bugün

iyi bir fotograf makinası üreticisi olduğüu kadar iyide lensler üreten firma
http://www.pentax.com/
dslr'ı çıkaran ilk firmadır. digital'e biraz geç giriş yapsada analogta en kral makinedir.

objektifleri canon ve nikon'a göre daha uygundur.

çoğu fotoğrafcı yıllarca canon, nikon kullanıp pentax'ın rahatlığıyla huzur bulmuştur.

çoğu profesyonelin de gizli silahıdır, pentax.
slr yani filmli makinaları çok dayanıklı olan ama herhangi bir hasar durumda tamirini yapabilecek kişi ve yedek parça bulmanın çok zor olduğu marka.* buna rağmen kullanmaya ve fiyatına kesinlikle değen bir markadır.*
k10d model slr ile beni benden almış fotoğraf makinası üreticisi , fiyat/performans açısından bir hayli uygun olması baya bir avantaj .
k 200 ü ile güzel başlangıçlar yapabileceğiniz fotoğraf makinesidir. canımdır benim .
single reflex lens yani slr denen makine türünü ve ttl teknolojisini icadetmiş firma.
manuel makine dünyasının ilk dördünden olduğu inkar edilemese de ve makineleri popülerlik olarak haketmediği şekilde nikon ve canon'un gölgesinde kalsa da objektifde hakettiği değeri görmüştür. minolta'ya uyumlu objektifler yapmak gibi kardeşlikleri de vardı bir aralar.
gel gör ki k1000 gibi bir efsane -ki hakkaten efsanedir- üretmiş olsalarda gönül yine de nikon f3 der o ayrı.
Digital fotoğrafa geçiş yaptığım k100d modelinin sonra bir kademe atlayıp satın aldığım k10d modelinin ve hali hazırda kullandığım k20d modelinin markasıdır. Efsanedir, vazgeçilmezdir, muhteşemdir, sakız gibidir ve son olarak Pentaxçı olmak ayrıcalıktır...

Not: Ya abi bana pentaxtan bahsetme pentax ne ki cümlesini kurduran ve bu sayede bu cümleyi kuranların fotoğraf ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığını ortama gösteren markadır.
Seviyorum "O" nu...

bu sitedeki fotoğrafların hepsi de pentax la çekilmiştir.
http://www.onurozcan.com
paranın satınalabileceği en iyi lens olarak gösterilen "FA 31 mm f/1.8 Limited" i üreten "slr mucidi" marka..

lens hakkındaki inceleme için >>
http://www.photozone.de/p...mited-review--test-report
çoğu insanın bilmediği,o ne la dediği,hali hazırda kullanmakta olduğum şahane fotoğraf makinası.
nice canon nikon kullanıcısının bile adını duyduğunda "o ne öyle deterjan markasımı" diyerek küçümsediği, ancak en son makinesinde(şu anda k5 oluyor bu) bile 40 sene önceki lenslerini kullandıracak kadar kullanıcı dostu fotoğraf makinesi ve ekipman markasıdır.
600 700 liraya yeryüzünün en iyi manuel lens takımını dizebilirsiniz.

ayrıca genelde bodyleriyle gelen titreşim önleme özelliği sayesinde görüntü sabitleyici lenslere yığınla para bayılmak zorunda kalmazsınız.
türkiye'de reklam politikasızlığının sonucu piyasa yapamamı$, pek bilinmeyen lens ve fotoğraf makineleri üreten, ilk üretimlerin sergi amacıyla kullanıldığını bile gören ben için oldukça köklü marka.
pentaxı duyanlarda direk bir önyargı "o ne öyle" tepkisi.
avrupaya çıkın pentaxın ismini bilmeyen varsa çin ordusu s*ksin beni.
türkiye piyasasına girmemesi dışında eksiği olmayan bir makinedir.

dipnot: hasselblad markasınıda kimse bilmez ama kol gibi makineleri vardır. ayrıntılı bilgi için başlığa click.
harika makinalara ve lenslere sahip markadır, kalitedir, bilen bilir.
yıllardır kullandığım compact optio modelinden bugünlerde dslr ye terfi ettiğim muhteşem makinaları yaratan firma. türkiye distributörü olan firma berbat bir şekilde son pentax k-r modelini dünyada 1 yıldır piyasadayken ülkemizde hala satışa sunamamıştır ve bendeniz artık dayanamayıp ebay'den almışımdır...
fotoğraf konusunda bilgisizlerin alay ettiği, ancak fotoğraf açısından gerçekten bilgilerin olduğu bir ortama girdiğinizde göz bebeği olmanız içten bile değil.
gittiğimiz fotoğrafçılık kulübünde ve diğer gittiğim dernekte her defasında bunu hissediyorum. sağolsunlar bir ilgi bi alaka. şaka yapmıyorum ciddiyim.
teşekkürler pentax k20d
yedek parça ve lens bulunma zorluğu yani türkiye distribütörünün ilgisizliği ve beceriksizliği yüzünden yüzünden tavsiye etmeyeceğim ama eğer yedek parça ve lens gibi sorunları yurt dışından halletme imkanı olanlar için kesinlikle tavsiye edeceğim fotoğraf makinesi ve lens üreten firmadır.
bugün itibariyle 2012 ve 2013 yıllarında üretilecek yeni lenslerinin yol haritasını açıklamış olan marka.

