bugün

türk kızı yerine rus kızı tercih etmiştir.

koministti ama akıllı adamdı.
atatürk'ün hemşehrisi
abartıldığını düşündüğüm şairlerden. bu ülkede daha iyi şairler var ancak bu kadar ön plana çıkmadı, çıkamadı. bunun nedeni bence ideolojik altyapı ve belli kesimin bu şairi benimsemesi. sol görüşünün yanında yaşadıkları ile de iyi bir reklam olmuş şairlerdendir. yoksa ahmet arif, mehmet akif ersoy, arif nihat asyalı, ismet özel, hüseyin nihal atsız gibi gerçekten daha entellektüel ve dikkat çekici şairlere sahibiz.
Annesinin Yahya Kemal ile yatmasindan milliyetçilere düşman kesildiği söylenir. Daha önce dini ve milli şiirler yazmıştır.
Nazim'in anasını Yahya Kemal becermis komünist olmuş.. diğerlerinin sebebi ne?
Ne diyeyim, dilerim ihtiyacı olan birine gidiyordur
bizden çaldıkları umut...

Doğum günün kutlu olsun üstad.
Rus sevici komünist yazardır ve şairdir. Stalin'e tanrı gibi tapan bir komünisttir ayrıca. Atatürk'e "burjuva kemal" diye hakaret etmiştir. Atatürk, kendisini ülkeden kovunca, bir mektupla tekrar yaltaklanmaya çalışmıştır. Kendisi, pek duygu dolu aşk şiirleri yazmıştır fakat tamı tamına 4 kadını birden idare etmiştir. Fütürist akımı benimsemiştir. Şiirlerinde Anjanbman da kullanmıştır. Cihangir solunun köklerinde bu adam vardır.. Komünistler, kendisini pek sever ve şişirir. Zaten, komünistler hem kendilerini, hem yoldaşlarını çok pohpohlarlar.. Kötü olsun veya iyi olsun fark etmez.. Edebiyatımızı nazım hikmet'ten ibaret sananların, en iyi şair dediği kişidir... Edebiyatımız, solcu şairlerden ve yazarlardan oluşmamaktadır. Solcular, sürekli kendilerini şişirdikleri için böyle bir yanılgı ortaya çıkmıştır. Milli edebiyat dönemindeki veya servet-i fünun dönemindeki birçok şair, bu şairden daha potansiyellidir.

Şiir tahlillerinden anlayan biri olarak, şiirlerinin fena olmadığını düşünmekteyim fakat çok da abartılıyor... Şu an yaşayan şairimiz ismet özel'in yanından bile geçemez kendisi.. Hikmet, yapay destanlar da yazmıştır ayrıca. Azıcık, ideolojisinden bağımsız düşünme yeteneğine sahip olsaydı keşke.. Tam bir radikaldir bu konuda.. Ölüm yeri de moskova'dır.
Yaşamaya Dair
“Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
bir sincap gibi mesela,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
yani bütün işin gücün yaşamak olacak.
Yaşamayı ciddiye alacaksın,
yani o derecede, öylesine ki,
mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,
yahut kocaman gözlüklerin,
beyaz gömleğinle bir laboratuvarda
insanlar için ölebileceksin,
hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,
hem de en güzel en gerçek şeyin
yaşamak olduğunu bildiğin halde.”
gördüğüm en iyi şairlerden biridir. ama aynı zamanda pis bir komünisttir.
Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin
Gözlerim gözünde aşkı seçmiyor
Onlardan kalbime sevda geçmiyor
Ben yordum ruhumu biraz da sen yor
Çünkü bence şimdi herkes gibisin

Yolunu beklerken daha dün gece
Kaçıyorum bugün senden gizlice
Kalbime baktım da işte iyice
Anladım ki sen de herkes gibisin

Büsbütün unuttum seni eminim
Maziye karıştı şimdi yeminim
Kalbimde senin için yok bile kinim
Bence sen de şimdi herkes gibisin

Nâzım hikmet.

Ben de bunu seviyorum.
iyi ki bu dünyada var olmuştur. En sevdiğim şiiri “En Güzel” başlıklı şiiridir. Mithat Güçlü Karataş’tan dinleyin. Onu daha iyi anlamak istiyorsanız Haluk Oral’ın “Nazım Hikmet’in Yolculuğu” ve “Şiir Hikayeleri” kitaplarını inceleyebilirsiniz.
ünlü ressam dino'ya (bkz: abidin dino) "sen mutluluğun resmini yapabilir misin?" diye sormuş şair. bu soruya dino şöyle cevap vermiştir; "buna ne tual yeterdi ne de boya..."
Dünya’nın hiç bir toplumsal sorununa duyarsız kalmadan, döneminin bazı yerli ve milli şairleri gibi para verin de şiir yazayım, beti arttırıyorum demeyen, inancı veya inançsızlığı üzerinden kimseye sataşmamış, din duygusu sömürmemiş, inandığı değerler uğruna yaşamış, yaşadığı hayattan taviz vermemiş başarılı şair ve fikir adamı sanatçıdır. Azerbaycanlı Prof.Dr. Ali Sultanlı’nın da dediği gibi Türk şiirinin Prometheus’u.
Ayrıca Azerbaycan yazarlar birliği başkanı, ünlü şair Resul Rizayev’in oğlu Anar rızayev şöyle anlatıyor Nazım’ı:

“Türk cumhuriyetlerinde, Azerbaycan’da Nâzım Hikmet, Türklüğün, Türk dilinin simgesiydi. Bizler Türkçeyi yıllarca konuşamadık. Siz Türk değilsiniz, Azerisiniz derlerdi bize. ‘Türk’ sözcüğü yasak olduğu zaman, Nazım buraya geldiğinde ‘ben Türk’üm, siz de Türk’sünüz, dilimiz bir. Kardeşiz. Aynı milletiz.’ derdi. O zamanlar Azerbaycan’da bu sözleri kullanmaya kimse cüret edemezdi. Ama Nâzım diyordu ve komünist olduğu için onu affediyorlardı. Nazıma çok büyük bir ilgi ve sevgi var bizde. ‘Buranın hürriyetindense, Türkiyenin zindanlarında yaşamayı tercih ederim.` derdi, Sürekli olarak Türkiye özlemini anlattığı şiirlerini okurdu.”

Kuvayi Milliye Destanı lisede tiyatrosunu sergilediğimiz eseriydi. Cümle cümle ezberlediğim ve asla unutmadığım ilk eserdir.
iyiki doğdun en güzel vatan haini. kendisi hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan ne kadar çok adam var.stalin'e tapıyormuş, askerlik yapmamak için kaçmış vs. mal değnekleri sizi
Sadece ülkenin değil dünyanın da en büyük şairlerinden birisidir.
Bazı taş kafalı komünistler hemen sinirlenmiş anlaşılan. "stalin beni yarattı" diye şiir yazan birinden söz ediyoruz embesil. Stalin'in ne mal olduğunu biliyoruz. Zamanında bizden çanakkale boğazı'nı, ardahan'ı, kars'ı istemişti.. Çok vatan sevdalısı, 6. Filo mücahitleri komünistler, nedense bunu pek konuşmuyor. Ya da stalin'in yaptığı türk katliamlarını.. Ancak bu diktatörü, hitler'i yendi len, faşizmi bitirdi len diye şişirin durun. Şu propaganda yeteneğinize hayranım açıkçası.. Komünist olmayan insanları bile etkileyebiliyorsunuz.. Takdire şayan.. Git kumda oyna velet. Sovyetleri de gerçek vatanı olarak görüyormuş. Cidden çok vatansevermiş yahu.. Siz komünistlerin, gerçek vatanlarının sovyetler olduğunu hep biliyorduk zaten. Ama yıkıldı işte diktatörlüğünüz. Tüh ya. Bir küba kaldı.. Dünyanın en mutlu ülkesi falan filan.. Halbuki fakirlikten kırılıyor ülke.. Asla gerçekleşmeyecek bir hayalin peşinden koşup duran ütopyacılar sizi.. Sizin o demogojilerinizi, propagandalarınızı ve yalanlarınızı sallamayacak veya inanmayacak sayılı kişilerden biriyim çok şükür..

Şu ideoloji meselesine gelince, milliyetçilerden tiksiniyorum diyenlerin, nazım hikmet konusunda ders vermemesi lazım. Nazım hikmet'in en iyi şair olduğunu söyleyen solcular, mehmet emin yurdakul'un, atsız'ın, ömer seyfettin'in şiirlerine göz bile atmamışlardır sırf bu şairler milliyetçi diye.. ideolojisinin kölesi olanlar, bize ders vermeye çalışmasın.. Hikmet'in bazı şiirlerini de okuyorum zaten.
Dünyanın en büyük şairi.
iyi ki geçtin bu topraklardan güzel insan. Görmeden de sevilenlerdensin.
ırkçı sayfalarda hüseyin nihal atsız'la sık sık kıyaslandığını gördüğüm sosyalist şair.
görsel
görsel
Bize dedi Run.
görsel

Nazım 120 yaşında.
iyi ki doğdun Nazım Hikmet.
Mustafa Kemal zamanında hapse atılmış, ölüm orucuna başladı, annesi mustafaya ricacı olmak için gidiyor görüşme vermiyorlar, bunun üzerine galata köprüsünde protesto ediliyor, annesinin hatıratından.
b u n u n vatana ihanetinden daha çok edebiyatımızda yaptığı tahribat canımı acıtır. argo, ahlaksızlık ve şehvet dolu düz yazı hezeyanlarını şiir diye kakalamaktaki başarısı gerçekten ne kadar sinir bozucu ise bir o kadar da takdire şayandır. ayrıca milletimizin ne kadar bozuk zevklere sahip olduğunun da kanıtıdır.
edep fukarası ama başarılı bir şair.

öldü.
Bu dağlar ne dağları
bizim dağlara benziyor,
bıçak gibi boğazları, parça parça karları,
bu dağlar ne dağları
bizim dağlara benziyor,
adamı da... Eli ayağı, gözü kaşı var
ama velosipetli.
Bizimkiler velosipetsiz,
bitli.

en tatlı şiirleri bunun gibi sıradan görünümlü olan komunizm, insanlık vs. kastırmadan yazdığı şiirlerdir.