bugün

aynı zamanda bir sendrom ismidir (peter pan sendromu). Bu sendroma sahip kişiler ne kadar büyüselerde kendilerini hep çocuk gibi hissederler. Fight Club filminde geçen şu söz bu sendromun özetidir:
"i'm a 30-year-old boy"
2003 yapımı bilmem kaçıncı yeniden uyarlama.
Şu ana kadar izlediğim orjinal hikayeye en uygun film bu olmuş, çocukların performansları görsel kalite anlamında da çok başarılı ama filmin sürükleyiciliği yok ve bir süre sonra sıkmaya başlıyor; hikayenin anlatımı çok yavan kalmış.
Dustin Hoffman ve Robin Williamsın oynadığı Peter Pan uyarlaması "Hook" çok daha iyi ve keyifli bir filmdi.
5 yıl oldu hala 16 gösteriyormuşum. Sanırım yeni nesil peter pan benim.
dünden beri kostümünü tasarlıyorum. başardım sanırım amk.
Aynı isimle sendromu da var. Yetişkin olan ama çocuk gibi davranan, sorumluluk almak istemeyen erkek bireylerde rastlanıyor daha çok.
Masalları çok seven bir insan olarak da Once upon a time izleyene kadar yıllarca Neverland mı? oşeykitavtyo diye dolaşmama neden olan masal kahramanı. Ama dizide öyle işlenmiş ki hayattan soğuttu insanı.
büyümeyi reddeden haylaz bir çocuğun hikayesi olan kitap bir çok defa sinemaya uyarlanmıştır.

hikaye varolmayan ülke * adındaki küçük adada (ki filmlerden birine göre kutup yıldızında), peri arkadaşı tinkerbell ve kayıp çocuklar adlı çocuk çetesiyle, maceradan maceraya atılarak korsan kaptan hook ve mürettebatı'na meydan okuyarak geçer. bu maceralarında ona kızılderili prensesi kaplan lily ve kabilesi de eşlik etmektedir. barrie, yarattığı kahramana peter pan adını, tanıdığı bir çocuktan * esinlenerek vermiştir. wendy ise kendi koyduğu bir isimdir. sonradan uydurulan bu isim insanlar tarafından çok sevilmiş ve kız çocuklarına konulmaya başlanmıştır.
Yediden yetmişe her insana, içindeki çocuğu koruyup büyütmemesi için okutulması gereken bir kitaptır. Kitabı okuyan her insan Wendy'nin seçimini yargılar ama dönüp kendimize baktığımız zaman wendy'nin seçimini çok uzun süre önce yaptığımızı görürüz. Wendy büyümeyi seçmesine rağmen içindeki çocuğu ve Neverland'e olan inancını hiçbir zaman öldürmedi. Wendy gibi büyümeyi seçmiş olsak da, bu tür kitapları okuyup hayal gücümüzü ve heyecanımızı koruyabiliriz.
Ibnenin tekidir. Olum kız sana diyorki "sana ihtiyacım var, yanıma gel. "
Ama sen gitme.Kızın peri tozu yok ki uçup yanına gelsin
sen yanına gideceksin.
Aşik olduğum cizgi film kahramani.

(bkz: Penceremden gir içeri)

Neverland e ...

O değil de ulan bu peterlar hep mi yakisikli olur?
Uçabilen, NeverLand (Olmayan Ülke) de yaşayan ve sürekli çocuk kalacak bir karakterdir, en iyi arkadaşları TinkerBell ve Kayıp Çocuklardır ve büyüleyici bir masalı vardır:
Bloomsbury'de yaşayan neredeyse herkese çocukken bu masal anlatılmıştır. Bay ve Bayan Darling'in 3 çocuğu Wendy, John ve Micheal'ada bu masal anlatılmıştır. Bir gün Bay ve Bayan Darling baloya gitmişlerdir. Çocuklar tam uyurken odalarına Peter Pan gelir. Onlara da uçmayı öğretir ve birlikte Neverland'e giderler. Neverland'de bir sürü macera yaşadıktan sonra çocuklar eve dönmek zorunda kalır. Hiç evi ve ailesi olmayan Kayıp Çocuklar da Darling ailesi ile kalmaya başlar ama Peter Pan ve Tinkerbell Neverland'e dönmek zorundadır.
bir adet çocuk peri pardon cin.*
hikayenin asil olayi sudur arkadaslar. Peter pan olen cocuklari cennete tasiyan melegin adidir. cocuklarin uyumemelerinin sebebi budur, neverland'deki cocuklar aslinda oludur.
ilac icmekten nefret eden cocuklari bunyesinde bulunduran literatur e adini yazmis cocuk masali. cocuk
masali denildigine bakmayin her kitlenin ilgisini cekebilmeye adaydir.
Geliriyle hayır işleri yapılan bir kitap ayrıca devamıda vardır. (bkz: peter pan define avında)
Peter Pan'ın konsept sanat çizimleri Mary Blair yapmıştır..
aman aman dediğim yazar. vasat demek istiyorum ama içimden geçen ''bir insan bu kadar kötü yazabilir mi? ''
nickini çok sevdiğim yazar.
filmide güzel olmuştur.
durp durup aklıma gelen efsane masal ve efsane masala ismini veren hiç büyümeyen çocuk peter in evlere şenlik özgün ruhu. james matthew barrie ın dünyalılara bıraktığı değerli hazine çocukluğumuzun ve büyük adamlığımızın ortak hikayesi.
çocukluğun kahramanı, gençliğin tatlı düşü ve yetişkinliğin eksik tarafı.

