bugün

minübüs ve otobüs şoförlerinin başlatması durumunda otobüs bileti yerine prezervatif kullanacağım uygulama.
+amca gazete bi ekmek
+amca bune?
+para üstü
diğer gün
+amca bi gazete bi ekmek
+olum bune?
+paranın geri kalan kısmı.
(bkz: tipitip)**
söz konusu durumda anlaşılamamış hadise ise şudur: Gerçekten bakkalın bozuk parası yok mudur? Yoksa o sakızları elinden çıkarmaya mı çalışmaktadır? Ya da her ikisi de değil de bakkal bozuk para bende kalsın mantığında mıdır?
ciddi bir saygısızlıktır.çok açıktır ki mühim olan on yirmi kuruş değildir.sizin iradenizi hiçe sayıp isteyip istemediğinizi sormaksızın bunu gerçekleştirmeleridir mesele.yapanlar lisan-ı münasiple uyarılmalıdır.
siz bir çuval sakızla alışveriş için bakkala girseniz size para üstü diye sakız veren bakkal bu defa oduna sarılacak belinize belinize vuracaktır kanımca...
gazetelerde artan paranın uzerine verilen defalarca verildiğinde insanı geren şey. (bkz: Gıcık olmak)
(bkz: bir para birimi olarak sakız)
-bu ne kadar...
-11 yeni ytl
-alıyorum
-bozuk yok 100 lira bozabilirmisiniz ?
-hee bozarız laa munittin boz gel şunu...
-* bozamadım abi
-tamam yav ordan 89 yeni ytl'lik sakız al...
-sakız ne kadar
-tane 25 guruş...
genelde terminallerde alışkanlık haline getirilen süistimal.adam onca yoldan gelmiş karnı acıkmış çişi gelmiş vs. zaten sattığı seyler piyasa değerinin çok üstünde olmadı abi yetmez bu kadar kazık bi tanede sakız iteliyo ustune. azmış gibi görünsede küçük bi sakız ortalama hesap edersek 1 sakızdan 100 lıra kazansa gunde 500 kişiye aynı şeyi yapsa gunde 50 ytl yılda 18.250 ytl vay anasına deli para hic bu acıdan bakmamıstım
sakızların kalitesiz ya da kullanma sürelerinin geçtiğini gösteren durum.
Sakız artık kutularda satılmaktadır.Kutuda satılan sakızın bedeli verilecek para üstünün iki katı değerindeyse kutunun maket bıçağı ile tam ortadan ikiye bölünmesi ve içerisindeki minik sakızların sayılarak yarısının tespit edilip kesilen yarım kutunun içerisine yerleştirilmesi gibi meşakkatli bir eyleme dönüşmesi ile sonuçlanacak
durumdur.
öncesinde para ustu olarak sakiz veren bakkal şeklinde incelenmiş olgu.

böyle şovenist hareketlere gerek yok.
(bkz: yapma evladım)
(bkz: yapma çocuğum)
süper, hiper, gross demeden yurdumun tüm marketlerinde uygulanan yöntemdir. öyleyse büyük marketler asimile olmuş ve bakkal amca haklı mücadelesinde zafere ulaşmıştır. çünkü para üstü olarak sakız vermek bakkal amcanın ticari zekasının ürünüdür.
(bkz: para olarak sakız vermek)
-bakkal amca bi tane ekmek aldım 10 tane sakız veriyorum.
modern bakkallar vermiyorlar artık sakız falan,çok mahrum kaldık bu zevkten ey bakkal emicalar duyun sesimizi!
nev-i şahsına münhasır bakkallarımızın stratejik uygulaması.
yurdum insanının dünya ekonomisine kattığı pazarlama şeklidir, taktiğidir.
ertesi gün para olarak sakız verildiğinde garipsenmemelidir.
bakkalların çakalca taktiğidir. bu taktik ile hem kasadan bozuk para çıkmayarak hem de sakızdan kar edilmiş olur.
-amca bir ekmek aldım, buyur parası.
+10 kuruş yok. sonra geldiğinde alırsın.
-amca sakız teklif etmedin. sakız alıyım ben.
+sakız 15 kuruş kaybol velet!
-?^&¿`+
artik otomatikman bakkali yormadan kendim gidip aldigim eylemdir..herturlu bize kacacak o sakizlar amk..