bugün

yüzük takılma fasilitesi.
nişan (türkçe):

1. nihai evlilik öncesi yapılan bağlılık yemini.
2. silahla ateş etmeden önce yapılan işlem.

engagement(ingilizce):

1. nişanlanma.
2. savaşa girmeden hemen önceki an.

son-uç : hem türk hem anglikanlara göre, evlilik=savaş.

budur.
bazen "ya dışarda yapalım, şunu bunu çağıralım" diye düşünülen; bazen de "amaan aile arasında evde yaparız. alt tarafı iki yüzük takılacak" diye düşünülen olaydır. erkek kısmı açısından durum nasıldır bilemem ama kız kısmı bu çelişki sonucunda yaşlanabilir.
adı konsun maksatlı birbiriyle sevgili olan ve ciddi düşünen fakat eğitim süreçleri devam eden gençlerin ailelerin tanışması sonrasında aile içinde öyle eşe dosta haber edilmeden yapılan eylemdir.
pfff denilesi olay. * * *
nişanlanacak çiftin ailenin elinde sustalı maymuna dönmesine neden olan olay. zira pek fazla söz hakkı tanınmıyormuş. ayrıca hiç heyecanlı değil. *
(bkz: ben bugün bunu gördüm)
(bkz: adetler)
nişanlılardan biri haklı bir sebep olmaksızın nişanı bozduğu veya nişan taraflardan birine yükletilebilen bir sebeple bozulduğu takdirde; kusuru olan taraf, diğerine dürüstlük kuralları çerçevesinde ve evlenme amacıyla yaptığı harcamalar ve katlandığı maddî fedakârlıklar karşılığında uygun bir tazminat vermekle yükümlüdür. aynı kural nişan giderleri hakkında da uygulanır.
tazminat istemeye hakkı olan tarafın ana ve babası veya onlar gibi davranan kimseler de, aynı koşullar altında yaptıkları harcamalar için uygun bir tazminat isteyebilirler.

manevî tazminat
nişanın bozulması yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.
aydın hatipoğlu'nun şiiridir.

Suların uzak denizlere vardığı yerde
Uçsuz zamanlar çiçeği
Lanetli zakkum
Sağıyor yitirilmiş maviyi ıtırlardan
Yüzüm bulutlara boyanıyor
Ey çocuk aklım

Savruk bir yağmur sonrası
içe kapanış
Duyarsızlığı sürüyor üstümüze
Sekerek bir küfürden geçiyor pırıltısı
Ne yağmur duyuyor sesi
Ne pencereler

Her şey yarım yamalak
Yarım yamalak sevi
Bir kadın köpeğini salıyor özgürlüğe
Koşup bütün zamanlara sağıyor sevincini
Gizemli perdeler sarmalıyor evi

Tanığımdır yaşlı çam
Sarmaşık sömürgesi
Hayatı savunan nefesin nefesimde
Bir sese nişanlıyorum solgun bir sesi
Yalnızlık bakıyor aynadaki resimde...
sadece türkiye'de var olan, para harcama merasimidir.

evlenecek çiftleri yok yere stresse sokup, rahatsız eder.

gerek yoktur yani. evleneceksen toparlarsın paranı pulunu, şak evlenirsin. nişan neyin nesi?

yok bir de bohçalar falan toplarlar.

paramız bol sanki.
bu töreni salonda yapmak dangalaktır. yap evinde paşa paşa törenini. sen evleneceğine söz veriyorsun diye niye topluyorsun milleti?
bir sürü gereksiz detayın bulunduğu evlilik sürecinin önemli bir adımı.
evlilikten bir önceki adım..*
eski dildeki nişane kelimesinden dilimize geçmiştir. iz belirti demektir. dilimizde evlilikten bir önceki adım için kullanılır. yani bu durumda anlamı evlilik belirtisi manasına gelmektedir.
gereksiz işler töreni.
bu akşam çok yakın bir arkadaşımınkine gideceğim törendir. abartıya gerek yoktur, maksat gençler mutlu olsundur.
sözün bittiği yer.
yolun başladığı yer.
(bkz: yıldızlar da kayar durmaz yerinde)
gereksiz eğlence. hadi düğünü bir nebze anlarım eğlenirsin, karını alıp evine gidersin falan... ama bu ne saçma bi şeydir arkadaş, düğün gibi oynuyon, pastalar kesiliyo, genç çift olarak pistte dans ediyosun, yüzükler takılıyo... ee sonra? adam kendi evine kadın kendi evine...

saçmalık.
Evlenme vaadiyle gerçekleşen hukuki olay.
uzatılmaz ise faydalı olacak durumdur, bazı sözde ilahiyatçı profların çıkıp da tvde saba tümerin programında dediği gibi aaa onlar nişanlı öpüşebilir bu zina değildir laflarına cahil insanlarımız dini, diyaneti bilmeyenlerimiz inanırsa gayri meşru çocuklar sokaklarda gezmeye devam eder, neden gayri meşru şu yüzden, nişanlı iken yenilen her halt evlilikten bir parça eksiltir. erkekte ve kadında o lezzeti bırakmaz hatta evlenmeden nişanı bozanları saymıyorum bile.
tam olarak ne oldugunu anlamadigim pek de anlayacagimi sanmadigim dugun merasimlerinden bir tanesidir. dugun gibidir fakat tam degildir ama kendine has rituelleri de vardir.
sözün bittiği yerdir.
en havalı kızların bile kaçırmayacağı etkinlik. kına nişan dendi mi akan sular durur.
şu anda mecburiyetten bulunduğum ortam, ve evliliğin ilk adımı.
şimdi düşünüyorum da çift mutlu, temennim ileride de öyle olur ama boşanma oranlarının artması da düşünülürse bu mutluluğun tam tersi bir biçimde sonlanması çok da uzak gibi değil.
neyse karamsarliğı bırakıp mutluluklar diliyorum, kendilerine.