bugün

2. viyana kuşatmasını saymazsak tarihteki az sayıdaki dost ülkelerden birisidir. polonya paylaşıldığı zaman bunu tanımayan tek ülke olduk tarihte. bu yüzden polonyalılar bize sonsuz sevgi beslerler. ayrıca polonya aynı kökenden gelen kardeşlerimizin ülkesi macaristan ile orta avrupada koyu katolik kardeş ülkeler olarak birbirleriyle tarih boyunca dost olmuştur. çevreleri bu düşman milletler kaynarken birbirlerine kenetlenerek tarih boyunca dost olmuşlardır. orta avrupada en çok acı çeken millet bu ikisidir.
o değil de hatunları bi harika.

ne ruslar kadar kro, ne de iskandinavlar kadar soğuk. arası...
avrupa'nın tam ortasında ve 7 ab üyesi ülkeye sınırı olan bir avrupa birliği ülkesi, polonya'da eğitim görürken, avrupa'nın çoğu ülkesini rahatlıkla gezebilme imkanı vardır. macar kızları ve rus kızları polonyalı kızlara göre çirkindir az votka yoktur. özgür ve ferah bir ülkedir.
ikinci dünya savaşının Brezilyasıdır. Almanlar fena yapmıştır.
osmanlı ile yanılmıyorsam 600 yıla yakın bir süre çok iyi ilişkileri olan bir ülkedir. tanzimattan sonra bunlardan gelen mülteci generaller askerler kırım savaşında ve ordunun ıslahatında baya başarıkı olmuş. bir çoğu da müslüman olmuştur. farklı bir ilişkimiz var bunlarla.
görsel *
uçan üniversite zamanında zorluklara karşı direnmiş bir ülke.
başka ülkelerin arka bahçesi olmuştur.
Monica Malijka... bir süre bu kadınla yaşadığım aşk yüzünden bütün polonya'ya aşıktım. akabinde siyaseten motor olmuş bir ülke. adamları değişik güzel, kadınları acayip güzel. almancı kitleleri saymazsak anormal derecede iyi insanlar.
erasmus sonrası geri dönüp yaşamaya devam ettiğim ülke. insanları sıcak kanlı, kızları fevkalede güzel. yaşam ucuz ancak ev kiraları inanılmaz pahalıdır.
polonya diyince insanların aklına direk kızları geliyor. unutulmaması gereken diğer şeyler ise ;

zubrowka

tyskie

zapiekanka

Pierogi dir.
akrabalara tecavüz ve pedofili eğilimi olanlara karşı mahkeme kararıyla önce psikolojik tedaviye daha sonra da tedavi sonuç vermezse hadım etmeye kadar gidecek önlemleri almayı sağlayacak yasa tasarısını kabul etmiş ülke.
oraya giden öğrencilerin tümünün aynı yerde kalması, birlikte içip kaynaşmasını sağlayan bir seks ülkesinden başka bişey değildir. orada hamile kalan öğrencilerin haddi hesabı yoktur.
Sempati duydugum, bir aralar Turkiye gibi "under dog" olmus, fakat Turkiye nin aksine sirtini dogrultmus, insanlari biyikli, ve sakin..yani bir cesit orinetal almanya...
karı kız derdine güya okumaya giden arkadaşımın memnuniyetsiz döndüğü ülke. pas vermemiş bizimkine polonyalı kızlar... bi süreliğine ben de bulunmuştum. aslında epey muhafazakar bir ülkedir; özellikle kadınlar... fakat bir o kadar da bakımlıdırlar. kilolu kadın görmedim diyebilirim. maaşallah...
frederic chopin, madame curie ve nicolaus copernicus ile ünlü ülke.
II. Viyana Kuşatması'nda Lehistan ordusu çok önemli bir rol oynadı. Viyana düşmek üzereyken Lehistan kralı III. Jan Sobieski 75.000 kişilik bir orduyla Viyana'nın yardımına koştu. Böylece kuşatma başarısızlığa uğradı. Ancak bu tarihten sonra Lehistan gitgide zayıfladı. Lehistan sayesinde Osmanlı egemenliğinden kurtulan Avrupalı devletler bu zayıflıktan yararlanarak Lehistan'ı kendi aralarında bölüştüler.
1795 yılında Rusya, Prusya ve Avusturya aralarında bir anlaşma yaparak Polonya'yı tamamen ortadan kaldırmaya karar verdiler. Bu işlem tamamlandıktan sonra Polonya Avrupa haritasından silindi. 18. yüzyıl boyunca Polonyalılar Rusya, Almanya ve Avusturya'nın egemenliği altında yaşadılar. Polonya yüzünden Avrupadan çekilmek zorunda kalmis olsa da Osmanlılar bu durumdan hiçbir zaman hoşnut kalmadılar. Bağımsızlığını yitiren Polonyalılara yardım elini uzatan nadir ülkelerden biri oldular. Polonya'daki bağımsızlık hareketlerini desteklediler, Polonyalı göçmenlere kucak açtılar. Hatta istanbul yakınlarında Polonyalılar için Polonezköy adında bir köy kuruldu. Kötü günününde Nitekim enayi Türkleri kullanıp iyi gününde Tekmeyi basan halklardan biridir bu polişler.
kızları güzel olan ülke. bir tanesi rüyama bile girdi, onu bulsam direk evleneceğim ama bulamıyoruz efenim yoklar ortalıkta.
Erasmus için gidilip baska islerle mesgul olunan cakma ab ulkesidir. Üstüne birde interrail ile avrupa turu yapilir ve oda size kâr kalır.
adını marie curienin bulduğu elemente polonyum ismini vermesinden sonra daha fazla kitleleye duyuran ab ülkesi.
vizelerin tek taraflı olarak kaldırılan ülke. polonyalılar ülkemize girerken vize ücreti ödemeyecekler. bu olayı yandaş gazeteler "bir ülkeyle daha vizeler kalktı oley" şeklinde veriyorlar.
bizim yarrak kafalı basının manşetlerden "bir ülkeyle daha vizeler kalktı" diye insanları yanıltan yalan haber geçtiği ülke. olan şu; küçük eniştemiz kendince polonya'ya kıyak yapıp ayakbastı ücreti olan 15 avroyu kaldırmıştır. yani biz polonya'ya giderken vize aynen devam. zaten ab üyesi ülkeler kendi kafasna göre böyle kararlar veremezler. işte bizim basının da bilgi birikimi bu kadar.
uzaktan rusların hafif avrupalaşmış halleri sanki light rus gibi geliyor ama yerine gidip bakmak lazım.
avrupalılar bunlarla dalga geçerler biraz böyle ezik bişey beceremeyen insanlar katagorisine sokarlar 9gagda falan.
gezmek için kendisine 3-5 gün verdiğim ülke.
Slavlar gibidirler.
ucuzluğu, güzel kızları, gece hayatı ve diğer avrupa ülkelerine bulunabilecek ekonomik uçak, tren ve otobüs biletleriyle türkler için en ideal erasmus ülkesidir.