bugün

ışık koşaner ben askerdeyken genel komutanımızdı şimdi kara kuvvetleri komutanı okuldayken öğretmeni bu kız mı erkek mi diye muhtemelen düşündürmüştür.Çevik bir de var tabi.
(bkz: koramiral mehmet otuzbiroğlu)
her ne kadar sadece soyisimleri karizmatik olmasa da ağırlıkları vardır.

(bkz: saldıray berk)
(bkz: ibrahim fırtına)
(bkz: ergun saygun)
(bkz: ilker başbuğ)
(bkz: aydoğan babaoğlu)
(bkz: ışık koşaner)
(bkz: eşref uğur yiğit)
(bkz: hüseyin kıvrıkoğlu)
ailesi biliyor da koymuş dediğim isimlerdir. mutlaka bir güç vardır adlarında ya da soyadlarında.
en bombası çevik bir dir.
20li yaşlarıma kadar ben bunu kuvvet komutanı vs. gibi bir rütbe sanırdım. sonradan öğrendim isim ve soy isim olduğunu *

(bkz: air force one)
--spoiler--
Çevresindekilerce gizliden gizliye "Öküz" olarak adlandırılmış olan Mehmet Paşa'nın komuta ettiği ve iran'a karşı düzenlenen bir seferde, ordu komuta heyeti kışlak çadırında toplanmış taarruz planlarını gözden geçirirlerken, birliklerin iaşesi ve taşıma işleri icin getirilmiş öküzlerden biri çadırın aralığından kafasını uzatıp gözlerini Öküz Mehmet Paşa'ya dikmiş. Çevresindekiler gülmemek icin kendilerini zor tutmuşlar, biraz tebessüm ederlerken, ökuz gitmiş. Ancak bir süre sonra tekrar gelip, başını yine içeri uzatmış ve yine uzun uzun Öküz Mehmet Paşa'yı süzmüş. Bu sefer çevresindekiler artık kendilerini tutamayıp kahkahaları basmışlar. Herkes gülmekten kırılırken, Ökuz Mehmet Paşa, "Bu hayvan bana ne diyor biliyor musunuz?" diye sormuş. "'Hadi senin kim olduğunu anladım da, bu yanındaki eşekler neyin nesi?' diye soruyor."
(bkz: wikipedia)
--spoiler--

(bkz: öküz mehmet paşa)
(bkz: osmanlı sadrazamları)

ismi hakkında çıkartılan bir başka rivayet ise: enderun mektebinde biraz safça bir öğrenci olduğu için arkadaşlarının ona o yıllarda taktığı lakap yüzünden, daha sonra da "öküz" olarak anılmasıdır.