bugün

vatandaşlık görevini yerine getirmeyen insan topluluğudur..*
"topunun dibine kibrit suyu" diyen insandır. "vicdani redçidir" bir bakıma. "adam bulamayan adamdır" kimine göre. ya da "en iyi lider benim ama aday değilim" diyendir kendisi *.
(bkz: secimde oy kullanmamak)
kullanmak hakkı olduğu gibi kullanmama hakkı da olan insandır.
sandıgın basına gıdıp vazgectım uleynnn dıyerek bu toplulga katılacagımı sımdıden ılan ederım. ne ıktıdardakı akp ne becerıksız muhalefet chp ne de eskılerden kalma yerden bıtmelere gıtmesın oyum. ne $ucuyum ne de bucu. kulagımda kalmıs nereden geldıgını bılmeden soyluyorum mazotcuya mı vereyım? yenı bır baslık acılmıs zencı ıtına ıle getırtılır bızzat amerıkadan. *
ıslak sopayla dövülesi insandır. oy hakkı olmayanlara çok koyar bu tiplerin varlığı.
seçimden sonra parmağında mürekkep olmadığı için, çevresi tarafından eleştirilecek insan tipidir. cd kalemi ile tırnağını boyayıp bu baskıdan ve eleştirilerden kurtulabilir.
siyasi arenadaki insanları eleştirmeye hakkı olmayan insandır. "memleket kimlerin eline düştü" gibisinden konuşan versiyonuna " oy verseydin de getirmeseydin" şeklinde cevap verilmesi gereken insanlardır.
kendini yaşadığı ülkede söz sahibi hissetmemek sonucu tepki olarak oyunu kullanmayan, bu duruşuyla ülkesi adına iyi veya kötü tek bir cümle kurmaya hakkı olmayan insandır.
oy hakkini kullanamayan insanin yakaladigi yerde dovecegi insandir.
oy kullanmayan insan bu ülkede yatacak yeri olmayan insandır.
üşengeç türk insanı modelidir.
kesinlikle,ülkenin ne siyaseti ne de hükümetin gidişatı üzerine yorum yapmaya hakkı olmayan insan tipidir.kahve köşelerinde,kantinlerde,berberlerde vs. bir çuval dolusu laf söyleyip ondan sonra yapabileceği tek şeyi yani oy kullanmayı gerçekleştirmiyorsa o hükümet ülkeyi satsa bile ona söz hakkı düşmez.çünkü vatandaş olarak yapması gereken en en en öncelikli görevi sandığı boş geçmiştir...
Bazı durumlarda kafası karışmış ve kime nasıl ne umutla oy versem ki diye düşünürken zamanı geçirmiş insanken,kimi durumlarda da "zaman maman uzatılmadı,sınav falan anlamam ben,faksımın olmaması da muhtarlığın değil senin sorunun" diyen yetkililerle karşılaşma sonucu oy hakkını kullanmaktan mecburiyetle vazgeçmiş insandır.
asosyal insan...
farketmezci insan da olabilir.
görüşlerini hiçbir parti veya bağımsız milletvekilinin temsil etmediğini düşünen gayet normal ve sosyal olabilecek olan insandır.
mevcut iktidardan ve muhalefetten olabildiğince memnun kişidir. iktidarın iktidar, muhalefetin muhalefet, diğerlerinin de dışarıda kalmasını isteyen kişidir kanımca.

yani sadece iktidardan memnun değildir, muhalefetten de memnundur. yani şimdiki mevcut durumdan örneklemem gerekirse, 22 temmuzda oy vermeyen kişi iktidarda akp'yi muhalefette chp'yi görmek istiyor demektir. yani aslında oy kullanmamak 2 oy kullanmak gibi oluyor.

tahminimce bu durum süreklilik arzediyorsa kişi için yukarıdaki söylediklerim geçersizdir tabii ki. eğer sürekli oy kullanmıyorsa ya çok zengindir, mirasyedidir ve dünya umrunda değildir ya tembeldir ve küçükken çok şımartılmıştır, bakkala bile gönderilmemiş ekmeği bile anne baba almıştır.

ayrıca oy kullanmayan insanların intihar eğilimleri araştırılmalıdır. sanırım oy kullananlar içerisinde 22 temmuzda intihar sayısı sıfır olacaktır. yani intiharı düşünüyorsanız niye oy kullanasınız en azından seçim sonuçlarını görene kadar intihar olayı ertelenecektir.
oy kullanmama hakkının bulunduğunu bilen kişidir. oy verecek kimsecikler bulamamıştır. denilebilir ki, "böyle bir ortamda oy kullanmamak akılsızlıktır!" o da diyebilir ki, "eee?!"
kendisini yönetecek insanları başkalarının seçmesinde bir sakınca görmeyen insandır. bu arkadaşları koyuna benzetmek yanlış olmaz sanırım, zira bir koyun da çobanını kendisi seçmez ve seçilen çobanın kim olduğu onu pek rahatsız etmez. karnı doysun yeter.
bu insan modeli çeşitlere ayrılmaktadır,kafasına uyan parti olmadığı için oy kullanmayanlar,sandığa gitmeye üşendikleri için oy kullanmayanlar,belki de uyuyakaldıkları için oy kullanamayanlar! ,birilerine gıcıklık olsun diye oy kullanmayanlar vesaire vesaire... sonuç olarak eğer özrü birincisi dışındaki herhangi bir mazeretse, yüzüne tükürülmesi gereken ,duyarsız insancık ya da insancıklar...
imparatorluk yanlısıdır. gücün karanlık tarafına kayma potansiyeline sahip insandır.
yaz tatili nedeniyle sayısı oldukça fazla olacaktır.
gezeteleri okumaya arka sayfadan başlayan insanlardır.

bugün bunlardan bi tanesine sordum, ''oy kullanacakmısın?'' diye,
''yok kullanmayacagım'' dedi.
''peki kullansan kime verecektin?'' dedim.
''genç parti'ye verecektim'' dedi.
''iyi lan aferin sakın kullanma'' dedim..
oy hakkını çok istekli olmasına rağmen kullanamayan insan= pnar

askıların inmesinden önceki çarşamba bursa' da dersler ekilerek kocaeli' ne gidilir. saat geç olduğundan muhtar kapanmıştır, "yarına işallah" denilir. anneyle vakit geçirmek için perşembe günü gezilir, tozulur eve geç gidildiğinden; o günde kayıptır. cuma günü muhtara gidilir ama öğlen tatiline denk gelinilmiştir. eve geri dönülür ve birazcık kestirilir. kalkınca herşey çok geçtir artık. ne için o kadar yol çekilmiştir, durum ne olmuştur? üzüntüyle bursa' ya geri dönülür. askı süresi daha sonra uzatılır ama pnar' ın vakti yoktur gidemez. aradan zaman geçer ve pnar' ın bursa' daki muhtara işi düşer. muhtarın "sen neden kayıt olmadın burda" sorusuyla şaşırır. çünkü pnar' ın kağıtları bursa' ya gönderilmiştir. ama çok geçtir artık bir oy heba olmuştur... *