bugün

Prof Dr Özcan Karadeniz Çelebican, 7 mart 1933'te Beşikdüzü - Trabzon'da doğmuştur.

1955 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuş; 1961 yılında Almanya'da Tübingen Üniversitesi'nden "die sicherungsübereignung im deutschen und türkischen rechtssystem, unter heranziehung der relevanten bestimmungen des schweizerischen rechts" konulu teziyle "heriki hukuk doktoru" (doctor iuris utriusque) ünvanını almıştır.

Dr Özcan Karadeniz, aynı yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde önce medenî hukuk, sonra roma hukuku kürsüsünde doktor-asistan olarak göreve başlamıştır.

Dr Özcan Karadeniz, 1963-1965 yıllar arasında Roma Üniversitesi - La Sapienza - Hukuk Fakültesi'ne bağlı olan "Roma Hukuku ve Doğu Akdeniz Hukukları Uzmanlık Okulu'nun (scuola di perfezionamento del diritto romano e dei diritti dell'oriente medeiterrano) iki yıllık ders programlarını izleyip sınavlarını vermiş ve yazdığı mezuniyet tezini savunarak bu okuldan diploma almıştır.

Bundan sonra yurda dönen Dr Özcan Karadeniz, "klâsik roma hukuku'nda constitutum debiti" konulu tezini savunarak, girdiği doçentlik sınavında başarılı olmuş ve 1966 yılında ankara üniversitesi hukuk fakültesi, roma hukuku kürsüsü'ne eylemli doçent olarak atanmıştır.

Doç Dr özcan karadeniz, 1970 yılında, öğretim üyeleri değişim programı çerçevesinde, Hür Berlin Üniversitesi'nde üç ay süre ile araştırma ve inceleme yapmış, lisansüstü öğretim ve seminer programlarına katılmıştır.

1971 yılında, Doç Dr Özcan Karadeniz, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından gönderildiği Roma Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde dört ay süre ile, Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ise altı ay süre ile araştırma ve inceleme yapmış, profesörlük tezi için gerekli bibliyografya çalışmalarını tamamlamış ve lisansüstü öğretim, seminer ve konferans programlarına katılmıştır.

1972 yılında yurda dönen Doç Dr Özcan Karadeniz, 1977 yılında "iustinianus zamanına kadar roma'da iş ilişkileri" konulu tezi ile eylemli profesör ünvanını kazanmıştır.

Prof Dr Özcan karadeniz, 1978 yılında, ankara üniversitesi hukuk fakültesi öğretim üyelerinden Prof Dr Gürgan Çelebican'la evlenmiştir.

1966 yılından bu yana lisans düzeyinde ve 1977 yılından bu yana da yüksek lisans ve doktora düzeyinde, roma özel hukuku ve 1988'den beri de roma kamu hukuku derslerini vermekte ve tez danışmanlıkları yapmakta olan Prof Dr Özcan Karadeniz Çelebican, 1982 yılından bu yana da roma hukuku anabilim dalı başkanlığını yürütmektedir.

Almanca, ingilizce, Fransızca ve Lâtince bilmekte olan Prof Dr Özcan Karadeniz Çelebican, üyesi bulunduğu "Uluslararası Antik Çağ Hukukları Derneği'nin" (societé international pour l'histoire des droits de l'antiquite) kongrelerine kendi olanakları elverdiği ölçüde katılmaktadır.

Prof Dr Özcan Karadeniz Çelebican, "klâsik roma hukuku'nda constititum debiti" Ankara 1968 isimli eseri dolayısıyla, "3. vincenzo arangio-ruiz, uluslararası ödül komisyonu'nca, bronz madalya ile ödüllendirilmiştir.

Prof Dr Özcan Karadeniz Çelebican'a türk- italyan bilim ve kültür ilişkilerinin gelişimine katkılarından dolayı, 1991 yılında, italyan cumhurbaşkanı'nca şövalyelik nişanı verilmiştir.

Prof Dr Özcan Karadeniz Çelebican, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne asistan atandığı tarihten bu yana, çeşitli komisyon üyelik ve başkanlıklarında, fakülte yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. 1983-1985 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi hukuk fakültesi dekan yardımcılığında bulunan prof dr özcan karadeniz çelebican, 1988-1994 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığını yapmıştır.

Kendisi hâlen başkent üniversitesi hukuk fakültesi akademik kadrosu dâhilinde görev yapmaktadır.
roma hukuku dalında türkiye'nin sayılı hocalarından biridir. başkent üniversitesi hukuk fakültesinin dışında ankara'da birçok vakıf üniversitesinde de görev yaptığı için sınavları diğer üniversitelerde sorduğu sorular ile hemen hemen aynıdır.
(bkz: gürgan çelebican)