bugün

Ruhsal çözümleme metodu muhtemelen.
Ya da zırvadır.
birine para verip ondan iyi şeyler duymayı beklemek, halbu ki dostların birbirine iç dökmesi free.
Freud'a göre tarafsız bir bilimsel araştırmadan çok, müdahaledir. Herhangi bir kanıt peşinde olmaksızın psikanalizin amacı bir şeyi kanıtlamak değil, mevcut bir durumu değiştirmektir.

Psikanalist bu değişimi, bilinçüstü tespit ve düşüncelerini hastaya aktararak yapar. hasta da bu bilgilerden yola çıkarak bilinçdışındaki duygu ve düşüncelerine ulaşır. Burada hastanın değişim üzerindeki etkisi,  psikanalistin hasta üzerindeki etkisinden çok daha fazladır.
idealistlerin "insan tamamen bilinçli ve özgür bir varlıktır." savını bilinçdışını keşfederek yıkmış bir psikolojik düşünce türüdür psikanaliz. Freud "Uygarlığın Huzursuzluğu"nda bilinçsiz kitlelerden bahseder. Gerçekten hangi tercihimiz bizim?
Ruhçözümsel sağaltım yöntemi.

Psikanalizi sadece katartik bir tedaviye indirgemek haksızlık olur. Bilinçdışının uçsuz bucaksız evrenine, serbest çağrışımdan tutun, rüya analizi, dil sürçmesi, yanılgı ve unutmalar dahil birçok kapıdan girebilirsiniz. Ve psikanalizin en ilginç noktası da bu, her kapı farklı yollardan aynı hedefe ulaştırır sizi.

Psikanalizin benim açımdan en büyük handikapı ise herkese uygulanamaması. Örneğin, 50 yaş üzerinde, belirli bir eğitim ve ahlak düzeyine sahip olmayanlarda uygulanamaması vs. gibi.

En büyük avantajı ise, herhangi bir akademik eğitim almadan herkesin psikanaliz yapabilmesi. Freud'a göre, kendi rüyasını analiz edebilen kişi psikanalisttir.
En iyisi çıraktan öğrenmek. Seminerden, stajtan, pratikte öğenmektir.
"Şimdi uyuyorsun" diyip alnından yatağa itilerek yapılmayan ruh sağaltım yöntemi.

(bkz: Diziden psikanaliz öğrenmek)
hakkında şüphelerim var. Parayla duygu satılmasına karşıyım, duygu bedava verilmelidir.

Kendisine dürüst olmayı başarmış bir kişiyle yapılacak karşılıklı sıkı bir sohbet herşeyi çözer. Ama kural olmayacak ve zihindeki herşey konuşulacak. Kimse birbirine rol kesmeyecek.

ilişki insanı tamir eder. Size birinin değer vermesi, anlattıklarınızı dinlemeye layık bulması, toplumun değil kendi değer yargılarıyla yorum yapması olayı çözer.
Psikanaliz ruhsağlığının değişik boyut, süreç ve katmanlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Ruhsal soru, sorun, arayış ve bozukluklar konusunda etkili bir tedavi tekniğidir. Psikanaliz Sigmund Freud tarafından bulunmuştur. Geleneksel olarak hasta bir kanepeye yatırılır ve terapist görüş alanı dışında oturarak, hastanın etkilenmeden rahatça konuşabilmesini sağlamaya çalışır. Psikanaliz yukarda bahsettiğimiz gibi Sigmund Freud'un çalışmaları üzerine kurulmuş bir psikolojik kuramlar ve yöntemler ailesidir. Bir psikoterapi tekniği olarak psikanaliz, hastaların zihinsel süreçlerinin bilinçdışı unsurları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya çalışır. Analistin amacı hastanın transferansın sorgulanmamış ya da bilinçdışı engellerinden, yani artık işe yaramayan ve özgürlüğü kısıtlayan eski ilişki kalıplarından, serbest kalmasına yardım etmektir.

