bugün

''hayır diyenler 15 temmuz'un yanında yer alanlardır'' diyerek kendi halkının yarısına terörist muamelesi yapan adamın %50-60 bandında oy aldığı anketlerdir.

ister başkan olsun isterse padişah. benim gözümde insanlık olarak bir değeri yok. evet oyu vereceklere de yazıklar olsun diyorum. yarın nasıl hayır diyen arkadaşlarınızın, abinizin ya da akrabanızın yüzüne bakacaksınız?
adından da anlaşıldığı üzere (bkz: orc)ların yaptığı ankettir.

madem bu kadar önde, ab ile kriz yaratmak için neden götünüzü yırtıyorsunuz?
götten uydurma anket.

şu an recep tayyip erdoğan'ın danışmanları bile "hayır çıkarsa..." diye başlayan ve sonrasında yapılacakları anlattıkları tümceler kurmaya başlamış durumdalar. bunlardan biri de hayır çıkması hâlinde kasım'da bir referandum daha yapılabileceği yönünde.

sizin anlayacağınız şu ankete başta kaçak saray ve orc araştırma şirketi olmak üzere kimse inanmıyor. inananlar ise yalnızca ve yalnızca istenmeyen kıllar.

hata payı ya da yanılma payı denen şey 2 puandır. zamanında bu yandaş anketörler izmir büyükşehir belediyesi'ni binali yıldırım'ın %60'la kazanacağını iddia ediyorlardı. hatırlatma olsun diye yazalım: 2014 yerel seçimleri'nde akp'nin izmir'deki oyu %35,9'du. yani fark neredeyse yarı yarıyaydı.

eğer bu yandaş anketörler %57 diyorlarsa referandumdan çıkacak evet oylarının oranı %34-35 civarıdır.

not: evetlerin 40'ın altına düşeceğini tahmin etmiyorum ama 45'in üstünü de görebileceğine ihtimâl vermiyorum.
işin komik tarafı akp ve devlet bahçeli haricinde evet diyen yok. akp nin son seçim oyu %43 +1 devlet bahçeli. akp %45 i bulursa öpsün başına koysun. Edit: sokak anketleri de inandırıcı değil. Memur adam nasıl dönüp hayır diyeceğim desin ileri demokrasi ülkemizde.
(bkz: yalan atma orc)