bugün

arada bir bende sorarım kendime ne halt yemeye geldim bu canına yandımın dünyasına diye.
maksat sınav olsun.
Getçekten bulamıyorum. Bulamadıkça gidip kendimi bi yerlerden atasım geliyor.
mecburiyetten...
çünkü neden yaşamayalım?
Soruya islam dini üzerinden cevap vereceğim. şunu da belirtmek isterim ben hoca değilim.

Allah bir düzen kurmuş. bir sistem oluşturmuş. sistemin sonunda ebedî güzel, mutlu bir dünya (cennet) ve ebedî kötü, acı dolu bir dünya (cehennem) var.

Hayatına a ve b olacak şekilde seçenekler sunmuş. ornek veriyorum; okul okumak veya okumamak.

sen hayatında bu tür seçenekleri seçerek sona yaklaşıyorsun. ve sonunda hakkinla kazanmış olduğun yere gidiyorsun. bu kadar basit. Kaderin senin seçimine bağlı, senin elinde unutma!
Valla bir nedenim yok öylesine ölmek için yaşıyorum.
Ne bileyim... Yaşıyoruz işte. Sonunu merak ettiğimiz için imdb puanı 2 bile olmayan bir filmi izlemek gibi.
Önemli olan katılmaktı.
Harika müzikler dinlemek muhteşem manzaralar seyretmek mükemmel lezzetler tatmak harikulade kokuları koklamak ve inanılmaz güzel hisler uyandıran şeylere dokunmak için. Sadece 1 er kez bile olsa. Enteresan değil mi..
siz yaşıyorsunuz diye. toplu intihar yaparsanız katılırım.
insanın yaşama, var olma gayesini irdeleyen sorudur.

klasik bir cevap gibi olacak fakat; güzel bir hayat geçirmek için diyebiliriz. bu cevaptaki "güzel bir hayat" kısmının içeriği görecedir ve farklı bireyler tarafından farklı içeriklerle doldurulabilir.

"güzel bir hayat geçirmek " cevabı yeterince ulvi midir ? veya insana, varoluş gayesini sorgulatan, bu gayenin ne olduguna dair merakını tatmin eden bir nitelikte midir ? tartışılır.
insanın yaşama, var olma gayesini irdeleyen sorudur.

klasik bir cevap gibi olacak fakat; güzel bir hayat geçirmek diyebiliriz. bu cevaptaki "güzel bir hayat" kısmının içeriği görecedir ve farklı bireyler tarafından farklı şekilde doldurulabilir.

"güzel bir hayat geçirmek " cevabı yeterince ulvi midir ? veya insana, varoluş gayesini sorgulatan bu merakını tatmin edici nitelikte midir ? tartışılır.
cevabı yaşayan her insan için farklı bir soru.
Felsefenin temelini oluşturan soru(n)lardan biri.

Ölümle neticeleneceği belli bu kısıtlı sürede niçin çabalayıp duruyoruz? Her şeyin sonu gelecekse, zerren bile kalmayacaksa bir anlamı var mı bu hayatın?

Anlam olarak gördüklerimiz kendini kandırmaktan öte gidemiyormuş gibi. Neslini devam ettirme çabasında olan karıncadan farksızız. Gördüklerimiz gök kuşağı gibi bir ilüzyon. Boşluklardan oluşan sonsuz boşluk içinde çırpınıyoruz. Nerde yüzdüğünü, hangi limana çıkacağını bilmeyen sandallarız aslında. Zavallıyız. Bilmeden yaşıyoruz ya da yaşadığımızı sanıyoruz.

Evet, bunu iyice düşünmek lazım; niçin yaşıyoruz? Niçin hemen şuan buna bir son vermiyoruz?

Bu düşünceler bir zehirse zihnimizde dolanan panzehiri de şu olabilir belki; Belkide sonu olduğu için, biricik olduğu için güzel ve anlamlıdır bazı şeyler.
queen in bir şarkısında geçtiği gibi; kim sonsuza kadar yaşamak ister ki?!

Sorular ardı ardına gelir, bitmez çelişkiler. Standart moda alıp sürüye kapılmalı...