bugün

Başıma gelendir, yahu çok hata yapmışım. Neyse tecrübe bunlar hep, bunu hiç yaşamasam bu hatayı yapmaya her zaman müsait olabilirdim.
Vicdanın cezasıdır.
Uykuyu haram kılan, adeta Süründüren bir zehir.
Gelecek günleri mahvetmemek için, yaşandı bitti deyip kenara atmaya çalışmak işe yaramıyor. Gamsız bir insan değilsen bırakmıyor yakanı.
Dostoyevski' nin de dediği gibi;
" Ne yaparsan yap, pişman öleceksin. Belki yaptıklarından, belki de yapmadıklarından."
Gereksiz bir duygudur. Ancak insanın kendine işkence yapmasını sağlar. Sonucu değiştiremediğin sürece pişmanlığın da pek önemi olmuyor.
izmir bomba tatlısı yemektir. ben böyle yar.k bişey görmedim. bide boyoz.
Her kötü sonucu, haneye "ders alınan hata" diye kaydedince pişmanlık eşiği yükseliyor.
her insanın yaşadığı, insana dibine kadar ait olan duygu.

iki türü bulunur: yaptıklarımızdan ötürü duyulan pişmanlık, yapmadıklarımızdan ötürü duyulan pişmanlık.

aralarındaki fark bence şu: yapılanlardan ötürü duyulan pişmanlık bir süre sonra geçerken, yapmadıklarımızdan ötürü duyulan pişmanlık ömür boyu uhte olarak içimizde kalıyor.

işte bu yüzden, genelde bir şeyler yapıp pişman olmayı tercih ediyorum ben. pişmanlık her halükarda yoğun bir duygu elbette ama süreklilik de önemli.
sartre amcam derki tek gerçek suç pişman olmaktır. insan her zaman özgürdür ve geçmişte yapılan bir şeyden pişmanlık duymak sadece eylemden veya doğurduğu sonuçtan pişman olmaktan ibaret değildir. aynı zamanda geçmişte o eylemi gerçekleştiren benin özgürlüğünden ve o özgürlüğün oluşturduğu şu anki benden pişman olmaktır.
Yaptıklarından ya da yapmadıklarından dolayı arada kapıyı çalıp insanı sorguya çeken histir.

Farkındalık demektir;
Bazen kendinize uzun uzun baktığınız bir ayna misali sizi içinizle, vicdanınızla yüzleştirir.

Yaptıklarınızın farkında olmak da bir erdemdir;
insan bazen kendini avutabilir, yaşadığı pişmanlığı telafi edebilme şansı da bulabilir ;
Bazen kızgın olduğunuz bir an istemeden de olsa annenize sesinizi yükseltmeniz yahut kendinize söz verdiğiniz halde dayanamayıp üç tane hamburger yemeniz gibi.

Bir de yapmadıklarınız, yapamadıklarınızın yaşattığı pişmanlık vardır ki;
Bazen üzerinden bir saat geçmiş olsa bile dönüşü yoktur ;
Bitmiştir.

insanın yaşı ilerledikçe yanına kalan tek şey keşkelerdir;
Bu keşkeler insanın ruhunda açılan,
insanın canını acıtan çukurların en derinidir.

Pişmanlıkların ve keşkelerin hayatınızın özeti olmaması dileğiyle!
Geceleri uyuyamayacak dereceye gelip, kendini pişman hissetmemek içini onu yapacağım şunu yapacağım diyerek uyumaya çalışmak ancak hiç bir zaman bunun etkisinden kurtulamayacağını sanıp ağlayarak özür dilemek. Bir süre sonra unutacağını o an ki düşüncelerin öyle olduğu için pişmanlığının yatışacağını bilmek. Bu hayatta her şeye alışıyoruz, her şey zamanla geçiyor. Sadece sabra ihtiyacımız var. Ancak şunu biliyorum ki her aklıma geldiğinde kendime ne kadar aptal olduğumu söyleyeceğim.
Bu dünyada kaldırılması en ağır duygulardan biri. En ağırı değildir belki, ne acılar yaşayan insanlar var ama, pişmanlık onlardan sonra gelen en ağır duygu.
Hayatın en iğrenç duygusu.
Şu hayatta aşk konularında yaşadığım pişmanlığın yüzde birini başka şeylerde yaşamadım. Hep radikal kararlar aldım ama beynim hiç sorgulamadı ama bu aşk kesinlikle zehirli keşke şair olsam insan böyle zamanlarda şair olmalıdır.
Çok demode artık. isteyerek ve bilerek yaptığımız şeylerden pişmanlık duymak cok anlamsız.
"...Gene de, pişmanlık; ne masumdan beklenebilir, ne de suçlunun kalbinden sökülüp atılabilir..."

(Ermiş - Halil Cibran)
Yıllar geçse bile içinizde kalan duygu .
geri dönüşü olmayan bir kararın verdiği huzursuzluğun ara ara yüreğinizi yoklamasıdır. Suçluluk psikolojisiyle beraber ruhu talan eder.
Herkesi kendin gibi zannetmektir. Kimileri korkaktir aslinda.
Zamanın 3 boyutlu madalyonudur.
Şu anda ağzıma sıçmana izin verebilirdim hatta verebilirdim ne demek eti senin kemiği benim derdim eğer hayatta olsaydın. Bu sadec esnin sahip olabileceğin bir şey.
Pişmanlık asla kaçamayacağın bir canavar, Elleri bazen öldürür, bazen sertçe yakalar.
insan, gerçekleştiremediği şeylerin de pişmanlığını hissedebilirdi.
Her yıl önceki geçen yıl.
Geri döndürülemeyen yapılmış yada yapılmamış olaylar sonrasında yaşadığımız kötü bir durum.. ben genelde yapmadıklarımdan dolayı yaşıyorum bunu.. zamanında yapmam gerekenleri yapmayınca onu yapıcak imkan kalmıyo herşey geçmiş oluyor..
insan yalnizca gerceklestirme gucune sahip oldugu halde kolunu bile kipirdatmadigi durumlarin pismanligini yasar.
Her biri bir derstir, ancak pişman olduğunuz konuda değil. Pişmanlığın asıl sebebi de budur zaten, pişman olduğunuz konuyu değiştiremeyeceğiniz için.

Sadece benzer konularda aynı hataları yapmamak için pişmanlıklarınız size yol gösterir.