bugün

şöylesine şahit oldum.

karnım aç bir döner ekmek yiyeyim dedim * gittim s.a a.s içeride bir tane eleman

eleman(e)
dönerci(d) *
e: abi 4 lira çok ya

d: yav tamam sana 3den olsun

e: abi 3 liraya döner mi olur?

d: et döner bu kardeşim

e: olsun abi pahalı

d: hadi sana son fiyat 2

e: tamam abi ama bende para yok.

bunlar konuşmanın özeti en az on dakika adamla pazarlık etti yalvardı çocuk sonra da param yok dedi. acaba hobi olarak mı pazarlık yapıyor anlamadım.
sünnettir. tabi kıvamında olunca.
Ticaretin kurallarından biridir. Parasını kendi kazanan herkes bilir ki para kolay kazanılmaz. Bende hayatta pazarlık edilebilecek bir durumsa etmeden almam. Kusura bakmayın salak değilim. Benim zaten o malı alacak param var ki almaya niyetlenmişim sadece biraz daha indirtiyorum o kadar.
hayatta yapmam..çok mu zenginim? hayır..ama 3 5 lira için insanlarla yüz göz olmaya ne gerek var..utanırım lan,salak salak muhabbetler..zaten esnafların pazarlık payı koyma olayı da çok saçma,fiyatı uyuyosa alırım uymuyosa almam,herkes böyle davransa sistem de rayına girecek ama nerde..
Hic ugrasmadigim sey.
Bu millet, Marketten, mağazadan aldığını kuruşuna kadar "tıkır tıkır" öderken; yukardaki resimdeki yaşlı kadının tezgahına gelince gotü kalkar, pazarlık eder.

Ama varyaa! Harbiden dinsizin hakkından imansız gelirmiş. Marketler ve mağazalar bizi iyi ıslah ediyorlar ama hala bizde tık yok.
arada ben de yapıyorum. geçen bin liralık evi 1200 e tuttum.
asla yapamadığım hadise. insanın emeğini hiçe saymak gibi geliyor. şimdi ne emeği gelişi kaç para biliyor musun falan diye söyleneceksiniz ama. bazen gülümsemek, konuşmak, sorulara sabırla cevap vermek o ürürün bakımını satılana kadar yapmak. gibi bir sürü ayrıntısı var.
Yerine göre yapılır karşındaki çakal ise sonuna kadar yap, yok hinlik cinlik yoksa verirsin.
sünnettir yapmak lazım yoksa kazıklanabilirsin.
en sinir olduğum şeylerdendir.
ölücü sayısı gün geçtikçe arttığı için sürekli çoğalmaktadırlar.
pazarlık yapmak için en önemli araç karşı tarafı ölçebilmektir. ölücü gibi gidip de yüz liralık şeye elli lira derseniz bu iş asla olmaz. makul olmanız ver karşı tarafın aklına girebilmeniz gerekmektedir. ürünü kötülemek iyi bir yöntem gibi dursa da, karşı tarafın aklına "lan madem kötü, ne diye almak istiyorsun" sorusunu getirir. başka yerde şu fiyata satılıyor derseniz de "madem öyle git oradan al" veya "o fiyata getir ben alayım" şeklinde sonuçlanır.

eğer letgo'dan bir şeyler satın alacaksanız, ürünün ne zaman konulduğu sizin için en önemli olan etkendir. şöyle ki, yakın zamanda konulan ürünler bazı etkenlerden dolayı, mesela en bilineni taşınma, çok uygun fiyatlara satılır. bu ürünleri kaçırmak istemezsiniz. o yüzden ilk, en son konulan ürünlere bakmakta fayda var. daha sonrasında ise, uzun süredir bekleyen ürünler gelir. bu ürünleri satan satıcı, artık bitse de gitsek moduna girmiştir. uygun gördüğünüz bir fiyatın birazcık altından muhabbete başlarsanız, uygun gördüğünüz fiyata kadar yükselebilr ya da ilk fiyattan satın alabilirsiniz.

pazarlık yapmak psikolojik bir savaştır. gazanız mübarek olsun.
bazı insanların uzman olduğu, bazılarının ise asla beceremediği olgu. ben mesela bu olayı bir türlü başaramıyorum. azıcık indirsem tamamdır diyorum. diğeri geliyor resmen yarı fiyatından daha fazla indiriyor gözümün önünde hem de
Herhangi birini herhangi bir şeye ikna etme kabiliyetim çok yüksek olduğu için bunda da iyiyim. Hem pazarlık sünnettir. * entj doğmuşuz bi kere. Asdf.
Bazen yapmamam gereken yerlerde yapıyorum ve sonra fiyat iniyor ama bende keşke yapmasamıydım diyorum annemden öğrendim pazarlığı sağolsun.
iki kuruş için pazarlık yapmak uzattıkça uzatmak çomarlık alametidir.
Ben gibi acemi kişilerde eğreti duran, bir nevi söz sanati.
Ürünün piyasasını biliyorsan çok mantıklı bir eylemdir. rastgele bu adam beni hertürlü kazıklıyordur, dur bakim en dipten başlayayım dersen bu sadece laf olsun diye yaptığını gösterir, amacın biraz düşük bir fiyata almaksa makul bir indirim istemek daha doğrudur. En güzeli iki tarafında memnun olacağı orta noktayı bulmaktır, satıcının zor durumundan yararlanıp ölücülük yapmanın adıda pazarlık olmasın bi zahmet. Milletin usturupsuz pazarlık alışkanlığı yüzüden hicbirseyin fiyatı etiketteki olmuyor, mutlaka ustune bir pazarlık payı ekliyorlar, bir çok yerde sistem çürümüş.

Bir de kesin kazıklandımcılar var ki, bazen alınan malzemenin değerinin yanindan bile geçmeyen 3 5 liralık pazarlık icin yırtınıyor, pazarlık herzamn fiyat kırmak da değildir sen istersin satıcı kabul eder veya 1 kuruş dusmez yinede, pazarlık yapılmış olur.
çok pis pazarlık yaparım. ama bir merhamet, acıma duygusu üzülme oluyor artık eskisi gibi yapamıyorum yaşlandım heralde.
şu olayı hiç beceremiyorum direkt parası neyse verip alıyorum.
Hiç bir şekilde aksinin düşünülmeden onu daha uyguna alabileceğini bilmektir.
sünnettir.
sünnettir.
lakin indirim olacak diye kayıtlamamak lazım.