bugün

bu devirde gitmeyeni dövüyorlar. herkesin ihtiyacı olan doktor.
ilaçla tedavinin %80 etkinliğe sahip olduğunu terapi ile ilaç tedavi etkinliğininse %90 etkinliğe sahip olduğunu bilen ayrıca terapi eğitimi için 10 yıl üstüne yıllarca daha eğitim alması ve para vermesi gerektiğini bilen ek olarak terapi süresi nedeniyle sınırlı hasta alınması zorunluluğu olan bu nedenle terapi hizmeti kullanmayı tercih etmeyen günde yaklaşık 100 hasta ile cebelleşen doktordur.
deli doktorlarıdır. hiçbirine gerek yoktur, ne kadar zeki veya başarılı olmaları beni ilgilendirmezdir.
Yaltigi tekmsey ilk randevuda sorununuzu ustunkoru dinleyip ilac yazmak ve sonraki randevularda ilacin dozajini artirmaktir. Bunu yapmak icin 6 yil okumaya gerek var midir merak ettirir.
bunun icin 6 yil degil 10 yil okurlar. Bizim yazdigimiz ilaclarin cogunu baska doktorlarin yazma yetkisi yoktur. Fakat sen cozum icin sihirli degnek bekliyorsan o da bizde yoktur.
verdiği ilacı içmeden önce tereddüt ettiren doktordur. zira bazı psikiyatristler hastalarından daha problemli gözüküyorlar.
psikolog yalnızca bilgi verebilir
klinik psikolog bilgi verip terapi yapabilir
psikiyatrist ise bilgi verip terapi yapıp ayrıca da (zaten doktor olduğu için) ilaçla tedavi düzenleyebilir.

psikiyatristler 6 yıllık tıp eğitimi alırlar. psikologlar fen edebiyat fakültesi psikoloji okuduktan sonra bu ünvanı alırlar. temel eğitim ile bu bilgiye erişirler.
psikolog üstüdür.

not: psikiyatrist varsa ufak bir sorum olucak pm yoluyla ulaşırsa sevinirim.
not2: korkmayın tedavi değil bi ilaç hakkında birşey *
devlet hastanesindeki kalabalıktan dolayı 10 dakikadan fazla sizinle iletişim kuramayan, o yüzden özel muayenelerde bozulan psikolojiniz için düzenli gidilmesi gereken doktor grubu.

ona da paramız yetmiyor zaten. en iyisi biz ölelim!
Psikologun aksine ilaç yazabilme yetkisi var.
"son zamanlarda kendini nasıl hissediyorsun"
"daha önce ölmeyi düşündün mü"
"intihar etmeyi düşündün mü"
"etrafta olan her şey yüzünden kendini suçluyor musun. yoksa bir başkasını mı suçluyorsun"

minvalindeki kalıp soruları sormaktan usanmayan kişilerdir.
bence direkt eczacılık okuması gereken mesleği yapan kişilere verilen ünvan.
zira artık psikiyatrist seansları birçok yerde 15-30 dakika arası oluyor. yani geliyorsun, oturuyorsun, diyorsun ki kıçım ağrıyor, yazıyor ilacı gönderiyor 15 dakika içine. asıl konuşma seanslarını psikologlar yapıyor. onlar da psikatriste gönderiyor ilaç yazsın diye.
yani psikiyatristin ilaç yazmak dıiında pek yaptığı bir şey yok malesef.
özel klinikse orası ayrı, onu tam bilemiyorum. ama sanmıyorum ki saatlerini bir hastaya ayırsın.
tıbbiyelidir, farmakolojik olarak müdahale eder, psikolojik değil, çünkü türkiye'de hastalar için haftada 40 dk. psikolojik destek almak bir lükstür.
psikiyatristlerin tecrübeli olanları psikozlu birini görür görmez tanı koyabilirler. En zorlandıkları şeyler okb ve şizofreni teşhisi koymak , paranoid bozukluk ile paranoid şizofreni tanımlamak.
Psikoloğun yapmaya çalıştığı şeyi ilaçlarla yapmaya çalışır. insanın maddi bir tarafı olduğunu unutmamak lazım.
psikiyatri uzmanı.
(bkz: agah aydın)
Halk dilinde psikiyatristlere deli doktoru denilmektedir. Ancak son yıllarda akıl hastalıklarının beyin fonksiyonlarının bozulması sonucu ortaya çıktıkları ve nedenlerinin beyin kimyasındaki bozulmalardan kaynaklandığını öğrenmeye başlayan halk deliye akıl hastası deli doktoruna ise asabiyeci demeye başlamışlardır.
Sizi bağımlı hale getirip üzerine para verdiğiniz şahsiyetlerdir. Bir nevi kanallardır. ilaç şirketleriyse torbacı. Bağlantıyı kurarlar. Alırsınız. Kullanırsınız. Yeni bir şey çıkar. Onu tavsiye eder. Kullanırsınız. Bu kısır döngüde iyi olamazsınız. Hiç olmasaydılar bir şey değişmezdi.
bir devlet hastanesinde yarım saat derdimi dinlemiş insandır. ilaçlar işe henüz yaramadı ama olsun. yine gideceğim.
şikayetlerinizi sadece dinleyen ve tek tepkisi bir antidepresan yazmak olan sıfatına doktor denilmiş kişidir.
psikiyatri hemen ilaca başvurur bu bir gerçek başım ağrıyor diye gidersiniz size psikolojik ilaçlar verir... ilk etapta bir psikoloğa gitmek daha mantıklıdır.
Net bir şekilde söylüyorum: kesinlikle bulaşmayın bunlara. ne tanışın, ne konuşun ne de doktor yerine koyun. bırakın kendi zekaları ve bencillikleriyle toprak olup gitsinler sizi tanımamış olsunlar. illa sağlık istiyorsan ve bunlara düşecek hale geldiysen maneviyatını geliştirmeyi dene ya da adam akıllı konuşacak bir psikologa başvur. bunlardan kesinlikle adam olmaz. Tecrübeyle yazıyorum bunları ordan burdan okuyarak değil.

not: erkek psikiyatristler istisnasız zekidirler bunu itiraf etmeliyim, ama merhametleri zayıftır. kadınlarda ise merhametli anlayışlı olanları çıkabiliyor yine de bilin dedim.
Filmlerde olanlar ile gerçek hayattakiler çok farklı.
Görünmek şart.
Her şeyinizi birisine anlatırmı korkusu yaşamadan anlatabilceğiniz tek insan.