bugün

genellikle pazartesi sabahı ve cuma okul bitiminin hemen ardından okunan istiklal marşından sonra okul müdürlerinin şovmen edasıyla ellerine aldıkları mikrofanla öğrencilere hitabıdır.
konuşmanın içeriği genellikle öğrencileri azarlama ve sorunlarla doludur. müdürlerin çoğunlukla konuşmayı çok seven insanlar olmasından ötürü uzun süren bu konuşmalarda kalabalık öğrenci grubunun kahkahalarına sebep olan gaflar pek sık görülmektedir. * * *
istiklal marşı sırasında gözüne takılan bir öğrenciye ' - hey sen beyaz gömlekli- ' diyerek kendimce anlamsızlaşan bir konuşmaya şahit olmuşumdur.sanırım okul müdür bir yaz gününde herkesin beyaz gömlek giydiğini görmemişti(!).
-10 tm-a 10 tm-a yerinize gecin. yahu bütün haylazlar bu sınıfa toplanmıs.
1 2 dk. gecer ya da gecmez...
-yavrum ne diyorum size. bakın tm leri örnek alın.
(bkz: balık hafızası)
ne kadar hayvan insanlarsınız bir susun be.
- yavrum sıraya geçin.
- yavrum kime diyorum?
- lan piç kuruları geçsenize sıraya!!! *
Okul müdürünün genellikle okul aidatları veya öğrencilerin kılık kıyafetleri ile ilgili bazı konularda nutuklar çektiği, sabah öğle akşam kar kış soğuk sıcak demeden, bıkmadan usanmadan devam edebileceğine inanılan "sıraya geçin! sessiz olun!" gibi uyarıların da araya serpiştirildiği konuşmalardır.
-"Hara mı bura? mera mı bura? nire bura? nire bura?..", "Tasını tarağını topla git!" gibi ifadelere de rastlanılmıştır bu konuşmalar esnasında.
çok uzun ve sıkıcı konuşmalardır. kendisini kimsenin dinlemediğini anlayan müdürün öğrencilere bağırıp azarlamasıyla son bulur.
müdür, çıkmış platform gibi bir yere, elinde mikrofon, ceket düğmeleri göbeğinden dolayı her an fırlayıp öğrencileri yaralayacak gibi durmaktadır.
-şimdi arkadaşlar, sizeeee bi' hikaye anlatacam. bi' gün bi' oduncu varmış, oğlu ona hiç yardım etmezmiş...
-evet arkadaşlar, bir hikaye daha anlatacam.
*
-yarın geç kalanlar hiç gelmesin almıyacam ohula hayvan herifler.
bkz: cumartesi okul yok lan arızaa
-oğlum
x-bıdıbıdıbıd
-yavrum
x-bıdıbıdı
-gavatlar!
x-sessizlik...
(bkz: bak hala konusuyor)
(bkz: şşş sen beyaz gömlekli buraya gel)
-lale devri bitti artık...
-siktirin gidin lan...
-lan oğlum sana 100 kere söyledim çıkar şu kazağı diye bu 101. söyleyişim ver lan şunu.

(bkz: piskopat müdür)
yaşanmıştır:

--spoiler--
sevgili öğrenciler, şimdi biz size hakaret etmek istemiyoruz; ama siz burda sessiz durmayınca bağırmak zorunda kalıyoruz, sesimiz çok çıkınca etraftaki kurumlardan şikayet geliyor. bu bize hakarettir, biz size hakaret etmek istemiyoruz ama siz bize hakaret ettirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz ulan hayvan herifler*, sussana olum! sana diyorum oğlum...? mert!* alo! boyum kısa diye sesim duyulmuyor sanıyorsun bana kadar geliyo ne konuştuğun!* çıkarken odama uğra.*
--spoiler--
(bkz: okul müdürü konuşmaları)
hemen hemen butun mudurlerin yaptıgı insanı bayan hatta yoran eylemler.

