bugün

yesilcam filmlerinde hep sevecen, tonton amcayi oynayan adamdi. simdi nasil anlatsam bilmiyorum, boyle beyaz sacli, acir bakisli, saclarinin ortasi dokulmus bir amcaydi. haa sezercikin balici oldugu, esek besledigi bir filmde sutcu amcayi oynuyordu.
yeşilçamın en çok filmde görev alan aktörlerinden biri. asıl ismi bu değildir. bazen hacı rolüne bile çıkar ama aslında müslim bile değildir.
öksüzler filminde sıpanın ve eşeğin üzerine yemin eden sütçü.
takkesi ve namaz kılması ile hatırladığımız gayrimüslim, ermeni.
(bkz: türkiye de ermeni olmak)
en yakın arkadaşı hulusi kentmen'dir.
fakir babası iyi adamdır.
türk insanının gönlünde taht kuran sinemaların unutulmaz yüzü olan sevimli ermeni amcamız. toprağı bol olsun.
dün cnntürk de izleyen insanların gözleri dolarak izlediği * bir yudum insan belgeselinde de yer alan, yeşilçamın unutulmaz oyuncularından biri, hulusi kentmen in de çok yakın arkadaşıydı. kentmen in vefatından sonra kendiside hakkın rahmetine kavuşmuştur.
nur topu.
hulusi kentmen'in ölümüne derinden etkilenmiş zaten çok kısa bir süre sonra kendisi de vefat etmiştir.
türk filmlerinin en babacan, en duygusal damarı zedeleyen, ton ton amcasıydı. buradan saygılar..
zaten en yakın arkadaşı olan hulusi kentmen ile birlikte insanda koltuklarının altına girip yanaklarını sıkma hissiyatı uyandıran tonton kişilik. toprağı bol olsun.
gerçek sanatçılara en iyi örneklerden biri. diniyle dinlensin..
asıl ismi nubar alyanak olan yeşilçamın sevecen dedesi. 14 ocak 1994'te vefat etti.
(bkz: arkasından rahmet okunası hristiyanlar)
fedonun dayısı rahmetle anılasi kisi.
(bkz: adile naşit),
(bkz: kenan pars),
(bkz: kazım kartal),
(bkz: turgut özatay),
(bkz: sami hazinses), (diyarbakırlıdır,süryani de olabilir.)
gibi sinemanın sevimli ermenilerindendir.
kaç kuşak sevimli gülümsemesiyle büyüdü.
toprağı bol olsun.
nur yüzlü gülücük.
filmlerinde tonton dede rolleriyle tanınır. fakirin, yetimin yanında, iyinin tarafındadır her zaman. lakin 1964 yapımı kral arkadaşım filminde zalim iş adamı nurettin rolündedir. kendisinden beklemediğim bir roldür. lakin üzerinden 44 yıl geçmiştir.
kendisi bir türkiye cumhuriyeti vatandaşıydı. ermeni olmanın ayıplandığı (halen öyle sayılır) bir dönemde sami hazinses'le birlikte bu kimliklerini saklamak zorunda kalmışlardı. şimdi art niyet aramak istemiyorum ama bu insan bizim bir vatandaşımız olduğu halde, başka özelliği yokmuş gibi şurada yer alan yirmi küsür entry içinde defaatle ermeni olduğu tekrar edilmiş. halen hazmedilemiyor sanki.
Nur yüzlü dede. Sütçülüklük yaptı, Bakkal oldu. Köylü kızları avrupa'ya gönderdi, onları eğitip yakışıklı delikanlının karşısına çıkardı. Bazen de komser oldu. Bazen zengin akraba...
türk filmlerinin al yanaklı hep iyi rollerde oynayan ton ton dedesi, küçük kafalı pamuk gibi adamdır.
tecavüzcü coşkunun, bunun kızını kaçırırken, yamuk ağzıyla "bırak lan kızı moruk" diyerek yere düşürdüğü terziyan ın, kafasının kel yerine converse ayakkabıyla basması gibi rezil bir görüntü vermiş, beni gülmekten koparmıştır.
(bkz: rahmet istedi)
en sempatik ermeni.