bugün

bence paradokstur

1.önerme: kadın hamile ise orada ne işi var ?
2. önerme: kadının orada olması polise onu tekmeleme hakkı verir mi ?

1.cevap: çocuğunu her şeyden önce anne düşünmeli ve onu bu tür risklere atmamalıdır
2.cevap kadının orada olması polise ona işkence etme hakkı da vermez tekme atma hakkı da.

şöyle bir bakarsanız özet budur.
ooooh ne ala memleket ben hamileyim diye git protestonun içinde bulun. valla hoşuma gitti haa arkadaşlara söyleyim hamileyken adam felan da vursunlar nasılsa polis karışamaz dimi *
bu olay oldukdan sonra niyeyse kanal D bütün gün bu haberi verdi. arkadaş polis görevini yapıyor! yurt dışında polis adamı vuruyor kimse gık çıkarmıyor. burda "polis jopla vurdu" diye manşet çıkıyor. o jopu üstüne oturması için vermediler herhalde eline.
bir takım terör örgütlerine, onların elebaşlarına 'bebek katili' diyerek öfke kusanların bu husustaki samimiyetlerini ve üzüntülerini gözler önüne seren olay. utanç ve derin üzüntü verici.
öğrenci ve bebek düşmesi. çok ilginç bir ikili olmuşlar. eğer bebek meşru bir bebek ise e be kadın madem karnında bebek var ne bok işin var eylemde. yok eğer bebek gayr-i meşru ise durum daha vahim hem bebek gayr-i meşru hem eylemde ne işin var.
o değil de babadan hiç söz edilmiyor haberlerde. sanki balonmuş gibi geliyor bu olay.

ya tutarsa misali.
darp edildim iddiasıyla hastaneye giden öğrenci.ogrenci demeye sahıt lazım daha cok azılı bır terorıstı andırıyor.once polıse elınde kı bayragın sopasıyla saldıryor bu hanfendı sonra sıkılan bıber gazından kacıyor.ardından darp edildim diye hasteneye gidiyor muayeneden sonra vücünda herhangi bir tekme ya da cob izine rastlanmadıgı ıcın rapor verılıp evıne yollanıyor.akşama dogru karın agrısı sıkayetıyle hasteneye gıdıyor bebegının kalp atısları alınamıyor ve kurtaj yapılıyor.
(bkz: darbeye özgürlük)
kıssadan hisse:benım ulkemde polıs devrımcılık oynayandan yanaysa cici degılse tu kaka.
belki de işine gücüne döndüğü halde hala burada lafı yapılan öğrencidir.
arkadaşlar az söylemişsiniz(!); isterseniz direk verin cem garipoğlu gibi bir katile , onu da kessin de rahatlayın. zaten münevver için de siz "hafifmeşrepti, hak etti" imaları yapmıştınız değil mi? zaten bu ülkede hep örselenen, katledilen kadınlar ve genç kızlar suçlu değil mi? onu da katın kervana olsun bitsin.
Referandumda evet diyen halkin basina sürekli olarak gelecek olan orantisiz guc uygulamasinin sonucu.
http://www.haberturk.com/...-istikrariniz-onun-bebegi
her tarafı boklu değnek olayı. çocuğunun geleceği için birşeyler yapmak isteyen bünyenin çocuğunun doğma hürriyetini elinden alma mantıksızlığıdır. tamam hakkını arayacaksında , bırak eyleme katılmayı normal yaşantında ödün veriyorsun çocuk için. bu nasıl bir bencilliktir?
bebeğini bir gram düşünmeyen öğrencidir. ayriyetten bebeğini kaybetmesine üzülmeyen öğrencidir. düşünseydi o riski göze almazdı. lan millet hamileyken evden cıkmaz bişey olmasın diye bu kahpe meydanda. noldu protesto ettinde götün göğe mi erdi?
Velevki giydikleri mont siyasi olsun. Bu devletin ögrencilerini dövdürtmelerini haklı çıkartmaz. Kaldıki kızın namusunu sorgulayanlar siz savundugunuz o akp hükümetinin 8 yıldır yapılanlar karşısında bir fiil günde en az bir milyon kişi üstünden gecen hükümetinizi kurtarın. o kıza yazıkki siz gibilerin ve çoçuklarının parasız eğitim için bu düzensiz eğitim için oraya gitti. önce sizin gibilerin egitilmesi için bundan sonra eylem yapılsın daha makbul olur dimi
polislerin yaptığı tam bir vahşettir. ("ama" birazdan gelecek, önce polise yakından bakalım).