klasik bir pazartesi günü. ilk iki ders kesin gider, öğrenciler mutlu.*
okul müdürü:geçmiş bayramınız kutlu olsun...bu vatan size emanet. okumak lazım, eğitim lazım. eğitim için para lazım. getirin artık okula katkı paylarını. yahu spor paraları da yok. parayı vermeyen sınavlara giremez bilesiniz *. (çok ustaydı,her konuyu paraya bağlayabilrdi).
okul müdürü kürsüden gene kükrer:
-bakın okula sıvı sabun yetiştiremiyorum. basıyosunuz cart diye ilkinde tutturamadınız. ikinciye tekrar bas, ee musluk açık değil, musluğu açayım derken tekrar gitti yarısı. bas evladım tekrar. sonra yarım yamalak yıkayıp çıkıyorsunuz. şimdi bana bakın evladım sen arkadaki yağlı kafa dinle alıcam ayagımın altına. önce acıyorsunuz suyu, elinizi ıslatıp yarım çay kaşığı sıvı sabunla bir güzel yıkıyosun yağ pas çamur gitti bile.*. bir de hanım kızlar bakın hanım diyorum ona göre. söylemiyim diyorum ama..o bi yerlerinizden çıkardığınız bezleri atıyosunuz tuvalete yavrucum çöp tenekesi koydum gözünüz kör mü,her gün ben usta mı çağırcam bu okula! sarın atın güzelce**
bitsin artık bu çile şarkısını içinden, için için okuyan öğrencilere, her defasında lafı fazla uzatmayacağım diyip kandıran müdürün, okulun ilk günü, özel günlerde ve tatil önceleri yaptığı konuşmalardır.
- sizin giydiğiniz eteği 4 yaşındaki kız çocuğu giymez.
- bu sene süper bölümden yüzde yüz başarı bekliyorum. *****
günlerden muhtemelen pazartesi ve hepimiz sıraya geçmişiz, yine meşhur hocamızın vaazlerini dinliyoruz.o zaman da tuvaletlere ilk dokunmatik kağıt havlu takılmış ve bizim hoca da bunu nasıl kullanacağımız konusunda bizi uygulamalı olarak bilgilendiriyor:
-şimdi nerdesiniz?
-tuvalette...
-tamam. ne yapıyorsunuz?
-...
-güzel.
-şimdi işiniz bitti,yavaş yavaş kalkıyorsunuz, fermuarınızı çekiyorsunuz ve elinizi nazikçe alete götürüyorsunuz.evet bekliyorum.
-böyle mi hocam?
-hah aynen öyle! şimdi de birer tane peçete kopartıyorsunuz fazla değil ve güzelce siliniyorsunuz.hadi bakalım...
-ama hocam yaaaaaa!
genelde führer ses tonuyla yapılan konuşmalardır. öğrenciler kendilerini, ss subaylarının kontrolünde hizaya giren hitler almanya' sındaki yahudiler gibi hisseder.

bir tane de öğretmen çıkıp; rommel edasıyla "ne oluyoruz müdür bey, tamam stalingrad' ı ben alırım rahat ol" demiyor. ondan sonra biz niye manyak olduk. oluruz tabi mnakym. şuna bak;

http://www.youtube.com/watch?v=_Q-6H4xOUrs
lisede bir eleman tuvaleti kullanırken klozete basmış artık gerçekten mi klozete oturmayı bilmiyor, yoksa yan tarafdaki herifi dikizlemek için mi basmış bilmiyoruz. neyse efenim bizim müdür bu ayak izlerini görmüş, pazartesi nutuğunda bütün mahalleye duyurarak bize bu olayı anlatmış ve 'gözlerimize inanamadık, kullanmayı bilmiyor musunuz tuvaleti!?' demiştir, o anı ömrüm boyunca unutmam. tabi hangi muzip arkadaş bu olayı gerçekleştirmiş onu öğrenemedik.
genelikle günün anlam ve önemini belirten konuşmalardır.
olay mersin de şu şekilde başlar: okul müdürünün ismi s dir. öğrenciler *arrağımı ye s diye bir şarkı yazarlar ve onu youtube da yayınlarlar. tabi video duyulunca müdür s şu meşhur konuşmayı yapar:

s: yerim yavrum ben onu da yerim yeter ki siz adam olun. çalışın adam olun ben onu da yerim.
öğrenci topluluğu: ?????????????????