bugün

Kısaca insan olmak.
Bazı ülkelerde nezaket göstererek tasarruf yapmak mümkündür.
görsel
birçok yazılı olmayan kuralını genellemek mümkündür. karşıdaki insanın olumlu bir koşul edinmesi amacıyla, onun olumsuz koşulunu göze almaktır.

örneğin;
- ağır bir yük taşıken, daha ağır olan kısmını tercih etmek.
- toplu taşıma araçlarında başkalarına yer vermek.
- üzerinizdeki montu üşüyen birine ödünç vermek.

ülkemiz insanı diğer insanlar kadar pragmatik olmadığı halde eğitimsizlik insanların nezaketi kıvırtmak olarak algılamasına neden oluyor. nezaket yanlızca kibar konuşmak değildir. konuşmaya gelince fransız beyefendisi kesilenler iş kapıları tutmaya gelince aşağılık gördükleri türkler kadar bile olamıyorlar haberlerinde yok.
Nezaket deyince aklıma Mehmet Akif gelir. Aşırı nazik insanların her zaman sakladıkları veya örttükleri bir yön var der üstad. Gerçekten öyle. Aşırı nazik insanlar çoğu vakit gerçek yüzlerini göstermek istemez...
bir insanda bulunması farz olan yegane özelliktir.
kişinin kalitesini belirleyici bir unsurdur.
günümüz insanlarında azalmış hatta neredeyse yok olma noktasına gelmiş bir olgudur.
aslolandır. herkes yeterince hırçın ve kaba. birilerinin gülümsemesini, hatır sormasına, incelik göstermesine ihtiyacımız var. bu insanı insana yaklaştıran şey.
bazen ikiyüzlülük olduğunu düşündüren şey.
sevgi ve anlayış gösterim biçimi.
bu dünyada kapladıgımız alan için ödememiz gereken kira.
pozitif cinsiyetciligin insanlik kurallarindaki karsiligidir. basit ornek ; hic taninmayan bir kadina , sirf kadin oldugu icin kendisine nezaket gosterilir. kadinlar gunu vardir mesela.

ornekler artitilabilir.
meb'e göre kendinizi ne kadar çok, diğerlerini ne kadar az düşündüğünüzü karşınızdakine belli etmemektir.
budur.
görsel
Asil bir çınar ağacının büyümesi gibidir. Dalları olan zarifliği kırarsan o ağacın yıkılmasıdır.
kimsenin götüne girmeyendir. kaçınmayın bundan, bir şey kaybetmiyorsunuz.
insanın bünyesinde bulunan ama toplumda bulunmayan özellik. yok abi vazgeçtim kimseye nazik olmayacaksın. hak etmiyor ipneler. bir tane daha alabilir miyim demeyeceksin en basitinden bir lokontaya gittiğinde. getirip önüne atıyor gibi. koçum bir tane daha yolla diyeceksin. teşekkür ederim demeyeceksin, dedin mi ezik sanıyorlar. tamam diyeceksin. ancak bundan anlar olmuş amk toplumu.
güzel bir örnek;
görsel
ben nasıl kelimelerimi düşünerek, seçerek konuşuyorsam karşımdakide öyle olmalı. yoksa tekmeyi vururum...
Terbiyeli insanların yapacağı eylemski.
Eylem değildir, durumdur. Eylem hali nezaket göstermektir.
bir kadın ismi olması dışında icabında iyi davranılan bir kavram.
yapmacık bir tavır.
sosyal olmanın gereklerinden biri, asla gerçekten değer verilip verilmediğini açığa çıkarmaz.
çok önemli olan bir davranış biçimidir.

davranış biçimi midir onu da bilmiyorum.

ama bildiğim bir şey varsa, insanlar, birbirlerine biraz nezaket göstermelidirler. hep burnunun dikine, hep bana, hep bana, yine bana olmaz. arada sırada karşındakine de olmaz. madem karşılıklı çıkar söz konusu, o zaman karşılıklı olarak, bir sana bir ona.

anlaştık mı cnm?

anlaşalım.
nezaket nedir ? nasıl gösterilir ? :
https://encrypted-tbn1.gs...lFVP1xywwhHSjg_hC-wYniMyU

bazı insanların hayatlarında ileriye adım atamamalarının sebebidir nezaket. aman ince düşüneyim, aman nazik olayım.
"çizgimi bozmayayım da varsın kazanmıyım, sıkıntı değil" düşünceleri. çoğu insanın gözünü kırpmadan yaptığı şeyleri
yapmamayı gerektirir nezaket. nezaket kuralları diye bi' bok var mesela. kimse yazmamıştır belki bu kuralları ama,
vardır yani.
iyi ile kötüyü ayıran şeylerden biri de nezakettir mesela. "kötü olmayayım, iyi bilsinler" düşüncesi de nezakete dayanır.
nezaket göstererek iyi bilinirsin, nazik. ama bu sana bi' şey kazandırır mı bilmem tabi. ilişkiler bağlamında düşünürsen,
çok kankan olur. hayatında daha ileri seviyede gördüğün, düşündüğün insanlar bile "kanka" olur hayatında.
nezaket, hoşlandığın insanla, sevgilisi hakkında dertleşmeyi doğurur. o yola açılan ilk kapı yani.
ezilmeyi gerektirir nezaket yani, iş yerinde, ilişkilerde, çok yakın olmasa da aile içinde.
schopenhauer a göre karşılıklı birşey bu sırf karşı tarafın aptallığına tahammül etmeliyiz ki yüzümüz olsun.peki ya karşılıksızsa?.
bir kez daha fazla "nezaket" göstermenin götte patlayacağını tecrübeyle sabitledik.
tabakta kalan son kalamar. çok da güzel, iki kişiyiz masada. ikimiz de birbirimizden kibar. ben nezaketten ellemedim alsın karşımdaki yesin diye düşündüm. onun da hiç niyeti yok. derken garson bey gözlerimizin içine baka baka "afiyet olsun" diyerek aldı götürdü tabağı. yolda bi' farketti durumu fakat artık geri koyulmaz diye devam etti yoluna. eminim ki mutfakta mideye indirdi güzelim kalamarı.
ertesi hafta aynı insan aynı mekan, içkiler aynı. ortada kalamar, kaldı tabakta bi' tane. karşımdaki lafımı kesti,
- çok özür dilerim böldüm ama şu kalamarı midene indirmezsen biraz sonra garson yine götürcek, biz de birbirimize nezaket gösterdiğimizle kalıcaz.

sık görüştüğüm biri olduğu için aynı ortama ne zaman girsek farklı insanlarla anlatırız bu tecrübeyi, son kalamarı mideye indirirken.