bir proje ödevim için çevirilerini didik didik ettiğim sevgili kahraman.
1953 tarihli çizgi filmiyle çocukluğuma dönüp, 2003 tarihli filmle yetişkinlikten korktum.

Büyüklere de anlatılmış en güzel masallardan biridir o.

Sana inanıyorum Peter Pan!
hikayede bir peri daha öldü, ilk cinayetimi işledim.
michael jackson'ın kahramanı olan masal karakteri.
henüz çok küçükken tanıştığım ve uzun yıllar boyunca dilimden düşürmediğim, hayallerimden uzaklaştıramadığım masaldır. o zamanlar kendimi öyle bir kaptırmışım ki; geceleri yatmadan önce penceremin perdesini aralayıp acaba peter pan benim pencereme de gelecek mi diye düşünür ve zaten peter pan başından beri oradaymış da ben fark etmiyormuşum gibi hissederdim. hala içimde bir yerlerde peter pan aşkı saklanıyor. belki de peter' i hala- umutsuzca da olsa - bekliyorum...tıpkı hala alice' in beyaz tavşanını beklediğim gibi.
bir çok kez ve farklı şekillerde filmi yapılmıştır. 1953'ten günümüze kadar çeşitlerini görmek mümkündür.
1991 yapımı hook filmi;
yönetmeni :Steven Spielberg
Robin Williams-peter pan
Dustin Hoffman-kaptan hook
Julia Roberts-tinkerbell
Bob Hoskins-smee
Charlie Korsmo-Jack 'Jackie' Banning
Amber Scott-Maggie Banning
--spoiler--
1991 yapımı hook filminde peter pan'ın neverland'den ayrılması üzerine çok yıllar geçmiştir..ancak hook tarafından çocuklarının kaçırılmasıyla neverland'e geri dönmüş ve eskiden ne olduğunu hatırlamasıyla çocuklarını kurtarma savaşını anltmaktadır bu filmde. dostin hoffman'ın hook'u çok iyi canlandırdığını da söylemeden geçemeyeceğim.
--spoiler--

2003 yapımı olan filmin yönetmeni :P.J. Hogan
Jason Isaacs-Bay Darling
Jeremy Sumpter-Peter Pan
Rachel Hurd-Wood-Dendy Darling
Lynn Redgrave-Teyze Millicent
Richard Briers-Smee
Olivia Williams-Bayan Darling
Geoffrey Palmer-Sir Edward Quiller
Ludivine Sagnier-tink

--spoiler--
2003 yapımı olan peter pan filminde bir inanış vardır, ne zaman birisi perilere inanmadığını söylerse etrafta bir peri hayatını kaybedermiş... ama bizim küçük perimiz tinkerbell'i kaybeşimiz bu yuzden değil ,hook'un peter'in ilacına zehir atması ve bunu tinkerbell'in içmesinden dolayı olur.. e tabi bu sırada wendy ,kardeşleri ve kayıp çocuklar hook tarafından kaçırılmış gemide tutulmaktadır. peter tinkerbell'in öldüğünü görünce ağzından çıkan 'i do believe in fairies i do i do' sözcükleri bir tür empati kurularak gemideki çocuklar tarafından da şiddetle ancak sadece neverland'de değil dünya da söylennir. aynı zamanda peterin gözyaşıyla küçüğümüz tinkerbell kendine gelir. yine bildiğimiz gibi wendy, kardeşleri ve kayıp çocuklar kurtarılır.mutlu sonla bitiyor gibi düşünsekte aslında öyle olmamıştır.
--spoiler-- *
finding neverland filminde karakterin nasıl bulunduğu anlatılır. james m. barrie'nin ilham aldığı kişi Peter Llewelyn Davies'dir.