bugün

en şahane sözlük klonu. azeri sözlüğü.

http://ozaramizdi.uni.cc/
"detay ara" yerine "eşele" olan sözlük.
(bkz: yaz ki seni görebilek)
çok güzel bir sözlük klonu. 3 aydır yayında olan ama yeni farkına vardığımız oluşum. çok samimi ve masum geldi bana. hesap alınmasına alınır da azericeyi nasıl halldicez bilemiyorum doğrusu.
insanın yüzünde bir tebessüm bırakıyor. eğlenceli bir site.
hemen üye olduğum sözlük, kusura bakma ulu.

(bkz: türkiye li dostlar öz aramıza qoşulsa olacaqlar)

başlığını görünce bakalım ne olacak dedim. bakalım ne olacak. bekle beni azerbaycanlı dostlar. ehe.
(bkz: ) vermek yerine "bax" vermek diyerler. men eyle diyerem ki çox gözel ve eylenceliktir bu sözlük.
"mevzu başlık" yerine "mövzü başlık" diye bir şey barındıran şeker sözlük.

bir de emolar gibi yazıyorlar. "kabul etdim", "olacaq" vs vs..
"olm bizim dil de onlara komik geliyordur herhalde" geyiğinin ispatlandığı entrylerin girilmiş olduğu site. özellikle şunu aktarmak istiyorum:

sözlüklerin cox yayılmış olmasından, sözlük formatına daha çox hakim olduqlarından dolayı azerbaycan türkcesini eylenceli gördüklerinden ( " hakan ortasını yaptı" bize eylenceli geldiyi kimi ) önceden gözlneilen ve bugün de baş tutan hadisedir.
(bax: xöş gelmisiniz)

ağzı göyçæk |26/8/2008 19:33 ~ 19:36 (Sebep: bax)

not:buradaki birçok harfi sözlük tanımadığından ben biraz düzenleme yaptım.
(bkz: hesablama maşinkası)
fazla değil bir hafta okunsa qıymatlı azeri lehçesini öğrenmeye vesile olabilecek oluşum. *
"mövzu başlığına yazmaq istediyiniz bir şey varsa, çekinmeyin yazın. (düzgün yazın)".
"uludag sozlukten zall ben" isimli yazarı bulunan sözlük.
yazar olmak için açılan sayfayı doldurduğunuzda ad soyad kısmının altına şöyle demektedirler: Adınızı ve Soyadınıizı düzgün yazın (dovşanlıq elemeyin)
gayet güzel özelliklere sahip, enfes bir sitedir. qarışdır, aparatlar, 1001 xırdavat gibi kendine özgü özellikler bir yana, italik, bold gibi karakterlerle yazı yazma imkanı, azeri alfabesinde bulunan harflerin başka ülkeden girilen entrylerde kullanılabilmesini sağlayan tuşlar, "yuxarı qalx" özelliği ile sayfanın en üstüne gidebilme kolaylığı, x+y=? butonu ile sanal hesap makinasına ulaşma imkanı vs. başlı başına özgün ve öncü fasilitelere sahiptir. sadece bu yanı bile türkiye'de ortaya çıkan birçok klona fark atmaya yetecektir.
bununla birlikte azerbaycan dışında bir ülkeden katılan yazarlarının entrylerinin yanında katıldıkları ülkenin bayrağı çıkmaktadır.
azeri türkçesini ise birkaç kez okuduktan sonra, 4-5 kelime dışında anlamayan olmayacaktır sanırım, o kadar duru ve aslında o kadar bizden. ufacık aklı sayesinde azeri türkçesi ile dalga geçmeye çalışanlar ise sadece bsg çay koy diyebiliyorum...

çox yaxşı bir sözlüktür ay balam...
türk yazarların, türkçe yazanların başına türk bayrağı koymuş ve artık türk yazarların da yazabildiği sözlüktür. ulan ne güzel düşünmüşler be.
an itibari ile uludağ sözlük hakkında başlık açmış sözlüktür.

--spoiler--
sahifenin sonunda "feci şekilde bir ek$i sözlük klonudur." yazılan sözlük.
--spoiler--
uludağ sözlük başlığı tarafımdan açılmamıştır, sözlük hakkında ilk yazıyı ben yazdığımdan, uludağ sözlük başlığı modersayon tarafından açılmıştır fakat ben açmışım gibi sanılmaktadır. ha kötü bir şey mi ? hayır. ama yine de bilgilendireyim dedim.
--spoiler--
yaz ki seni göre bilek
--spoiler--
eşele aparatının hemen altında ermeni terrörü adlı bir aparat bulunmakta olan sözlük. *
ssg
adlı mövzu başlığı helelik yoxdur. yazar ise var!

nasıl yani?
maalesef türk ve özellikle uludağ sözlüğü yazarlarının artmasıyla orijinalitesini ve saflığını kaybetmeye başlayan kardeş sözlük. rahat bırakın olm adamları.
g nöqtesi başlığındaki entryleri yardıran sözlük.

tanım 1: cinsi elqe zamanı toxunulan zaman qadının ağlını başından alan ultra hissiyatlı bölge.

tanım 2: sözlükdeki qadın yazarlar bağışlasın, yazacam, bele başa düşdüm ki, klitorisin ucundakı mikroskopik nöqtedir. ele deyilse, menim o nöqteden xeberim yoxdur...

tanım 3: elmde ağırlıq merkezi olaraq da biline...

ha bir de swh ya da gb glş*'ye dönmüş durumda.
okurken lehçeden dolayı olsa gerek yazarları büyümüş de küçülmüş çocuklarmış hissine kaptıran içinden bilgi fışkıran sempatik sözlük.

(bkz: yaz ki seni göre bilek)*
(bkz: istifadeci girişi)