bugün

bir beatles şarkısı, bir adam anlatır ve sorar "isn't he a bit like you and me?"
"ne yapıyosun?" sorusuna "hiiiç" diye cevap veriyosan
"nereye gidiyosun?"a "hiçbiryer"e
"akşama yemekte ne istiyosun?"un cevabı "hiçbirşey"ise
"bir derdin mi var?"a "hiçbirşeyim yok" diyorsanız
bilin ki bu şarkı sizin de şarkınızdır. * * *
ayrıca (bkz: The Middle of Nowhere)
vize/final haftasında şu videoyu izlerseniz çok daha keyifli olabilen belki de en güzel the beatles şarkısı.

http://www.youtube.com/watch?v=N_cBIUvakfM
john lennon kaynaklı bir "the beatles" şarkısı. lennon'ın yazdığı neredeyse bütün şarkılar gibi derin ve bir o kadar da güzeldir.

he's as blind as he can be,
just sees what he wants to see,
nowhere man can you see me at all?
en mükemmel ve eskimez, benim için en iyi beatles şarkılarında ilk 10'a girecek harika şarkı. melodi, sözler ve harmonik vokal eşsizdir, diğer bir ifade ile the beatles'a özgüdür. rubber soul albümünün 4. parçasıdır. esas yazarı john lennon'dır. ayrıca 15 şubat 1966'da amerika'da single olarak çıkmıştır.
coverlayanlar ve performe edenler: the settlers , jeff lynne , bee gees , the carpenters.

he's a real nowhere man,
sitting in his nowhere land,
making all his nowhere plans
for nobody.

doesn't have a point of view,
knows not where he's going to,
isn't he a bit like you and me?
nowhere man, please listen,
you don't know what you're missing,
nowhere man, the world is at your command.

nowhere man, don't worry,
take your time, don't hurry,
leave it all till somebody else
lends you a hand.

doesn't have a point of view,
knows not where he's going to,
isn't he a bit like you and me?

nowhere man, please listen,
you don't know what you're missing,
nowhere man, the world is at your command.

he's a real nowhere man,
sitting in his nowhere land,
for nobody.
for nobody.
for nobody.
vokaldeki aaaa allallaaaaa kismiyle beni tam anlamiyla zevkten dort kose eden the beatles in muhtesem sarkisi.
yıllardır dinliyorum bu şarkıyı ama halen, her dinlediğimde ilk defa dinliyormuşumcasına mest oluyorum. tam anlamıyla eskimez, bıkılmaz bir the beatles şaheseri. benim gibi çabucak bıkan, ilgisini kaybeden bir adamı nasıl yıllarca kendisine böylesine bağlamış anlayamıyorum. aslında anlamakla da ilgisi yok bunun. bu bir sihir! pekçok beatles eserinde bulunan bir sihir. insanı ömürboyu kendisine bağlayan bir sihir.
kısmı en can alıcı kısmıdır.
bir sanat harikası olan şarkı.
mükemmel bir parça.
beatles'in rubber soul adlı albümünden harika bir şarkı. john lennon'un tüm şarkılarını yaptıktan sonra açıkladığı bu şarkıyı şundan, diğerini bundan esinlenerek yaptım deyişi var ya, aklıma şunu getirdi: bu adamın ölümü de katilin bir kitaptan "the catcher in the rye" esinlenmesi sonucu oldu.

şarkının özellikle "nowhere man, please listen, you don't know what you're missing, nowhere man, the world is at your command" kısmı sosyalistler tarafından sosyalizme, daha net olarak marx'ın "yabancılaşma" teorisine yoruldu. zaten beatles'in ve özellikle lennon'un şansızlığı da bu oldu yani mülkiyete karşı olanların şarkıların anlamı üzerinde mülkiyet kurması ve başka bir şey kastetmiş olabileceğini görmezden gelmesi.
yıl olmuş ikibinonaltı, yine de dinlenesi bir şarkıdır.
midem bulandı, başka gif bulamadın mı. az kalsın kusuyordum.