bugün

Bir insan sırf müslüman diye bu kadar mi yuklenilir.
icra ettiği sanatla kesip attığı tirnagi olamayacak tipler gelmiş laf söylüyor sonra da muslumanlardan hoşgörü fln beklerler.komik pislik cöp torbaları.
Kumarbaz yobaz. Dinci müritlerinden paraları toplayıp kumarda yer.
Yobaz müritlerinden aşırdığı paralarla kumar oynamaya giden din tüccarı.
Üstadddd.
Beş yüz yıldır beklenen mütefekkir; türk siyasi hayatının son 50 senesine ve gelecek asırlara mührünü basan adam. Beş asırlık tarih dilimimizle berebar çağımızın nabzını yakalayan, ideali aramayla toprağa bağlanma arasındaki bir berzahta kıvranan insanoğlunun oluş ızdırabını hakikatin hakikatine nisbetle heykelleştiren adam... islâm’a muhatap anlayışın dünya görüşünü örgüleştiren adam... Davanın aşkını, vecdini, diyalektiğini, estetiğini, dost ve düşman kutuplarını işaretleyen, hedeflendiren, istikametlendiren; islâm’ı eşya ve hadiselere tatbik edebilmenin nasılını çerçeveleyen adam... sembol ve mihrak şahsiyet!..
Üstad olmayan edebi şahsiyet.
dine yönelince üstad mı olunuyor ki? ben ''allah, tanrının belasını versin'' gibi nefret içerikli söylemleri yüzünden sevmiyorum. seni seviyorum mesela cicikuş ama onu sevmiyorum.

edit: ne yüzden olduğu önemli değil, bak kendin söylüyorsun diğer insanların yarattığı tanrılar diye, neden saygı duymuyor? herkes onun tanrısına mı inanmalı?
bir dahi olmadığını düşündüğüm ama alanının en başarılı şahsiyetlerinden olan ahmet hamdi tanpınar, hakkında şöyle der:

- necip fazıl, yeryüzünde akla gelmeyen bir teşebbüste bulundu. kitap okumadan dâhi olmak. maatteessüf muvaffak olamadı. yapabilseydi beşeriyete büyük hayır işleyecekti.
Beklenen şiirini çok ​sevdiğim şair.

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar

Geçti, istemem gelmeni
Yokluğunda buldum seni
Bırak vehmimde gölgeni
Gelme artık, neye yarar.
Beklenen şiirini ve de kaldırımlar şiirini ezbere bildiğim, her okumamda farklı duygular hissettiğim nice güzel şiirlerin şairidir. Necip fazıl kısakürek...
Burada adamın şahsiyeti yerine edebiyatını konuşsak keşke...
icraat var, kişilik yok insanıdır.
”necip fazıl, beş asırlık tarih dilimimizle birlikte içinde bulunduğumuz çağın nabzını yakalayan ve ideali aramayla toprağa bağlanma arasındaki bir berzahta kıvranan insanoğlunun oluş ıstırabını hakikatin hakikatine nispetle heykelleştiren adamdır…“
sanatı değerli ama karakterinin amk.
Sanırım bu adamı "örtüsüz kadın perdesiz eve benzer" benzetmesinden beri sevmiyorum. Sen zamanında iç sıç kumar oyna, sonra bir şeyh bul. "islam ne güzel sen de gelsene, kadınlar rererö" olmadı necip olmadı.
şairlik- 10 üzerinden 8,5.
kişisel tutarlılık- 10 üzerinden 2,5 .
dünya dönüyor dostlar ben dönmüşüm çok mu sözlerini prensip edinmiş yazar.
görsel
Başarılı bir şair fakat siyasi ve dinî anlamda yobaz.
über düşünür, şair, yazar.

allah ona rahmet etsin, merhamet etsin.
Zeki ve egoist olduğunu düşündüğüm sevmediğim şair.
(bkz: kumarbaz)
Sırasıyla chp'li,dp'lı, msp'li ve mhp'li olmuş (öldüğünde mhp uyesiydi ki mhp için övünç değil utanc olmalı bu) fikir fukarası. Biri marksistken milliyetçi olabilir (en büyük orneği mussoli'ni'dir), islamcıyken ateist aktivist olabilir(turan dursun), liberal fikirleri zamanla radikalleşir ama bir siyasi yelpazenin tüm renklerine konmak ancak çıkarla açıklanabilir.
Hayatı yavşaklikla geçmiş yaratık.
Ne güzel anlatmış ustad Sakarya şiirinde turkiyenin halini.

--spoiler--
Vicdan azabına eş, kayna kayna Sakarya,
Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!
--spoiler--
Ölüm Güzel Şey

Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber...

Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?...

Öleceğiz müjdeler olsun,müjdeler olsun !

Ölümüde öldüren Rabbe secdeler olsun!

Kapı kapı, yolun son kapısı ölümse;

Her kapıda ağlayıp o kapıda gülümse!

O demdeki,perdeler kalkar,perdeler iner,

Azraile hoşgeldin,diyebilmekte hüner...

O dem çocuklar gibi sevinçten zıplar mısın?

Toprağın altında saklambaçta var mısın?

Ölüm ölene bayram,bayrama sevinmek var;

Oh ne güzel,bayramda tahta ata binmek var.!...

Ufka bakarlar;ölüm uzaktamı uzakta...

Ve tabut bekler,suya inmek için kızakta.....

Sultan olmak istersen,tacı,sorgucu,unut !

Zafer araban senin,gıcırtılı bir tabut!