bugün

eski türk filmlerinin tonton amcası. ermeni asıllı türk vatandaşı. türk sinemasının kaybettiği değerlerden.
gerçek adı nubar alyanak'tır, sinemada nubar terziyan olarak bilinir, yeşilçamın tonton dedesidir, ermeni asıllıdır, toprağı bol olsun.
görsel
yesilcam filmlerinde hep sevecen, tonton amcayi oynayan adamdi. simdi nasil anlatsam bilmiyorum, boyle beyaz sacli, acir bakisli, saclarinin ortasi dokulmus bir amcaydi. haa sezercikin balici oldugu, esek besledigi bir filmde sutcu amcayi oynuyordu.
yeşilçam'ın tonton dedesidir. ermeni kökenlidir. müslüman olmamasına rağmen zamanımızdaki pek çok tarikat şeyhi denyodan daha nurlu bir yüzü vardır.

edit: yanlış anlama olmasın, hristiyan vatandaşlarımıza en ufak bir garezim yok. sadece bazılarının ''gavur'' kategorisine koyduğu bir insanın onlardan daha nur yüzlü olmasındaki çelişkiye dikkat çekmek istedim. hatamız olduysa affola.
takkesi ve namaz kılması ile hatırladığımız gayrimüslim, ermeni.
(bkz: türkiye de ermeni olmak)
iyi yürekli aile reisi rolleriyle geniş kitlelerce tanınan ve 446 filmde rol alan yeşilçam oyuncusu. 14 Ocak 1994 TE 85 YAŞINDA hayatını kaybetmiştir.
(bkz: adile naşit),
(bkz: kenan pars),
(bkz: kazım kartal),
(bkz: turgut özatay),
(bkz: sami hazinses), (diyarbakırlıdır,süryani de olabilir.)
gibi sinemanın sevimli ermenilerindendir.
kaç kuşak sevimli gülümsemesiyle büyüdü.
toprağı bol olsun.
fedonun dayısı rahmetle anılasi kisi.
(bkz: arkasından rahmet okunası hristiyanlar)
en sempatik ermeni.
'vah vah ateşler içinde yanıyor yavrucak' repliğiyle hatırladığım nur yüzlü, değerli sinema emekçisi. bir başka aklıma gelen karakter oyuncusu (bkz: kadir savun)
görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
iletişim yayınlarından çıkan "ne idim ne oldum" isimli eserin yazarı olan oyuncu. Pek çok noktada ve kişi tarafından "gerçek bir istanbul beyefendisi" diye tanımlanmış bir emekçidir. Biyografisini okuduğunuz zaman ilk göreceğiniz şey "naif" tavrı olacaktır. Çünkü kitapta kesinlikle ayhan ışık, türkan şoray vs... değil de doğrudan kendi hayatının o minik detayları anlatılır.
Türk filmlerinin aile hekimi. Ulan her fakir hastaya ilaç diye pirzola yazdın, muz yazdın... Ayıp sana!