bugün

"çok yaşlı kimse" manasına gelen osmanlıca sözcük.
yaşarken kazancı bedih'e çok yakışan ve söylenen sıfattı.
konuşmada yerinde kullanıldığı vakit anlatımı dolduran mükemmel sözcük.
(bkz: death of a salesman/#5232998)
şimdi efendim ben bu başlığı açıp, death of a salesman'i oyun diye tanıtınca, yanlışlık yaptığımı sanarak alta bir entry girip, bu oyunun oyun değil roman olduğunu iddia ederek aklınca ayar veren şahıştır.
birincisi emin olmadan, bilmeden, okumadan, araştırmadan ayar vermeye kalkması doğru değildir.
ikincisi ben orada gerçekten hata yapmış olsam bile, beni uyarmadan öyle bir yazıyı yazması etik değildir.
insanoğludur, hata yapar. sileceğini tahmin ettiğim mevcut entrysi için:#5233016
bilmeden hiç kimseye ayar vermeye kalkışmaması, okuması, aydınlanması ve roman mıymış yoksa oyun mu, veya roman ile oyun arasındaki farkı anlaması içinde bu linki hediye ediyorum:http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_a_Salesman
(#5391669)ömrü pek kısa olacak gibi görünen kullanıcı.
insanları birbirine düşürmek için tutulmuş bir provakatör gibi başlık açabilen yazar.
(bkz: cumhuriyeti koruma işi yahudi kökenlilere kalması)
bir solcu olarak 1976 döneminden 1979 yıllarına kadar iranda islamcıların solcuları kendi yanlarına çekerek (bir nevi kullanarak) gerçekleştirdikleri islam devriminden sonra ne kadar solcu ve liberal varsa astıkları gerçeğini henüz öğrenmemiş yazardır. ayrıca sözlüğe hoşgelmiştir entry'leri bol olsun.
enteresan bir insan idrak kelimesini öyle olmaz yerlerde kullanıyor ki, verdiği örneklerde kendi idrak sorunun üst düzeylerde olduğu net olarak ortaya çıkıyor. daha önce facebook hesabı olmamakla ilgili başlık var mı diye araştırma yaptığım zaman, bu yazarın yazdığı bir yazıya ulaştım, yazının başlığında şunu diyordu;

facebook a üye olmamanın dayanılmaz hafifliği...

ben de enteresan bir yerden yaklaştığımı belirttim kişinin facebook'ta hesabının olmamasını ve facebook a üye olmamanın inanılmaz karizması diye bir başlık açtım. diyeceğim odur ki sonrasında bir de baktım mükemmel ayarların insanı pirifani dostumuz şöyle bir ayar cümlesi yazmış, beni bozmaya çalışmış süper adam rıfkı.

cümle: Dayanılmaz hafiflikle karizmanın eş anlamlı olmadığını idrak edememiş yazarın açtığı başlıktır. (bkz: facebook a üye olmamanın dayanılmaz hafifliği)/#5715036

bunu yazma sebebi de ilk başta aslında bu insanı onure ettiğim yazı, bakın iki kelime arasındaki farkı nasıl anlayamamışım. ya da o benim anlamadığımı nasıl idrak edebilmiş. büyük başarı;

benim cümlem: facebook a üye olmamanın dayanılmaz hafifliği başlığında enteresan yönden incelenmiş bir durumdur facebook'a üye olmamak.

arkasından da işte yazık bir kendiyle çelişme, kendi kendisini rezil etme durumları. daha bi dur bakalım ayarcı namık, hele bi soluklan dinlen oku iyice anla da sonra yorum yap. gözünü seviyim yapma böyle şeyler. kendini rezil etme.
genç yetenek.
745 entry girmesine rağmen, imla ve noktalamadan habersiz, biraz daha dikkat yazarıdır.
tsk'nın bütçeden aldığı payda gözü olan yazar, ayrıca çok rahatsız olmuşa benziyor bu durumdan. tsk'nın yaptığı işin kendisini de korumak olduğundan habersiz ve modayı da takip etemektedir yakından. kutsal orduyu eleştirme modasına uyan yazar.
orduyu destekleyen ve zaman gazetesi sevmeyen grubun düşmanı.

tabi efendim tabii mesajlarda hakaret serbest zaten!
mesaj yoluyla yaptığı bir saldırıya, biraz da kendi seviyemi düşürerek yanıt vermek zorunda kaldığım ampül beyinli bir suser. bu seviyesiz adamlarla bu platform gitgide çekilmez bir yer oluyor.