1970 yıllarında öğrenci protestolarına girenler (varsa) bilir. öyle polise taş atmak, sopayla vurmak oracıkta infaz edilme nedeniydi, kimse cüret edemezdi. sloganlı protestolarla yetinilirdi. polis 3 dakika bekler ve saldırıya geçerdi. ağzı burnu kırılan, bayılan gençlere ilk yardım falan yapılmaz, trafiği engellemesin diye kaldırıma taşınırdı. göz altına alınanlara şubelerde sabaha kadar işkence yapılır, öğrenci lideri olarak bilinenler, 6. kat penceresinden sarkıtılırdı. işkence yapılmayan karakol yoktu. ama en büyük işkence, şimdilerde "beyaz türk", "çakma liberal" köşe yazarlarının dolduğu, o zaman ki adıyla "boyalı basından" gelirdi. yüzlerce öğrencinin yaralandığı, bir o kadarının işkenceye alındığı polis vahşetini haber olarak dahi vermezlerdi.

Bu süreç 1980 faşizmini de arkasına alarak, 21 inci asıra kadar geldi. 2002 yılına kadar 57. hükümetin başbakanı olan "işçi dostu", "halkçı" ecevit iktidarında da devam etti. o dönemin amnesty international raporlarına bakın. işkence dünya sıralamasında türkiye ilk sıralardaydı.

bugün durum çok farklı. ister ab'ye uyum deyin, isterseniz vatanseverlik. karakollarda işkence bitmiştir, gözaltına alınan kızların bakireliğini coplarla alan polis zulmü bitmiştir, sisteme muhalif bir dergi taşıyan gençlerin kahvelerden alınıp nezarette dayak yediği günler tarih oldu. derneklere baskın yapıp "duvarda niye atatürk resmi yok amına koduklarım, yürüyün nezarete" diyen komserlerin saltanatı tükendi ("ama" şimdi geliyor).

ama bunlar yetmez. senin, hangi nedenlerle olursa olsun, bir protestocu gence hayatı zehir etme hakkın yok. tekmeleme hakkın yok! yarım metre mesafeden biber gazı sıkmak nasıl bir asayiş yöntemidir?

biz demokrasi yolunda bir yerlere geldiysek, dünyanın her yerinde olduğu gibi bunu biraz da sokaklara borçluyuz.

her sokak eyleminin haklı olması gerekmiyor, her hangi bir eylemcinin karnındaki çocuğun hesabını birilerine vermesi gerekmiyor (keşke gelmeseydi o ayrı).

sokaklara düşman olanlar, gençlerin taşkınlığından korkanlar, sığındıkları kristal kulelerin altında kalırlar.

demokrasi, karşıtına tahammül edebilme yeteneği ister.

edit: yumurta seven gençler sözüm size, bu suheyl batu adlı faşiste, bir başka deyimle fareli köyün kavalcısına ilk yumurtayı kim atacak? sokaklar sadece ulusalcı faşistlerin mi? ergenekon savcısı olan bu rezilleri alkışlayacak mısınız? hadi görelim.
Kesinlikle üzücü bir olay. Keşke olmasaydı hiç. Ancak "keşke hamile hamile gitmeseydin" diyesi de geliyor insanın hani. Ama ne olursa olsun bu ortadaki yanlışı değiştirmez tabi ki..
buna ne iş diyen her bir orospuevladının, israilin öldüreceğini bile bile yine de 1 yaşındaki çocuğun gemiye alınmasına da tepki vermelereni bekleriz.
ben hamileyim vurmayın diyen bir kadını döven bir insana ne denir? polisi askeri güvenlikçiyi bekçiyi jandarmayı falan bi unutalım. karşımızda insan var. diyor ki ben hamileyim bana vurma. sen de kadını tekmeliyorsun. karnına kasığına vuruyorsun. polis olsan asker olsan şu alemin feriştahı olsan kaç yazar güzel kardeşim? sen elindeki silahla, üstündeki korumalı giysiyle kaskınla copunla insansın. karşındaki kadın da bir insan. elinde bir şey yok, rahminde bir hayat var. sen o hayatı söndürdün.

