bugün

tarihi bir realitedir..içlerinde en çok alkol kullananları ise 2.murat, yavuz sultan selim ve 4.murad'dır..bu padişahlar aşırı alkol tüketimi ile alakalı hastalıklardan vefat etmişlerdir..diğer padişahların da bir kısmı içmiştir ama az içmiştir..bazı osmanlı padişahları ise hiç içmemiştir..

bir oranlama yapmak gerekirse padişahların yüzde 40'ı alkol kullanmıştır..yüzde 60'ı kullanmamıştır..

şunu unutmamak gerekirki osmanlı padişahları da birer insandı ve belli zaafları olabilmekteydi..

eksi rep verecek olanlar önce aşağıdaki videoyu izleyip ondan sonra karar verirlerse çok daha isabetli olur..

buyrun murat bardakçı, kanıtları ile anlatıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=ucjFtCjdckY&feature=g-vrec&context=G23f38a8RVAAAAAAAAAw
gayet normal durum. nesine şaşar gafiller anlamıyorum.
Doğrudur, şüphe yoktur. Tarih öğretmenleri ders esnasında dahi anlatıyorlardır. özellikle 2.selim çok içiyormuş, ben öyle duydum.
içmeyenelerin durumuda ortada.
koskoca bir iftiradır. özellikle sarhoş selim asla içmezdi. aşkın verdiği sarhoşluktan bahsedilirdi. cahiller.
kesin değildir. bazı padşahların içtiği söylenirse de aksi görüşler vardır.

ama benim anlamadığım olay başka. 22:00 den sonra alkol yasağı olur bağırırsın, kızlı-erkekli diye ortalığı birbirine katarsın. sebep ne ? hayat tarzımıza müdahale, insanları yargılamak,yaftalamak,yadırgamak vs diye.

ulan peki sanane bundan yüzyıllar önce yaşamış insanların ne bok yediğinden gavas.
padişahların kendilerini bağlayan durum.

bu millet için devlet için yaptıkları hizmete bakarım.

not : bazı gerzekler için ayrıca belirteyim.

atatürkün içtiği içki de kendini bağlar.

atatürkten de padişahlarımızdan da allah razı olsun bu memlekete hizmet ettikleri için.
istisnalar disinda icilmemistir, icilse bile gunahi onundur sonucta onlarda insandir.
atatürk içkisini içerken halka seslenerek bakın osmanlı padişahları gizli gizli içti ama ben saklamıyorum demiştir.
sadece padişahları bağlayan durummuş. ulan atatürk içince bin bir laf padişahlar içince auu. hadi oradan. evet.
saray mutfağı listelerinden çok açık görülebilecek gerçektir. mesela 2. abdülhamit rom tutkunuydu, arada güzel şaraplardan keyif alacak kadar da zevk sahibiydi. bundan beis görülecek ya da gurur yapılacak bir durum göremiyorum. içen içmiştir işte afiyet olsun.
reddedenler güldürüyor beni nedense.
Muhtemelen yalandir. Padisahlar itikatli insanlardir.
Velev ki iciyo olsunlar bundan kime ne dir. Icen icer aga.
tartışılması bile abes olan bir gerçektir. yaşar nuri hoca'nın dediği gibi "bu meseleleri durduk yere konu etmeyiz. ama sorarsan cevabını alırsın. senin kuş kafan rahat olsun diye yalan mı söyleyeceğiz?"...

hayır, osmanlı padişahlarının içki içmediğini savunan cahillere bakan sanır ki içki içtiklerini söyleyenler yabancılar! yahu içki içtiklerini söyleyenler, "osmanlı tarihi" adına ne biliyorsan öğrendiğin o zamanın osmanlı tarihçileridir ve görgü tanıklarıdır. bazıları da padişahların özel hayatlarını bilecek kadar yakınlarıdır.

