bugün

"torunuyuz" diyen gezen tiplerin kabullenemedikleri gerçektir. üstüne bir de valide sultanların aslında hep gayrı müslim kadınlar olduklarını söylediğinde çığlık atarak ortamdan kaçıyorlar.

bir şeyi sahipleneceksen her şeyi ile kabulleneceksin aslanım. bak biz ecdadımızı her türlü kabullendik. öyle sadece iyi şeyleri alayım kötü şeyleri halı altına süpüreyim ile torunluk olmuyor. osmanlı torunuyuz diye gezip padişahların "alkol" almış oldukları gerçeğini değiştiremiyorsun.
yarasın koçlarıma, çok savablıdır.
rom içen abdülhamid'di dimi hani şu o.smanlı çocuklarının taptıkları.
Bir realitedir. Cumhuriyet çocuğu değil osmanlı çocuğuyum deyip içki sigara içmeyip harama el uzatan eksik zekalıların bilmezden geldiği olay. Ama bu cahiller şunu da bilmez sigara yasağı getiren 4. Murat'ın ölümü de sigaradan olmuştur.
islam halifelerine yakışmayan hareketlerdir. Puhahaha.
bilinen gerçektir. bazılarının fazlasıyla düşkün olduğu bilinir. evet.
veledi zinanin actigi basliktir efenim..
topkapı sarayı'na gitmisseniz, boğaz manzarasını da bilirsiniz. orada içilmez de ne yapılır?
olamazmı, olabilir. diyelim ki içti sanane, diyelim ki içmedi sanane. aaa doğru siz çomarlar hep gereksiz içlere kafa yorarsınız.
kımız diyelim ona daha yumuşak oluyor.
islam halifelerinin içki içmesidir ayrıca. bunu kimse demez. evet.
Öncelikle bütün Osmanlı padişahları Halife değildi.Hatta ilber Ortaylı Yavuzun da bu ünvanı kullanmadığını söylemiştir.Mektup girişlerine uzun bir tanıtım yazan Kanuni bile Halife unvanını her zaman kullanmaz.(Aynı dönem delhi sultanları da bu ünvanı kullanır) Osmanlı halifeliği ilk defa halkı Müslüman olan bir toprağı yabancı bir devlete bırakınca hatırlamıştır.Daha fazla bilgi için (bkz: imparatorluğun en uzun yüzyılı) (bkz: ilber Ortaylı) içki içme meselesine gelince bu meseleye kafasını takanlar şekilci insanlardır.Evet,içki haramdır fakat herşey değildir.insanların özel hayatıdır.Bir keresinde bir gazeteci Churcill'e eşcinsel misiniz diye sorunca ben devleti götümle yönetmiyorum cevabını vermiştir.
islam halifesi olan osmanlı devleti padişahlarının içki içmesidir. bunları savunup bir yerlerini yalayanlar halifeliği kaldırıp halka cumhuriyeti veren adama içki içiyorsun diye laf atarlar bir de. evet.
Sanki padişahları zamanında padişah içse bir şey diyebilecekmiş gibi konuşan adamları gördüğümüz başlık. içki dininden çok çok daha eskidir. yasaklanması zaten çok mantıksız. içene kızman, (sana bir şey demediği sürece) aşırı saçmalık.
osmanlı padişahlarının içerisinde içki içmeyen yoktur.
Zinhar yalandır. O muhteremler birakin icki icmeyi tuvalete gidip sıçmazlardı bile!
iv.murad, alkolü ve tutunu yasaklattı fakat kendisi sirozdan oldu. çoğu tarihçi alkolik olduğunda hemfikir, ne kadar da ironik.
aynı türkiye gibi sömürge ve batmış osmanlı'da ekonomiyi alkol ile çeviriyordu.
bırakın alkolün yasaklanması aynı türkiye gibi içkiden alınan ağır vergiler olmasa çok daha önce yıkılırdı. abdülhamit'in bomonti fabrikası açılışı yaptığı ve döneminde içilen biranın miktarının cumhuriyet yıllarında ancak kırkların sonunda ulaşılabilmiştir. türkiye gibi reklam da yasak değildi ortalıkta dolaşıyordu bira reklamları. bunlara kaynak göstermeme gerek yok isteyen araştırır malum kesim zaten ne yaparsak yapalım inanmayacak. atalarının reklamlarını okuyamayacaklar.
rıza abimizden dinleyelim.
https://www.youtube.com/watch?v=hsRGHdoLdDg
padişahlar aynı zamanda halife oldukları için ironiktir.
içenler vardır içmeyenler vardır. Ama içmeyen padişahların çoğununda farklı huyları vardı.

Yıl olmuş 2016 bilgi çağındayız. Gerçi kitaplar var her zaman bilgi çağı. Ama halen padişahların yaşamını bilmeyen kişiler var.

Adam diyor ki padişahlar hep savaştaydı ne ara haremde falan kalacak. Bazı padişahların onlarca çocuğu var. 20 30 çocuklu padişahlarda zaten savaşırken çocuk yaptı.
padişahlar sütten çıkmış ak kaşıktı sacmaligina inanmamak lazım. muhtemelen içmişlerdir günahı boynuna.
nede olsa lale devri çocuklarıyız biz.
müthiş bir tespit ve iddia. ne yapmak lazım şimdi? tüm hayatım sarsılıyor. uf, ne yapalım söyleyin. çok önemli bir noktaya parmak basmışsınız. her şey değişecek. artık hiçbir şey aynı olmayacak. uff. heyecanlandım. abi söyleyinne yapacaz?? dur şınav çekeyim ben..bir...iki..
Günahi ona kime ne.
Genelleme yapılmaması gereken durum.

Hepsi içmezdi. içmeside kimseyi alakadar edemez.