. evet.
Burada 13-15 diyenlerin yaşı kaç baya merak ettim. Kaliteli müzik yapan insanı dinlersin. Aklınız sıra hava atmayın.
bence yoktur. müzik tarzının yaş aralığı mı olurmuş??
15-25 . Sonrasında farklı mecralara kayıyorsun.
Hip hop,uyuşan beyinlerin değil düşünen beyinlerin kültürüdür. Deyip kapatıyoruz.