bugün

şu sıralar uygulamayı düşündüğüm eylemdir 5 de yatar ezanla kalkarım ohhh mis gibi.
(bkz: orucu uyuyarak geçirmek)
uyuyarak oruç tutmak anlamında kullanılan deyimdir.
sevapların uykuya yazılmasını gerektiren eylem.
oruçlu olmayı aç kalmaktan ibaret zanneden zihniyetin yapması yadırganamaz olan kendi çapında ibadet.
formülü sahura kadar yatmayıp oturmak, sonra iftara kadar oturmayıp yatmaktır.
eğer iftar ve sahurda ağır yemekler de yenilirse, ramazan sonunda yağlı b,ir göbeğe sahip olmanın yegana sebebidir.
anne babaların sitemidir bu, akşama kadar yatan genç bünyelere edilen remezan sitemi.
uygun değildir.

(img:#167461)
Oruç boşa açlık olmasın. Değerlendirmek lazım.
sahurda depresyon ilacı içip akşam 6 da kalkmak.
(bkz: niyet ettim yatmaya iftar vakti kalkmaya)
öteki taraftada başka birşey tutmaya sebep olabilinecek durum.
(bkz: her boka oruç tutturmak)
sabah 9 itibariyle sokağa giren patatescinin "patateeeiiisss" sesiyle uyandırılmak ile gerçekleştirilemeyen eylemdir.
orucu uykuya tutturmaya taa 2007 de niyetlenmişim demekki o zaman bu kadar sıcak değildi şimdi uykuya bile tutturamıyorum.

aa birde artık iş güç tabi büyümüşüm lan ben sözlük o zaman boş gezenin kalfasıymışam ben.

burdan beni bu yaşlara getiren sözlüğe sonsuz teşekkürler.
yaz aylarında en çok başvurulan yöntemdir. kış aylarında tutulan oruçlar süre olarak daha kısa ve hava şartlarından dolayı insanı daha az susatır. bu yıl resmi olarak 16 saat oruç tutuyoruz; günler daha uzun olduğu için.
yaşlılar tarafından akşama kadar uyuyan gençlere serzeniştir.
''orucu uykuya tutturan, sevabı rüyasında görür'' şeklinde tadı kaçırılmaya çalışılan durumdur. allah bilir.
sahurdan 2 saat sonra, yemek sindirilmeden hemen önce başlanılan ve iftardan 1 saat öncesinde son bulan, tatlı eylem.
dağıtılan takvim yapraklarında yazılana göre ; oruçlu iken uyumak ibadetmiş.
edit: (net cümle ve kaynak) Oruçlunun uyuması ibadet, susması tesbih, çalışması bereket, duası makbul, günahı bağışlanmıştır ( Muhtâru’l-Ehâdisîn, No:1287-Taberânî)
ne yalan söyleyeyim yarın öğlen 2 den önce kalkmamaya çalışacağımdan çokta eşeğin kulağına su kaçırmayacağımı düşünmekte olduğum durum.*
ibadet yaptığını sanmaktır. zaten yemişim ibadetini, asıl dert akşama dana gibi yemektir.

(bkz: fakir çatlatan ayı)
yobaz zihniyetidir.kardeşim bu sıcakta oruç tutması zaten hayırlı bir iştir.ne yani adam çok çalışıp kendine eziyet etmek zorundamı oruç bu mu?yatan adam orucunu rahat tutmak istiyordur.uyku orucu bozarmı hiç? yok neymiş sevabını azaltırmış.allahın her işine karışıyorsunuz bari vereceği sevaba karışmayın.
bu ramazan ayında neredeyse imkansız olan ritüel. her sene yapardık ama son 2 senedir olmuyor. 17 saat oruç var. 8 bilemedin 9 saati uyusak, 8-9 saat oruç tutacağız demektir bu. hiç de az değil.