mesela evliya çelebi... evliya çelebi şahsen kendisinin ömründe içki ne kelime, kahve ve tütün bile içmediğini defalarca övünerek anlatır. kendisi 4. murat'ın musahibidir. 4. murat'ın çok ihsanını görmüştür. 4. murat'ı yere göğe koyamaz, övgülere boğar. ancak ayyaşlığını da, anlamsız denecek seviyede aşırı kan dökücülüğünü de, oğlanlarla münasebetini de hiç çekinmeden yazmıştır. hatta içkiye "kendi dilinde" (evliya çelebi'nin ifadesi) "çakır" dediğini, "çakır" dediği anda hemen içki sunulduğunu, içmeye sabahtan başladığını açıkça anlatır. bu konulara değinirken ne yerer, ne över. olduğu gibi anlatıp geçer gider...
Ben ki içkiyi Tütünü yasakladım kim ki bana bu iftarayı atar. IVMurat.
Şaka bir yana sarı selim harici içen padişah yoktur. Çünkü çamur at izi kalsın mantığı tarafların attıkları itirafların tarih diye bize yutturulmasını sağlayan oryantalistlerin savunduğu tez. Adaş bardakçı gibi tarihçi olamıcak insanları tarihçi sananların da inandığı tezdir. Ahmet şimşirgil gibi profları bizden olanları okuyun da azcık gerçek öğrenin. Osmanlıca bile okuyamayan adama tarih programı yaptıtanlar utansın sayeainde böyleyiz.
kimi cahilin "efendim 4. murat içkiyi, tütünü yasaklamıştı. o zaman içiyor olamaz. oryantalistlerin iftirasıdır" diye saçmalamasına vesile olan mevzudur.

cahilin "oryantalist" dediği 4. murat'ın musahibi olan evliya çelebi (bkz: #27045459) oluyor!... cahillerin okuma yazmayla alakası yoktur ve hele bir kitaba bu kadar para vermeye kıyamazlar ama inanmayan alsın, okusun:

http://www.n11.com/gunumu...I3H0-GzscQCFSrlwgodSHMAxA

peki 4. murat içkiyi ve tütünü yasaklamış mıdır? tabi ki yasaklamıştır. sebep? o zamanlar tütün öyle sigara gibi tek başına içilmezdi. kahvehanelerde toplanılır, nargile içilirken sohbet edilirdi. tabi sohbetler siyasi konulara kayınca sıkıntıya sebep olurdu. ayrıca tütün sebebiyle yangın çıkma ihtimali de vardı. keza meyhaneler de fesat çıkmasına sebep oluyordu.
bizzat hanedan ailesi mensuplarının belirttiği ve tasdik ettiği durum. bir çok padişah içki içermiş ve hatta uyuşturucu kullananları da varmış;

http://alkislarlayasiyoru...ahlari-tarihin-arka-odasi
bir realite. ayrıca hepsi gavur kanına sahiptir.
zina da alkol de sadece fakirlere yasaktır. din fakirleri gütmek için icat edilmiştir.
Genelleme yapılmaması gereken durum.

Hepsi içmezdi. içmeside kimseyi alakadar edemez.
Günahi ona kime ne.
müthiş bir tespit ve iddia. ne yapmak lazım şimdi? tüm hayatım sarsılıyor. uf, ne yapalım söyleyin. çok önemli bir noktaya parmak basmışsınız. her şey değişecek. artık hiçbir şey aynı olmayacak. uff. heyecanlandım. abi söyleyinne yapacaz?? dur şınav çekeyim ben..bir...iki..
nede olsa lale devri çocuklarıyız biz.
padişahlar sütten çıkmış ak kaşıktı sacmaligina inanmamak lazım. muhtemelen içmişlerdir günahı boynuna.
içenler vardır içmeyenler vardır. Ama içmeyen padişahların çoğununda farklı huyları vardı.

Yıl olmuş 2016 bilgi çağındayız. Gerçi kitaplar var her zaman bilgi çağı. Ama halen padişahların yaşamını bilmeyen kişiler var.

Adam diyor ki padişahlar hep savaştaydı ne ara haremde falan kalacak. Bazı padişahların onlarca çocuğu var. 20 30 çocuklu padişahlarda zaten savaşırken çocuk yaptı.