Zihin araştırılması için bir yöntem, insan davranışıyla ilgili sistemli bilgiler toplamı, ruhsal hastalıkların sağaltımında kullanılan özgül bir terapi türüdür. Bu terapi yönteminde, şimdiki zamanda yaşanan duygu ve davranışları açıklamak için kişinin geçmişte yaşadığı anıları, olayları ve duyguları incelenir. Çocukluk olaylarının ve biyolojik dürtülerin, insanın davranışını ve düşüncelerini etkileyen ve kontrol eden bilinçaltı mekanizmasını oluşturduğu düşünülmektedir. Bilinçaltı dürtüleri incelenerek, kişinin yaşamını geliştirecek değişimleri yapması için çaba sarf edilir. Rüya analizi ve özgür çağrışım gibi teknikler ile bilinçaltına ulaşmaya çalışılır. Psikoanalitik kuram çerçevesinde çalışan bir terapist belli başlı dört alandan gelen verileri sistematik olarak değerlendirir.
internetten bu konuda bedavaya eğitim veren okullardan bu eğitim alınabilir.
Nedense hep merakli köfteci filmindeki akil hastanesinde doktor gelir aklima.
Bu alanda uzmanlığı olan veya en azından ilgili olan kişilerle konuşurken elimden geldiğince sunmaya çalıştığım şeffaflığımın başka bir nedene bağlandığı bir analize maruz bırakılmasından ürküyorum. Neyi neden yaptığımın farkında olmadığımı bilmek! Bunun başkası tarafından bana belirtilmesi. Bir yandan da heyecan verici.
yalandan ibarettir..
Bilimselliği kanıtlanmadığı gibi gerçekliği de bilimselleştirilmemiş Psikolojik yaklaşım.
Ruhu ve ruhsal organları ölçemiyoruz, direkt olarak gözlemleyemiyoruz belki ama şu bir gerçektir ki insan davranışını açıklama ve nitelendirmekte en iyi 2. psikolojik yaklaşımdan 100 kat öndedir.

Bazı çözümleri belki "gereksiz çaba" olarak görülebilir ancak bir davranışı ya da davranışa neden olan düşünce veya eğilimleri çok güzel açıklamaktadır.

Farklı psikanalitik ekoller bulunmaktadır.
Gùzel bir kitap aynı zamanda.
(bkz: Sigmund Freud)
insanın kendini anlaması her şeyden önce kendini anlamlandıran bir varlık olarak kavraması anlamına gelir psikanalizde.şu anlamdaki özne için ötekinin varlığı ancak bir yorum sayesinde düşünülebilir. ötekinin varlığını bilmez özne yorumlar anlamlandırır. o halde psikanalitik ortamdaki özne, terapistin yaptığı şeyi bizzat bilinçdışı bir süreçte kendisininde yaptığını anlar. bu özne tarafından aktarımın anlaşılmasıdır. özne analitik ortamdaki ötekini yorumlarken(terapist)kendini anlamlandıran varlık olarak anlar.
Kişiler için yapılması en zor analiz dir. Öyle ki Freud bunu farklı bir şekilde yapiyordu. Kişinin aşağılanma duygusunu ele alıyordu veya kişilerin bazı yönelimleri veya duygularını.

Kişi için cinsellik tercihi fantezileri bile ele veriyor. Ancak sosyapat olarak bildiğimiz kişiler kendilerini bu denli analizde sakladiklari için sosyapat unvanını alır.

Uygun olan tek şey vardır. Ne yaparsan yap asla olduğunu gizleyemezsin. Misal olarak iyi bir psikanalizci bunu altıncı his ve buna dayalı bazı psişik güç ile devam eder. Yani kişi ifşa olur. Bu yüzden öyle ki psikanaliz sadece kitap ve teknikleri ile mümkün degildir.
iyi ki sözlüğü divana yatırıp çocukluğuna inmiyor.
kendi kendime yaparak tedavimi yaptığım yöntem.

çok eğlenceli evet!
Serbest çağrışım ile nasıl yapıldığı merak edilen yöntem. Rüya analizi de oldukça ilgi çekici..
Selam Olsun Sigmund freud.

Yakinda bu alanda güzel bir yazıt vereceğim. Böylece freud un ruhunu özgür kılacağım.

Herkes yapamaz,türkiyede bunu yapabilen kimse yoktur. Varsa önce kendine yapsın.
Kurucusu Sigmund Freud, diğer önemli temsilcileri alfred Adler, carl gustav Jung, Erich Fromm ’dur.

Davranışların, sadece kendisine yada arkasındaki zihinsel ve biyolojik süreçlere bakılarak anlaşılmayacağını, Davranışın kaynağının bilinçaltı olabileceğini, Bilinçaltı, insanın doğuştan gelen (doğal yapısında var olan) bazı eğilimleri-cinsellik, saldırganlık gibi- ile, istenmeyen geçmiş yaşantıların bastırıldığı bir bölüm olduğunu, Bilinçaltımızın, biz farkında olmadan davranışlarımızı etkileyeceğini, insan davranışlarını, özellikle anormal davranışları anlamak için bilinçaltının incelemesi gerektiğini, Bilinçaltının açığa çıkarılması için ise hipnoz, serbest çağrışım, rüya analizi vb. yöntemlerin kullanılarak, sorunların telkin yoluyla bilinç dışına çıkarılabileceğini savunan psikoloji ekolü.
Her kişinin yapamayacağı bir analizdir. Bu genellikle parapsikoloji ile de ilgilidir. Telepati telekinezi gibi etkiler vardır.
Zamanla geliştirilmiş ve farklı dallara ayrılmıştır.

http://www.cesozluk.com/i...litik-edebiyat-kuram96840