çaylakmış bir de...
silik adayı çaylak. database şişirici.
irtica ile eylem planı hakkına bir zamanlar yazdıkları utanç verici satırların hesabını sorduğum yazarlar yanıt vermek yerine beni yaftalama yolunu seçmeleri neticesinde ortaya çıkan 'negatif pirifani' tablosudur.
tarih bilgisi vikipedi'den beceriksizce kes yapıştırlar yapacak kadar olan çaylak bir yazardır kendisi. darbe karşısında olmakla türk ordusu'na düşman olmak arasındaki incecik çizgiyi farketmesini beklemek fazla iyimserlik olur kanaatindeyim.

ayrıca sürekli yaftalamanın ne kadar kötü birşey olduğunu söyleyip durmasına rağmen kendisi gibi düşünmeyen herkesi "postal yalayıcısı" ve "yahudi" şeklinde yaftalaması içine düştüğü büyük çelişkileri göstermesi açısından dikkate şayandır.

geçiniz...
herhangi bir konuda fikir yürütme tarzı "yahudi ise kötüdür" şeklinde son derece basit olan ırkçı yazar.bu düşünce sürecinin sonunda gerçekten bir fikrim var diye düşünmesi ne acı.
gerçekten de boş bir yazar. hep eleştiri yapıyor, durmaksızın. tabi ki yapabilir. fakat biraz da argünmalarla birşeyler kanıtlasa keşke. " ben dedim lafımı olay kapanmıştır" üslubu çok kalitesiz. sadece öyledir veya öyle değildir şeklinde yorumları var. peki neden öyledir veya neden öyle değildir diye hiç mi yazmak aklına gelmez.

bir aralar da benim nick altıma birşeyler karalamıştı. mgk toplantısı sonrası alınan kararlar sonrası "tsk da kürt açılımını destekledi" diye saçma bir başlık açmıştı. ben de mgk ile tsk birbiriyle aynı kurumlar değil diye kendisini uyarınca bu arkadaşımız hala üstelemişti. ben de inatla olayın üzerine gitmiş ve orgeneral ışık koşaner'in bu arkadaşı yalanlarcasına yaptığı "kürt açılımı" yorumunu link olarak vermiştim. nick altında fazlaca rezil olan bu arkadaşımız yazdıklarımı moderasyona şikayet etmiş olacak ki 2-3 saat içinde yazdıklarım silinmişti. darısı bugüneymiş umarız bu utancı burada hep kalır. ve işte o başlığı

(bkz: demokratik açılıma destek veren tsk da hain mi)
güya kendisine aylardır birşeyler yazacakmışım da beklemişmişim. arkadaş bu adam nasıl bir teorisyendir. birinin yahudi olduğunu söylüyor, biri için sen zaten postal yalayıcısıydın diyor, öbürü için aylardır beni arıyordun sen diyor. kendisi tüm sözlükçülerin neler yapıp yapmadığını nasıl bu kadar iyi biliyor. olay şu ki seni ciddiye alsaydım aylarca beklemezdim hakkında birşeyler yazmak için. nurlu nickini sol frame'de görünce birşeyler karalayasaım geldi. hep diyorum bir bok yazdığın yok sadece bir olaya destek vermek ya da eleştirmek adına yorumların var. o da cahil insanların yaptığı "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma" eylemi. ya evet ya hayır diyor yazdıklarında ama aydınlatıcı bir bok yazamıyor. beklemiyoruz da zaten.
zihnen olmamış ve olgunlaşmamış. bilmediği halde yüksekten konuşacak kadar "değişik" ve bizim bilmediğimiz fikri mezhepten olduğundan mütevellit bilmeyenin en rahatsız edici türünden.

ikinci cumhuriyetçi kesmin orada burada saf tutmuş yüzlerce "kendi mikrofonları ya da ortamları dışında konuşacak cesarete ve basirete sahip olmayan" temsilcisinden biri.

bu ülkede rasim ozan kütahyalı gibi, evvelâ nur narında yanıp, sonradan sol kanattan atak geliştirmeye çalışan kahvehane aydınları bile adamdan bilinip itibar görüyorsa, aslında pirifani'ye de şaşmamak gerek.
işin komiği şuan için sozlukte kendisi gibi düşünen onlarca yazardan hiçbiri destek vermemiştir kendisine. sanırım baya komik ve salayarak yazdıgından dolayı. ama sozlukte gordugumuz en marjinal dindar da aslında bu yazar.

edit: eheheh qudal adlı yazar destek vermiştir. eger somut bir entrysi görülürse hemen cevap verecem. zira bu yazar sozluge geldiğinden beri salamaktan başka birşey yapmadı.
Aktüel olarak sözlüğün tadını kaçıran 3 yazarın aynı anda hedefe aldığı ama hiçbir somut entrysine hicbir somut yanıt veremedigi, özgün fikirlere sahip, tek başına uzayıp giden en iddialı başlıklara alternatif açılımlar getirebilen aydın yazardır.
bir şekilde organize hareket edebilen bir kaç çoluk cocugu muhattap alma gafletinde bulunmuş ve cahileri adam edeyim derken düştükleri fikir yoksunu hallerini gördükten sonra kendinden ve bu takıma yanıt veririken kaybettiği zamandan utanan ve yine bu yüzden yaşlanarak pirifani olan adamdır.
postal yalayıcı lafı kendisine itinayla yedirilip yutturulmuş olan fetoş şeyi...hazmetmiş midir o ayrı...

http://www.uludagsozluk.com/e/6342459/

edit: verilen link "0" edit taşımaktadır. imla için bile edit yapılmamıştır. hazım sorunu yaşayanlara fitil tavsye ederiz.
dursun Çiçek e sahip çıkıp demokrasiye destek verdiğini sanan sığ suların demokratı yazarcığın komik laf yedirme operasyonudur. bilim admı gibi değiştirilebilen kendi linkine atıf yapmaktadır. komiktir.