ve sen, bu utanç vakasından ama'lar sündüren arkadaşım. bak arkadaşım diyorum ama bil ki lafın gelişi, ne desem bilemedim ondan öyle diyorum. sen bu olanlara, sırf ilk haber, adını duyduğunda sinirlerini zıplatan bir yerde yayınlandı diye inanmadın. baktın la olmuş hakkaten? o zaman o zehirli amalarını dilinden dökmeye başladın.. ama ne işi varmış hamile kadının orada? ama dayak yiyeceğini bile bile nasıl tehlikeye atar canım bir anne karnındaki bebeği? ama bu kadının kocası yok mu yahu nasıl salmış karısını öyle bi olaya? ama? ama yoksa bu kadın evli değil mi? ama?

ama ne var biliyor musun? sen böylesin diye insanlar ölüyor. doğup büyüyüp ölüyor, doğup büyümeyip çocukken ölüyor, ve daha doğmadan ölüyor. sen böylesin diye. sen şiddete bahaneler ürettiğin için, sen dayağın işkencenin tacizin bazı şartlar altında hak edilebilir bir şey olduğunu düşündüğün için, sen kendine müslüman, sen alemin akıllısı olduğun için, kafan bir türlü başka seslere başka acılara basmadığı için, sesin güçlüden yana çıktığı için, sesin çıkmadığı için..

ne yaptığını bi düşün. iyi düşün. bir kerecik olsun "ne yaptığını" düşün.
Bu gün anladık ki 'düşene bir tekme de sen atma' sözü tarih oldu. 'önce tekme at sonra düşür' ün bedeli 600 lira...adiliğe ise paha biçilemez.
türkiyede polisler insanları deneme tahtası olarak kullanmaktadır efenim stres atmaktadır bildiğin...görüntüler izlendiğinde duran karışan karışmayan herkes dövülmüştür.haaa mesleğini güzel icra edenler vardır ki onlara canımız feda.
Bu artık polislerin değil, polisliğin tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır. Apaçık suçtur bu.
Öğrenci dövmek, döverken de malum öğrencinin bebeğinin düşmesine sebebiyet vermek...

Bir insanı öldürmektir bu. Cenin veya değil, sonuçta birtakım hakları bulunan savunmasız bir canlıyı bu şekilde öldürmeyi güzide Türkçemizde herhangi bir kelime karşılayamaz.

Cani desen yetmez, barbar desen hiç değil, evet evet, bulunamaz o kelime.

Artık polislerde değil, polislerin bağlı bulunduğu birimlerde, amirlerde aramak lazımdır hatayı, kusru.
polisin ota boka şiddetle müdahele etmesi hiçbir şekilde savunulamaz; yine de bu kızımızın bu bebeği gerçekten istediğinden şüpheliyim. Ailesi bu durumu bilmiyormuş, erkek arkadaşı ise zorla kabul etmek zorunda kalmış. Zaten buraları da onları bağlar. Yine de, böylesine cahil bir polis ordusuna sahip ülkede neyine güvenip eyleme bebeğinle katılıyorsun ki, bu kadar istiyorsan bu çocuğu?

Bana öyle geliyor ki; bebek zaten istenmiyordu, kız da baktı polis zaten herkese dayak atıyor, bir allah'ın kuluna da adam gibi tazminat ödenmiyor. Herhalde bir avukat tarafından yönlendirilmiş olacak ki, bebeği düşürmesini kullanıp bu işten kazanç sağlamayı umuyor. E hakkıdır elbette. Yine de bebek konusunda samimi bulmuyorum kendisini.

Yine de, patlatsın tazminatı polis teşkilatının bir tarafında, azcık akıllı insan gibi davransınlar halkımıza. Tüm polislerin insani yönden eğitilmesi şart! Her fırsatta karşımıza bu ana fikir çıkıyor. Bir de şu: Bu ülkede bir şeyi protesto edecekseniz, yiyeceğiniz dayağı göze almalısınız. Sonuç ise; "bu ülkede insan hakları ve demokrasinin sadece adı vardır."
Söylenecek pek bir sey var mı?
'' Polis imdat'' hattı değil de, ''imdat polis var'' hattı sanırım daha aktif şekilde aranır.
bir grup polisin davranış şeklinin,diğer tüm polislere mal edilmesi yanlıştır çünkü tüm polisleri aynı kefeye koymak hiç adil bi davranış olmaz.tabiki tekmeleyen polislerin acilen cezalandırılması gerekir.
insanlar bu ülkede sokakta bir yerlere zarar vermemek kosulu ile. gösterilerini yapabilir. bu gösteriler suç değildir.

türk halkına duyurulur..!
artniyet aranmaması gereken olay. polis meşru müdafa hakkını kullanmıştır.