http://www.pentaximaging....iles/pdf/lens_roadmap.pdf

uzun süredir beklenen telephoto prime lens nihayet geliyor.

ayrıca 16-85mm aralığında bir star serisi de gelecek gibi.

hayırlısı bakalım.
ortalama bir canon, nikon dslrin (ff hariç) 1 fotoğraf için raw boyutu 10-15mb arası değişirken.
pentax'ın bir fotoğrafa ait raw boyutu 20-25 mb arası oluyor.
ve düzgün bir şekilde işlenirse ortaya genellikle 18-20mblik bir jpg çıkıyor.
fotoğrafların detay ve kalite farkını belli etmesi açısından önemli bir özellik.
elimde p30 modeli bulunmakta. hemen gidip kodak color 200 plus film aldim ve cekmeye basladim. kesinlikle dijital makineden daha fazla eglenceli.
21.yy da ergenlerin ünlü olmak için babalarının parasıyla aldıkları fotoğraf makinesinin markası.
türkiye de düzenli bir pazarlama ağı olmadığı için pek tutulmayan makinedir.
şu anda apsc sensörlü makinelerin tüm sınıflarında* canikonu geride bırakmış. mükemmel kaliteli ve iyi tasarıma sahip bodylere ve ff'lere kafa tutan iso performansı ve detaya erişebilen makinelere sahiptir. yedek parçası lensi falan da bahsedildiği kadar zor bulunmaz. yurt dışı bağlantınız yok ise http://www.pentaxturkey.com gibi mükemmel insanların barındığı bir siteleri mevcuttur. bu forumda alım satımdan tamire fotoğraf ve teorisinden geyik muhabbetine kadar her türlü şeyi bulmak mümkündür. kullanıcı sayısı canikon kadar çok olmadığı için daha samimi bir ortama sahiptir.

kısacası şu anda en iyi apsc makinelerin üreticisi çılgın japon firması.
Ülkemizde fazla popüler olmayan dslr gövdesi ve lens üreten firma. ricoh company bünyesinde bir marka olmuştur diye biliyorum. yanlışım varsa düzeltin. aynı zamanda kendi kullandığım k5iis gövdesinden de ziyadesiyle memnunum her ne kadar çok iyi kullanamasam da çekiyoruz bir şeyler. rakiplerinin aksine* gövdede olan shake reduction yani titreşim önleme zımbırtısıyla lenslerinde titreşim önleme parçasına gerek kalmadan daha net fotoğraflar çekebilmenizi sağlıyor hem lens ağırlığından hem maliyetinden düşürmüş oluyorlar böylece. diğer gövdelerde* manuel lens kullanırken vizörden odak noktalarının odaklayınca yanması ve sesli uyarı vermesini çipli bayonetlerle sağlarken pentax'da çipli bayonete gerek kalmadan gerçekleştirebiliyor.

WR lensleriyle beraber akan musluk altında çamaşır yıkarcasına yıkayabileceğiniz suya toza toprağa dayanıklı gövdeler üretiyor aynı zamanda.

kendimde bulunan asahi pentax üretimi smc takumar 50mm 1.4 lensimden de gayet memnunum.

aynı zamanda da arkadaşlarım yada sokakta gören insanlar "pentax ne yav uhahaha, ne malı bu ? hiç görmedim duymadım" vs diyen tiplere de selam olsun.

yeni olan bir şey ama söyleyeyim yinede, fotozeynep ve klas foto distribütörlüğünü üstlenmiştir.
japon fotoğraf makinesi ve ekipmanı üreticisi, oldukça kaliteli ve pahalı ürünleri vardır.
son dönemlerde fujifilm renk skalası olarak leica' ya yaklaşmaya çalışır. ama pentax yıllar yılı renk olayında hasselblad' la kapışmıştır en canlı rengi kim yakalayacak diye. alan derinliği ve kontrast harici pentaxla ve hasselblad' la çekilmiş iki fotografı yanyana koyun, renklerin ne kadar yakın olduğunu göreceksiniz. renkli fotografların makinesidir yani pentax.