bugün

her sene olduğu gibi almanyada thüringen eyaletinde yer alan weimar şehrine yaklaşık 8 km uzaklıktaki bad berka'da 7-9 ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen açık hava festivalinin bu seneki adı. devasa sahnesinin üstünde hell is here yazan, türkiyede metalci mi varmış, esas metalciler burdaymış dedirten, acayip eğlenceli, avrupada adamlar metalci türk görmedikler için bize crazy turks denilen, sıkı dostluklar ve arkadaşlıklar kurulan festival.

bolt thrower abi ile gittiğimizde kimsenin bizim türkiye'den geldiğimize inanmadığı, hatta "metalci bir türk olabilir ama iki metalci türk ancak bir mucizedir!" cümlelerinin duyulduğu, zaman zaman meksikalı, italyan ve hatta komşumuz yunanlılara benzetildiğimiz, bolt thrower konserinde ise karl willets'ın "sizleri burada görmekten çok mutluyuz, ama sizden daha uzak yerlerden gelen türk arkadaşlarımız var..." dediği, herkesin kollarında konser alanına girebilmek için takılan yeşil-siyah bilekliklerinin olduğu ve hatta el bileğinden dirseğine kadar başka festivallerde (w.o.a veya summerbreeze) takılmış bilekliklerin rütbe edası ile gösterildiği, herkesin aynı yalağa işediği çiş kardeşliği kurulan, seyircilerin arasında eller üstünde taşınarak en öne kadar insan denizi üstünde giderek crowd surfing yapılan, bu sene yaklaşık yedi bin kişinin katıldığı sanılan açık hava festivali.

çıkan gruplar ve kısaca yorumlarım ise şu şekildedir:

7 ağustos perşembe:

20:00 - 20:45 - Purgatory(ger)-death metal = valla weimar'da ve KZ Buchenwald'da geziyorduk dinlemedim .
21:00 - 21:45 - Deadborn(ger)-death metal = bunlar çalarken giriş sırasındaydık...
22:00 - 22:45 - Farsot(ger)- black metal= güzel grupmuş, tavsiye ederim.
23:00 - 23:45 - Skyforger(ltv)- pagan metal= en kötü parçalarını çalarak beni hayal kırıklığına uğrattılar. nerede battle of plakani...
00:00 - 01:30 - Dismember(swe)-death metal = züppper grup, sahne performansları harika...

8 ağustos cuma:

13:45 - 14:30 - Irate Architects(ger)-death grind metal= otelden bad berka'ya geliyorduk o sırada.
14:45 - 15:30 - Defloration(ger)-death metal= iyi gruplarmış...
15:45 - 16:30 - Tyrant(swe)-black metal= tavsiye ederim herkese...
16:45 - 17:30 - Hail Of Bullets(nl)-death metal= bunlar da güzel çalıyor...
17:45 - 18:30 - Lividity(us)-death grind= bunların allah belasını versin diyorum. ne müzikleri müzik, ne vokalleri vokal. ha dinleyene saygım sonsuz o ayrı mesele. ben valla hiç beğenmedim.
18:45 - 19:30 - Kampfar(nor)-black metal= bu elemanları zaten dinliyordum, baya da güzel çaldılar...
19:45 - 20:30 - Tyr(far)-folk metal= festivale renk katan gruplardan. zaten seviyordum. folk metal seven biri kaçırmasın. bunda kafa sallayan bunlarda da kafa sallar; primordial, kromlek, manegarm, korpiklaani, lumsk...
20:45 - 21:45 - Unanimated(swe)-death metal= güzel grup.
22:00 - 22:45 - Endstille(ger)-black metal= arkadaşımız bateristlerinden birer t-shirt almış. manyak bir grup hakkaten. logolarında mg-42 var, gerçekten de o hızda müzik yapıyorlar....
23:00 - 00:00 - Bloodbath(swe)-death metal= süper grup...
00:15 - 01:30 - Bolt Thrower(uk)-death metal= festivalin en ağır topu, gözdesi, canımız ciğerimiz, dinleyen manyak, dinlemeyen pişman olur. sahnede harikalardır. the kill chain şiddetle tavsiye edilir... hayranları iron maiden'dan aşağı kalır grup değilsiniz diye wacken 08 yerine oylama sonucu party.san 08'de çalmaya karar veren old school'un bağrından gelmiş grup...

9 ağustos cumartesi:

13:45 - 14:30 - Imperious Malevolence(bra)-death metal= weimar'da alışveriş yapıyorduk.
14:45 - 15:30 - Insision(swe)-death metal= alışveriş.
15:45 - 16:30 - Facebreaker(swe)-deat metal= alışveriş
16:45 - 17:30 - Koldbrann(nor)-black metal= alışverişten dönüyoruz.(merak etmeyin size de birşeyler aldık)
17:45 - 18:30 - General Surgery(swe)-death metal= isimlerinin önüne hep dr koyan elemanlar, bunları pek dinlemedik, alanda uyuyorduk...
18:45 - 19:30 - Vreid(nor)-black metal= sıkı grup tavsiye ederim...
19:45 - 20:30 - Maroon(d)-metal core= hiç tarzım değil, sevene bırakıyorum kendilerini.
20:45 - 21:30 - Impaled Nazarene(fin)-black'n roll= ilginç bir grup...
21:45 - 22:45 - Legion Of the Damned(nl)-trash metal= özlediğimiz, beğendiğimiz tatlar. konserlerinin sonunda creeping death'in bir bölümünü çalarak metallica'cı gençlerimize selam gönderdiler...
23:00 - 23:45 - Behemoth(pl)-death metal= festivalde en çok beğendiğim grup oldular. o nasıl bir sahne tasarımıdır. hele basçı ile diğer gitaristin üzerine çıktıkları stand mükemmel olmuştu. vokal-gitarist konserin ortasında incili yırtıp seyircilere attı. dinleyin, şiddetle tavsiye edilir. adamlar yılın 365 günü turnedelermiş, stüdyolarını vs. tur otobüsünde yapıyorlarmış. iyi müzisyenler...
00:00 - 01:30 - Obituary(us)-death metal= ustalara saygı kuşağının son bölümü. kim sahnede nerede duracak, seyirci ile iletişim nasıl kurulmalı vs. bütün bunlar bu konserde izlenilmesi gereken şeylerdi. efsane gruptur, ayrıca çok mütevazi adamlarmış....

tadı damağımızda kaldı, ülkemizde böyle bir festivali değil organize etmek, organize etseniz bile gidecek adam bulamazsınız. yazın almanyadaki festivallerde gidebilmek için, kışın it gibi çalışıp para biriktirmeye çağırıyorum herkesi.

seneye kesinlikle bu festivale ve büyük olasılıkla w.o.a veya başka bir festivale gideceğiz. gelmek isteyen bizi bulsun, ne nasıl yapılır, nereye nasıl gidilir, nerde nasıl davranılır seve seve anlatırız hem de beraber kafa sallarız....

ayrıntılı bilgi için:
google earth koordinatları: 50.901625,11.26605
(bkz: partysan acik hava festivali)
http://www.youtube.com/watch?v=r8TLnbm_3zc&feature=related